Olen hankkimassa gerbsuu mut en tiiä et ko jotkut väittää et niille pitäis antaa jotai lihaaki ainakin kerran viikossa!!! annatteko te gerbsuillenne esim. jauhelihaa tai koiran keksejä?????
tarviin kipeesti apuuuu!!!!!:(
alludi
9308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
raakaa tai ruskistettua (ei maustettua) jauhelihaa vaikkapa kerran viikossa, ihan nokareen verran (n. 1 tl) jos suostuu syömään. Koirankeksit ovat hyviä hampaille, koska hampaat lyhenevät kun ne rouskuttavat niitä tarpeeksi
Tuossa jo joku vastasikin ;) eli voi antaa, ja koirankeksit ovat myös hyviä hampaille. Muistathan, että gerbuja ei tulisi yksin pitää, joten hanki kaksi tai enemmän(ja tietenkin samaa sukupuolta ;P tai kohta on lauma gerbuja).
Kyllä gerbiilille saa ja kannattaakin aina välillä antaa jauhelihaa. Saavat siitä eläinvalkuaista jota gerbiili muuten saisi luonnossa hyönteisistä. Pieni pala keitettyö kananmunaakin voi joskus olla mukava herkkupala gerbulle.
juu kiitos olen ostamassa 2 gerbsuu auttoi paljon
Gerbiileille voi antaa kyllä sitä lihaa, mutta tosi harvoin, ja eihän ne edes syö sitä? meiän gerpiilit kyllä syö esim rusinoita jotka ovat niille varsinaista herkkua.
Jossain vastasinkin jo, mutta itse annan kissanraksuja. :) Niitä syömällä pysyy kunnossa hampaatkin. :) Mutta en anna liikaa, yhden viikossa suunnilleen. Eipä ole edes nöffeleitteni suurinta herkkua. ^^
aikoinaan siis ihan pari - kolme kertaa viikossa raakaa jauhelihaa, ja kyllä maittoi! Nykyinen hamsterimme rakastaa raakaa lihaa =)
ootpas tyhmä! tietenkin niille pitää antaa lihaa ja muita herkkuja eikä mitään h***n rusinoita!!
kyllä annamme ja sinunkin täytyy antaa niitä tuleville eläimillesi sillä ne tarvitsevat puuroa, lihapilttejä, pottumuuseja, makkaraa, makaronia, porkkanaa ja muitakin lihoja, hedelmiä, ja vihanneksia.