..nimittäin volkkari kupla kaksiosaisella takalasilla ja sivutolppa-vilkuilla. Ostin Karhusaaresta, vanhalta merikarhulta, ja halvalla. Autolla oli kuulemma vankasti tunnearvoa ja omistaja halusi saada sen hyvään kotiin. Kauhuskenaario hänellä oli, että se päätyisi nuorison tuunattavaksi ja hän joutuisi vanhoilla päivillään näkemään sen teknisen kunnon ja alkuperäisen ulkonäön rapistumista. Lupasin pitää auton alkuperäkuntoisena, mitä nyt hieman kliinerillä maalipintaa hankailen ja KORREK-TFX-vahan siihen päälle sitten kahteenkertaan peräkkäin levitän. Lisäksi jossain vaiheessa pitää verhoiluttaa istuimet alkuperäisellä VW:n kankaalla. Se hoituu Turussa, jossa museoautoihin erikoistunut verhoilufirma. Mutta aluksi pesetän fiksaamossa koko sisustan. Ja tallipaikkakin pitää hankkia sille talveksi. Ettei mene pahaksi.
Harrasteauto Karhusaaresta..
Lounli-Raideri..
9222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
viiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
ppppppppppppppppppppppppppppppppppppppääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääääää
..aloittelin jo entistämistä eilen illalla. En malttanut odottaa. On hienoa kun näkee heti oman työnsä tuloksen. Maalipinta oli ehjä mutta hapettunut lähes kiillottomaksi. Tuollainen vanhan hyvän ajan (myrkyllisillä, ei-vesiliukoisilla) maaleilla maalatun auton voi cleaner-käsitellä hyvinkin maalipinnan siitä ohentumatta tai muutoin kärsimättä. Teen pikku hiljaa, ettei tule asiasta stressiä. Hyvää musiiikkia matkaradiosta taustalla ja kahvit silloin tällöin. Ja hommasta jiopa nauttii.
Ihan paskoja litkuja mun mielestä. Vaha on pelkkää lientä joka roiskuu punteille kun yrittää levittää. Pahanhajuistakin on ja monasti migreenin siitä saanu. Biilteeman venevahaa mä pruukkan käyttää. On paljo halvenpaakin ja isommas pullos.
Kyllähän nuokin toimii. Ihan hyviä aineita ja kiiltävää tulee.
oikein siemensyöksyn autoa vahatessa.
Jos todella on näin, niin katsoisin sen ihan positiiviseksi asiaksi. Viikoittainen ejakulaatio on hyväksi eturauhaselle, jos jostain syystä ei vakinaista sukupuolielämää. Ja hoituuhan siinä samalla se auton maalipinnan hoitokin.
___________________________________________________
Karhusaari on mukava paikka. Siella on mukavaa istua kalliolla ja juoda termoksesta kahvia ja syödä ukista ostettuja lähes melkein lämpimiä munkkeja.
Serkkupoika se osti volkkarin variantin sieltä Karhusaaresta. Se oli ollu torikauppiaalla ja ajettu vaan torille ja takaisin. Viikonloppune ei ollu ajettu laisinkaan, kun se torikauppias oli vävän viinaan menevä. Ja naisiinkin. Sillon se ei autoillu, kun oli maitti päällä. Tai nainen alla.