Kulutus 8,5/100km

Ajoa 60/80/100km/h nopeuksilla,gps:llä oikea nopeus matkamittari virhettä ei poistettu. Kohtuu kulutus 1580kg omamassaiselle autolle jossa 5 kyydissä n350kg.
33790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

tuossa tulee. Mihin tarvitset tuollaista malmikasaa?
Puolta kevyempi vei viime viikolla noin 1000 km:n mittausjaksolla 4,42 litraa satasella. Ja vielä BENSAA, tosin 98 oktaanista!
Revi siitä, TYHMÄ!

Äänestä
  • köyhä siellä huutelee kateellisena

    Äänestä

  • Mielenkiintoista mikä auto on noin kevyt johon mahtuu vielä subarustin 5 hegen kuorma ja kulkee 4,42 litraa satasella bensaa? kuinka hyvä neliveto siinä on ? BUAHAAAAAAAAAA.

    Äänestä

  • 790kg 5 höl kirjoitti:

    Mielenkiintoista mikä auto on noin kevyt johon mahtuu vielä subarustin 5 hegen kuorma ja kulkee 4,42 litraa satasella bensaa? kuinka hyvä neliveto siinä on ? BUAHAAAAAAAAAA.

    henkilömäärästä mitään. Lotus painaa suunilleen tuon verran.

    Äänestä

  • puhuttu... kirjoitti:

    henkilömäärästä mitään. Lotus painaa suunilleen tuon verran.

    "Teho: 136 hv / 100 kW
    Vääntö: 172 Nm
    Huippunopeus: 205 km/t
    Kiihtyvyys 0-100 km/t: 6,1 sekuntia
    Kulutus: keskiarvo 8,3 litraa sadalla
    CO2 –päästöt: 196 g/km
    Omamassa: 860 kg "

    Wikistä pikaisesti löytyi tietoja. Painavempi jonkiverran ja kiihtyvyys aika samaa tasoa mutta eipä noita voi oikein hyvällä tahdollakaan tunkea samalle tasolle.Kumpikin on kivoja autoja.

    Oliskohan se morgan?

    Äänestä

  • Jep, näin on ,se on malmikasa. Mihin tarvitset mikroautoasi?
    Mikä auto? voiko sitä sanoa autoksi ? vie noin vähän bensaa? Subarut juo V-POWERIA nääs.
    Mistä pitäisi repiä?



    Varo ketä nimität tyhmäksi.

    Äänestä

Diesel XS TD, kulutus 6.9. Siinä mielessä kuulostaa kohtuulliselta tuo 8.5. Itselläni mittari näyttää 6.4, mutta todellinen kulutus on 6.9 tai 7. Toivottavasti olet myös huomioinut tämän.

Äänestä
  • Dieselin kulutus on yleensä pienempi joka koneessa ja eipä se reagoi niin voimkkaasti kulutuksen kasvuun kun hiukan ajelee "raskaammin" diesel on kingi kulutuslukemissa.En toistaiseksi halunnut subaru dieseliä koska se oli turhan tuhnu makuuni.Tämä on tälläinen sunnuntai auto paremminkin. En tarvitse autoa päivittäin jos pitäisi ajaa joka pv en missään mielentilassa olisi vaihtanut bensa autoon.Edellinen auto oli diesel ja 8.5 kulutus olisi ollut pöyristyttävän kova sille autolle.Olen myös tietoinen tulevista maksuista co arvojen perusteella.

    Tuo 8.5 on laskettu mittarin antamien ajokilometrien perusteella ja nopeus on korjattu ajamalla gpsn mukaan nuo kolme eri nopeutta joita täällä susirajan pohjoispuolella oli matkanvarrella. Foresterin mittarihan näyttää törkeästi alinopeutta esim 100km/h päästäkseen pitää cruiseen laittaa nopeus 109 ,en tiedä onko matkamittarin virhe sama,pitää joskus sekin tarkistaa jos kiinnostusta riittää eli ei koskaan.
    Autossa ei ole siis "ajotiedottomuus" konetta ja onneksi koska ne on niin epätarkkoja. Kulutus on asiallinen kun ottaa huomioon ripeän kiihtyvyyden kierrättämällä, jatkuvan nelivedon ja maanvaran.
    Lukema 8.5 on siis se paras johon pääsee vain jos ei ajele sievästi ,tavallinen pikku pyörittely nousee 9,4 ja talvella en edes mittaa vie mitä vie....

    Hyvä voimakas auto tarpeisiini.

    Äänestä

  • Huomioinut? kirjoitti:

    Dieselin kulutus on yleensä pienempi joka koneessa ja eipä se reagoi niin voimkkaasti kulutuksen kasvuun kun hiukan ajelee "raskaammin" diesel on kingi kulutuslukemissa.En toistaiseksi halunnut subaru dieseliä koska se oli turhan tuhnu makuuni.Tämä on tälläinen sunnuntai auto paremminkin. En tarvitse autoa päivittäin jos pitäisi ajaa joka pv en missään mielentilassa olisi vaihtanut bensa autoon.Edellinen auto oli diesel ja 8.5 kulutus olisi ollut pöyristyttävän kova sille autolle.Olen myös tietoinen tulevista maksuista co arvojen perusteella.

    Tuo 8.5 on laskettu mittarin antamien ajokilometrien perusteella ja nopeus on korjattu ajamalla gpsn mukaan nuo kolme eri nopeutta joita täällä susirajan pohjoispuolella oli matkanvarrella. Foresterin mittarihan näyttää törkeästi alinopeutta esim 100km/h päästäkseen pitää cruiseen laittaa nopeus 109 ,en tiedä onko matkamittarin virhe sama,pitää joskus sekin tarkistaa jos kiinnostusta riittää eli ei koskaan.
    Autossa ei ole siis "ajotiedottomuus" konetta ja onneksi koska ne on niin epätarkkoja. Kulutus on asiallinen kun ottaa huomioon ripeän kiihtyvyyden kierrättämällä, jatkuvan nelivedon ja maanvaran.
    Lukema 8.5 on siis se paras johon pääsee vain jos ei ajele sievästi ,tavallinen pikku pyörittely nousee 9,4 ja talvella en edes mittaa vie mitä vie....

    Hyvä voimakas auto tarpeisiini.

    Selvä, olet siis niitä harvoja joilla kulutusmittari näyttää suhteellisen oikein laskettuun nähden. Omassa autossani virhe on kulutuksessa tuo 0.6 litraa eli vie sen verran enemmän. Sen sijaan GPS:n mukaan ajettaessa 108 km/h nopeus on 102. Ei kovin suuri virhe. 17 tuuman vanteet. Talvirenkaista ei ole vielä kokemusta (16"). Matkamittarin virhettä en ole myöskään tarkastanut...

    Äänestä

  • Forre1 kirjoitti:

    Selvä, olet siis niitä harvoja joilla kulutusmittari näyttää suhteellisen oikein laskettuun nähden. Omassa autossani virhe on kulutuksessa tuo 0.6 litraa eli vie sen verran enemmän. Sen sijaan GPS:n mukaan ajettaessa 108 km/h nopeus on 102. Ei kovin suuri virhe. 17 tuuman vanteet. Talvirenkaista ei ole vielä kokemusta (16"). Matkamittarin virhettä en ole myöskään tarkastanut...

    Luetun ymmärtäminen.

    Äänestä

Mulla on samanpainoinen auto joka kuluttaa 4,x l/100km. Kyllä Subarun inssit ovat repäisseet ja suunnitelleet hienon moottorin ja auton....

Äänestä
  • Paljon mahdollista, mutta nyt puhutaan käsitteestä SUV. Ilmeisesti se 4,xx ei ole samaa sarjaa...

    Äänestä

  • Mikä vastaavan painoinen vie noin paljon? maastossa vedettäessä jotain voi tietysti viedä mutta jos pihistelee niin on pakko olla joku armeijan käytöstä poistettu molo ,zili yms terapialaite :-)

    Äänestä

  • Forre1 kirjoitti:

    Paljon mahdollista, mutta nyt puhutaan käsitteestä SUV. Ilmeisesti se 4,xx ei ole samaa sarjaa...

    Miksi Subaru kuluttaa noin paljon???

    Äänestä

  • 95E kirjoitti:

    Miksi Subaru kuluttaa noin paljon???

    Kai huomasitte mistä autosta puhutaan. Eli XT foressa on 230 hummaa ja kiihtyy 5,9 sek 0-100 eli on melko suorituskykyinen nelivetoinen perheauto.
    Ei taida nuo alle 5 litraa kuluttavat autot olla IHAN noin suorituskykyisiä.

    Äänestä

  • JOS 4X 8,5? kirjoitti:

    Mikä vastaavan painoinen vie noin paljon? maastossa vedettäessä jotain voi tietysti viedä mutta jos pihistelee niin on pakko olla joku armeijan käytöstä poistettu molo ,zili yms terapialaite :-)

    Tuo 2,5 turbo moottori voitti muuten "Engine of the year " tittelin 2,0- 2,5 sarjassa 2006 ja 2008 vuosina, eli on aika paska moottori.

    Äänestä

  • XT07 kirjoitti:

    Tuo 2,5 turbo moottori voitti muuten "Engine of the year " tittelin 2,0- 2,5 sarjassa 2006 ja 2008 vuosina, eli on aika paska moottori.

    Ja paras maasturi Yhdysvalloissa viime vuonna oli Subaru. On se sitten niin huono auto toisten mielestä. Neliveto, maavara 215mm ja henkilöautojen ajo-ominaisuudet sekä hinta alkaa kolmosella. Niin eihän se tietysti ole XC60 tai Q5. On se Volvo varmaan parempi, mutta 20 000 euroa sanaan Volvo ja Haldexiin on kyllä aika paljon.

    Äänestä

  • Forre1 kirjoitti:

    Ja paras maasturi Yhdysvalloissa viime vuonna oli Subaru. On se sitten niin huono auto toisten mielestä. Neliveto, maavara 215mm ja henkilöautojen ajo-ominaisuudet sekä hinta alkaa kolmosella. Niin eihän se tietysti ole XC60 tai Q5. On se Volvo varmaan parempi, mutta 20 000 euroa sanaan Volvo ja Haldexiin on kyllä aika paljon.

    Juuri noin. Mahtaa se hiukan vi*****a, kun meikä näyttelee 43 000e riisipussilla takavaloja 70 000e "premium autoille" :)
    Toki tuon XT:n co2 luvuissa paranneltavaa on. Muistakaamme että tuo moottori on kehitetty jotain 2004? Katotaan mitä subben ukot saavat aikaan seuraavan version kanssa.

    Äänestä

  • XT07 kirjoitti:

    Kai huomasitte mistä autosta puhutaan. Eli XT foressa on 230 hummaa ja kiihtyy 5,9 sek 0-100 eli on melko suorituskykyinen nelivetoinen perheauto.
    Ei taida nuo alle 5 litraa kuluttavat autot olla IHAN noin suorituskykyisiä.

    tuolle on mitattu 0-100 7,2s. Ei noilla tehoilla tuon kokoinen auto voi mennä alle 6s. Muutenhan WRX impun pitäisi mennä tasan 5s ja STI:n 4,5s.

    Äänestä

  • 95E kirjoitti:

    Miksi Subaru kuluttaa noin paljon???

    Kun vie 8.5 niin se on vähän ! et tiedä mistä autosta puhutaan.

    Äänestä

  • että... kirjoitti:

    tuolle on mitattu 0-100 7,2s. Ei noilla tehoilla tuon kokoinen auto voi mennä alle 6s. Muutenhan WRX impun pitäisi mennä tasan 5s ja STI:n 4,5s.

    Tommonen on mitattu jooelin afrika versiolle eli taitaa se 5.9 olla aika oikea arvo.Vitun kova kiihtymään.

    Äänestä

  • että... kirjoitti:

    tuolle on mitattu 0-100 7,2s. Ei noilla tehoilla tuon kokoinen auto voi mennä alle 6s. Muutenhan WRX impun pitäisi mennä tasan 5s ja STI:n 4,5s.

    No eipä tietenkään.... :)

    http://www.autotalli.com/crometapp/product/cars2/typesearch/public/item.jsp?carId=30.38210&list=12517332481160&cmd=move41&order=1&count=20&portal=auto&.pkg=12517332481000

    Tuossa on muuten sama kone kuin wrx:ssä.

    Tässä vähän testiä Japanin poikien Sti versiosta

    http://www.youtube.com/watch?v=2uyPkavo66Y

    Äänestä

  • XT07 kirjoitti:

    Ei näköjään pidä muistissa tuota edellistä linkkiä.

    Koitetaas toista....

    http://www.digipaper.fi/subaru/5479/index.php?pgnumb=10

    Äänestä

  • XT07 kirjoitti:

    Juuri noin. Mahtaa se hiukan vi*****a, kun meikä näyttelee 43 000e riisipussilla takavaloja 70 000e "premium autoille" :)
    Toki tuon XT:n co2 luvuissa paranneltavaa on. Muistakaamme että tuo moottori on kehitetty jotain 2004? Katotaan mitä subben ukot saavat aikaan seuraavan version kanssa.

    On muuten ruvennut hörppimään menovettä tuo diesel forre,äsköinen tankkaus 8 litraa keskikulutsmittarin näyttäessä 7,4 l.
    Varmaan mennyt väljäksi ,kun on ajettu jo 44 tuhatta .
    Matka-ajossa selviää niukin naukin 6,3 litralla jos ei nopeutta nosta yli 100km/h.

    Äänestä


  • ................... kirjoitti:

    Mainoslehti sitten on oikeassa vai?

    Joka puolella nuo samat faktat on...

    http://autodb.fi/model.php?carid=6674&compare=

    Onhan tästä aiheesta tälläkin foorumilla kirjoiteltu aika monesti.

    Ps. jos et usko, niin tervetuloa koittamaan...

    Äänestä

  • XT07 kirjoitti:

    Joka puolella nuo samat faktat on...

    http://autodb.fi/model.php?carid=6674&compare=

    Onhan tästä aiheesta tälläkin foorumilla kirjoiteltu aika monesti.

    Ps. jos et usko, niin tervetuloa koittamaan...

    Ei se omasta mielestäni kyllä kiihdy lähellekään sitä mitä Focus RS menee. Molemmille ilmoitetaan 5.9s 0-100. Väittäisin että samaa luokkaa tuo Forester menee kuin Focus ST. Ei sillä että tuolla 0-100 kiihtyvyydellä olisi mitään väliä normi liikenteessä, mutta mielestäni tehtaan ilmoittama on liioittelua.

    Äänestä

  • kari a kirjoitti:

    On muuten ruvennut hörppimään menovettä tuo diesel forre,äsköinen tankkaus 8 litraa keskikulutsmittarin näyttäessä 7,4 l.
    Varmaan mennyt väljäksi ,kun on ajettu jo 44 tuhatta .
    Matka-ajossa selviää niukin naukin 6,3 litralla jos ei nopeutta nosta yli 100km/h.

    ...sulla oikeasti Forester? Voi se viedäkin kasia, mutta yleisesti ottaen seiskaa (ajettu 60 tkm).

    Äänestä

  • ............... kirjoitti:

    Ei se omasta mielestäni kyllä kiihdy lähellekään sitä mitä Focus RS menee. Molemmille ilmoitetaan 5.9s 0-100. Väittäisin että samaa luokkaa tuo Forester menee kuin Focus ST. Ei sillä että tuolla 0-100 kiihtyvyydellä olisi mitään väliä normi liikenteessä, mutta mielestäni tehtaan ilmoittama on liioittelua.

    Ai vertaat lähtöä etuveto vs nelibeto ? arvaa kumpi lähtee usein maksimilla mutta kumpi lyö tyhjää kun pitäs mennä? vaikuttaa jotain tehokkailla autoilla myös vetotapa ,ei siinä autoa elektroniikka jos alusta luistaa.

    Äänestä

  • kari a kirjoitti:

    On muuten ruvennut hörppimään menovettä tuo diesel forre,äsköinen tankkaus 8 litraa keskikulutsmittarin näyttäessä 7,4 l.
    Varmaan mennyt väljäksi ,kun on ajettu jo 44 tuhatta .
    Matka-ajossa selviää niukin naukin 6,3 litralla jos ei nopeutta nosta yli 100km/h.

    Ajotapa selittää 8l kulutuksen . Älä tuijota keskikulutusmittari vaan teippi päälle. Laske itse niin tulee oikeaa tietoa. Harva auto jolla ajetaan yli 100km/h menee alle 5 ja ne on 2 vetoisia henkilömalleja ei korkeita nelivetoja. Elikkä 6.3 ajotyylisi perusteella on oikea arvo. Jos liikaa kulutusta et voi ajaa foresterin tyylisellä autolla se on tosi asia . Joka auto vie enemmän joka on vertailukelpoinen forren kanssa ,niin se vaan on. Jos haluaa pikku kulutuksen yli 100km/h nopeudelle auto on pieni pienellä läpileikkaus koolla ja vajaavetoinen.

    Äänestä

  • ............... kirjoitti:

    Ei se omasta mielestäni kyllä kiihdy lähellekään sitä mitä Focus RS menee. Molemmille ilmoitetaan 5.9s 0-100. Väittäisin että samaa luokkaa tuo Forester menee kuin Focus ST. Ei sillä että tuolla 0-100 kiihtyvyydellä olisi mitään väliä normi liikenteessä, mutta mielestäni tehtaan ilmoittama on liioittelua.

    Katsoppa nyt hieman autojen olomuotoa! toinen etuvetoinen uusi suunnittelu luiskaperä matalalla maanvaralla fooordi ja toinen farmarikorinen korkealla maan varalla varustettu joka tien kulkija . Huvittavaa että forrea verrataan vaikka mihin tehtaan erikoistuotteisiin joilla ei ole mitään yhteistä esim nyt sen fokuksen kanssa. Forresteri on yleistykki joka paikkaan no ei nyt ratapäivien voittaja mutta aika kovaa sillä' pääsee sielläkin . Forester muuten kiihtyy paremmin shellin v power bensalla .

    Äänestä

  • että... kirjoitti:

    tuolle on mitattu 0-100 7,2s. Ei noilla tehoilla tuon kokoinen auto voi mennä alle 6s. Muutenhan WRX impun pitäisi mennä tasan 5s ja STI:n 4,5s.

    Olet pahasti väärässä liekkö tarkoitus hakuisesti. Subaro forester 2.5XT mallit joissa 230hv ja 320nm kiihtyvät kyllä paremmin kuin 7.2s/0-100km/h noita aikoja mitattu automaatti 210hv mallille joskus.
    Ihan vakiolle (MANUAALI) on mitattu 6.5s ja se oli se yksilö sillä noissa vaikuttaa bensa ja millainen yksilö on kyseessä. Kuski vaikuttaa paljon myös sillä joka auto toimittaja ei todellakaan osaa kiihdyttää parhaalla tavalla. On noita mitattu myös luvatun alle eli 5.9 s ja nopeampiakin aikoja.

    Äänestä

  • realismia elämään kirjoitti:

    Ajotapa selittää 8l kulutuksen . Älä tuijota keskikulutusmittari vaan teippi päälle. Laske itse niin tulee oikeaa tietoa. Harva auto jolla ajetaan yli 100km/h menee alle 5 ja ne on 2 vetoisia henkilömalleja ei korkeita nelivetoja. Elikkä 6.3 ajotyylisi perusteella on oikea arvo. Jos liikaa kulutusta et voi ajaa foresterin tyylisellä autolla se on tosi asia . Joka auto vie enemmän joka on vertailukelpoinen forren kanssa ,niin se vaan on. Jos haluaa pikku kulutuksen yli 100km/h nopeudelle auto on pieni pienellä läpileikkaus koolla ja vajaavetoinen.

    Kyllä vaan menee8-8,5 litraa jos on kaupunkiajoa edes 20%.
    Tänään tulin Kuusamosta ,keskinopeus ehkä noin 90km/h ja kulutus 7,2 l.
    Maastureita on ollut 5 kpl ,pienimmillään kulutus tuolla vauhdilla on ollut 8 litraa ja jo kymmenen vuotta sitten.
    Vähät välittäisin tuosta kulutuksesta, mutta kun se on pyörinyt aiemmin tuossa 6,5 litran tietämissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


forester 2.5XT kirjoitti:

Ajoa 60/80/100km/h nopeuksilla,gps:llä oikea nopeus matkamittari virhettä ei poistettu. Kohtuu kulutus 1580kg omamassaiselle autolle jossa 5 kyydissä n350kg.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu