Näyttää tulevan

Hyvä sato,kipin kapin puimaan sato alkaa olla valmista...ja vielä on kuivaakin..Terv.rukiinsyöjä
6181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

metsissä

Äänestä
  • meinaat pärjätä,syö hyvä "mies" leipääkin.Puolukat kypsyy vielä.

    Äänestä

Lokakuussa käännän kasvuston mullan alle ja kuittaan katokorvaukset...

Äänestä

eilen pelloilla mutta kauraa näkyivät puivan joten kaurapuuro on kai turvattu...
Uutisruista saa ehkä vielä ootella ennekuin leipään ehtii.
Saispa oikein riihirukiista tehtyä leipää. Muistuu riihellä olot mieleen kun piti alaikäsenä "leikkiä" aikuisten seassa varstan kanssa ja sattuipa varsta joskus livauttamaan korvillekin...

Äänestä
  • silloin tuli mitä tuli...Ja riihessä oli lämmin on minun muistikuva..

    Äänestä

  • katokorvauksia kirjoitti:

    silloin tuli mitä tuli...Ja riihessä oli lämmin on minun muistikuva..

    pinta-alalisä ja Maamiehen tietolaari kuului radiossa muistaakseni joka pyhäaamu. Säätieto oli myös kuunneltava tarkkaan varsinkin puintiaikaan. Silloin piti penskojen olla hiljaa kun isäpappa kuunteli sitä.
    Ja siellä riihessä oli tosiaan lämmintä ja nokista ja metrisiä koivuhalkoja ahdettiin nurkassa olevaan kivikasaan eli uuniin. Oli siellä riihessä säilytetty vainajaakin ja sehän se hiukan kakaroita kauhistutti vaikka ei siellä enää mitään ollutkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maajusseille. kirjoitti:

Hyvä sato,kipin kapin puimaan sato alkaa olla valmista...ja vielä on kuivaakin..Terv.rukiinsyöjä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu