Olin merellä

Olin viikoloppuna fiskarillamme merellä, ja huomasin että siinä ei purjeita tarvittu.

Miksi sellaisia sitten tulee pitää jos niitä ei tarvitse? Enhän minäkään käytä vyötä ja henkseleitä samaan aikaan.
9632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos vyö katkeaa, niin henkselit pitävät housut ylhäällä.

Äänestä
  • Niin ja jos käyttää vielä kilttiä niin ei tarvi purkaa varmuusvälineitä edes asioinnin ajaksi!

    Hyvä keskustelu, kiitos aloittajalle!

    Äänestä

  • Pessimisti: Vyö ja henkselit
    Optimisti: Vyö tai henkselit
    Fatalisti: Ei vyötä eikä henkseleitä

    Äänestä

Kuka sanoo, että niitä purjeita tarvii käyttää? Nehän säilyy rullalla ja puomille viikattuna. Minä ajan moottorilla koko kesän, mutta status maston kanssa on ihan muuta kuin fiskarilla. Purkkari on purkkari, mutta fiskari on vaan fiskari.

Äänestä
  • Ja jos jättää mastonkin pois niin ei tartte edes viikata, voi ajella vaan!

    Äänestä

  • Kokemusta löytyy kirjoitti:

    Ja jos jättää mastonkin pois niin ei tartte edes viikata, voi ajella vaan!

    Ja kun pysyy paatin kanssa satamassa,niin ei kulu vähät rahat polttoaineisiin!Ja maailma pelastuu!

    Äänestä

  • mäkin oon ajellu erilaisilla moottoriveneillä mutta kaikkein paras moottorivene on kyllä purjevene koneajossa. On köli, itseoikaiseva, ei rullaa niinkuin moottorivene, kulkee taloudellisesti ja on merikelpoinen

    Äänestä

Huomasit viikonloppuna, ette tarvinnut fiskarissasi purjetta. Tanskalaisissa ja norjalaisissa fiskareissa on tukipurje, lähes jokaisella avomerellä ammatikseen kalastavalla se on aina ylhäällä. Olet varmasti nähnyt, jos olet sielläpäin liikkunut. Onko sinun fiskarissasi masto ja tukipurje, mutta et keveyn kelin takia tarvinnut purjetta?
Vertaus vyöhön ja henkseleihin oli epäonnistunut, koska fiskarissa purje estää keikkumista. Fiskareissa se ei ole vaihtoehto konevoimalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


konekerppo kirjoitti:

Olin viikoloppuna fiskarillamme merellä, ja huomasin että siinä ei purjeita tarvittu.

Miksi sellaisia sitten tulee pitää jos niitä ei tarvitse? Enhän minäkään käytä vyötä ja henkseleitä samaan aikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu