Kenelläkään mitään kokemusta tuosta? Minä olen joskus kuullut jotain tuosta, mutta nyt osui käsiini nettisivu siitä http://gamma.nic.fi/~kpoy/ekohirsitalot.html , lopussa mainitaan tuosta.
Kiinnostaisi kovasti lämmitysmuotona! Olen rakentamassa hirsistä kotia itselleni ensivuonna todennäköisesti ja tuo voisi olla hyvä ratkaisu - kunhan tietäisi mitä se käytännössä tarkoittaa. Lähetin tuonne tehtaalle informaatiopyynnön, mutta eivät ole vielä joutaneet vastaamaan. Joten joskos täällä olisi eksperttejä moiseen?
Kiinnostaisi kovasti lämmitysmuotona! Olen rakentamassa hirsistä kotia itselleni ensivuonna todennäköisesti ja tuo voisi olla hyvä ratkaisu - kunhan tietäisi mitä se käytännössä tarkoittaa. Lähetin tuonne tehtaalle informaatiopyynnön, mutta eivät ole vielä joutaneet vastaamaan. Joten joskos täällä olisi eksperttejä moiseen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.wwnet.fi/users/mettala/uuni.htm
Löytyi tuollaiselta sivulta tarkempaa tietoa ko. systeemistä, mutta joskos olisi jollain lisättävää, niin antaa palaa..
Katseleppa täältä josko löytyis http://www.ukko-uuni.fi
löysin myös tuon sivun. Lähetin tiedustelun ko lafkaan. Vastausta odotellessa.
Mulla on tuollainen talossani. Mitä haluat tietää ?
Sain jo esitteen edustajalta, mutta käytännönkokemuksia mielellään otan vastaan.
Onko asennus vaikea?
Onko sinulla saunankiuasversio vai takkaversio? Huoltotarve?
Noh, tuossa pari kysymystä mitä mieleen tuli.
Asennus oli varsin yksinkertainen. Ohjeet on hyvät ja niitä noudattamalla homma onnistuu itsekin tehden. Lisäksi kun systeemi toimitetaan siten että valumassat on irrallaan, ei minkään osan paino ollut niin suuri etteikö helpohkosti kaksi äijää niitä nostaisi paikoilleen. (Toisin on keskuslämmityskattiloiden kanssa.)
Minulla malli on iso takkaukko. Ainoa mainittavampi ongelma siinä on liittynyt vetoon. Meillä se tahtoo pölläytellä savua kun avaa luukut kesken palamisen. Siitä kannattaa kysellä edustajalta. Minulle sieltä vakuuteltiin että eivät ole aiemmin kuulleet tällaisesta ongelmasta, tosin takkamalleja on nähtävästi myytykin vielä melko vähän. Ihmetystä herätti vain kiukaan ja säiliön välinen tulikanava, joka on varsin matala. Siinä voi olla ongelman syy. Piipussa meillä on mittaa 10 metriä ja se on 3/4-kiven tiilipiippu, joten piipun veto ei pitäisi olla ongelma. No tuohan on lopulta lämmitystekniikkakysymys, miten paljon asia haittaa.
Huoltotarve ei ole suuri, lähinnä tuhkalaatikon tyhjennys ehkä n. 1 krt/kk tai harvemmin ja 'kevyt' nuohous samalla kertaa, tiheys riippuu poltettavien puiden laadusta.
Saunassa on kyllä sitten hyvät löylyt, ne on vähän saman tyyppiset kun olen joskus saanut suurella luonnonkivikiukaalla varustetussa savusaunassa. Paitsi ilman savua tässä tapauksessa.
Edustaja lupaili meille, että jopa 50m2 voidaan laittaa lattialämmitykselle, mutta se ei pidä paikkaansa. Tai kannattaa laskea/laskettaa, mihin säiliön lämpöenergia riittää. Meillä on tällä hetkellä hieman liian suuri lattiapinta-ala lämmityksessä ja joudumme pitämää sähkövastusta säiliössä päällä osan aikaa. Ilman lattialämmitystä tai hyvin pienen pinta-alan kanssa käyttövesi riittää säiliöstä hyvin.
Ja sauna lämpiää joka ilta...