Minulle on jäänyt nurkkiin pyörimään Suunto merkkinen veneilykompassi mallia K-14. Ei oikein löydy tietoa ko. kompassista hakemallakaan enää. Ikää lienee 10 - 15 vuotta. Laite on kuin pakasta vedetty.
Missä kannattaa myydä ja mikä olisi käypä hinta laitteelle?
Kiitos etukäteen asiallisista kommenteista.
Missä kannattaa myydä ja mikä olisi käypä hinta laitteelle?
Kiitos etukäteen asiallisista kommenteista.
Vastaukset 7
Vanhimmat
viikolla ja veivät mm. tuollaisen kompassin. Katsopa uv-lampulla, mitä siellä kompassin takana lukee.
"Asialliset" viestit alkoivatkin siis heti. Tämä kompassi on ollut hallussani jo yli seitsemän vuotta, joten en voi kuin valittaa sinun kohdallesi osunutta varkautta. Koita pärjäta :-)
Eikös K-sarja ollut Suunnon ensimmäisiä mullistavia venekompasseja joista merkki on maailmankuulu? En lähtisi noita ainakaan ilmatteeksi antamaan!
Itselläni on sarjan toinen malli jonka etuina on mm. se, että siinä ei ole eksymää lainkaan (no, aste pari mutta sama kauttaaltaan joten eksymäkaaviota ei tarvita)!
Lueppa lisää suunnon historiasta niin et mene liian hätäsesti kauppoja tekemään:
http://www.suunto.com/suunto/main/article_1column.jsp?CONTENT<>cnt_id=10134198673994137&FOLDER<>folder_id=1408474395903544&bmUID=idiPG7F&bmLocale=fi
Eksymä on kyllä veneen, ei kompassin ominaisuus. Eksymää voi oikoa pienillä kompassin lähellä olevilla magneeteilla, mutta itse ilmiötä ei voi poistaa. Jos on havaittu asteen parin tasainen eksymä, veikkaisin, että kompassi on asennettu sen verran vinoon kölilinjasta.
"Jos on havaittu asteen parin tasainen eksymä, veikkaisin, että kompassi on asennettu sen verran vinoon kölilinjasta."
Vai olisiko kyseessä eranto?
Erantohan on tietyssä paikassa tiettynä ajankohtana vakio keulan suunnasta riippumatta. Ja eranto on siis magneettisen pohjoisen ja tosipohjoisen välinen ero asteissa.
Samapa tuo mulle mikä eksymättömyyden aiheutta mutta omassa K-12:ssani sitä ei kuitenkaan ole ja vehje on muutenkin pätevä iästään huolimatta. Kuoren sisällä voi olla magneetteja tai faradayn häkkejä tms. mutta ns. "käyttöliittymän" puolella se ei näy.
Sen sijaan erantotiedusteluun sanotaan vaan että nämä kaksi toki erotetaan toisistaan kun laatukompasseista puhutaan...
Eli kompassi on arvotavaraa, ei kannata myydä halvalla. Hinta-arviota en osaa sanoa, mutta voit aloittaa korkealta!
Suhteuta hintapyyntö vastaavan kokoisen uuden laatukompassin hintaan. Esim vesille.fi on hyvä myyntisaitti.