Tilanne on nyt se, että 6 päivää on oltu juovuksissa ja ylihuomenna pitäisi olla jonkinlaisessa kunnossa.
Onko kollekoilla suositeltavana alasajovinkkejä, kannattaisko huomenna vielä juoda siksbäkin verran olutta/lonkeroa/sidukkaa? Määrät ovat olleet nyt vähintään mäyriksen verran per päivä, väkeviä en ole juonut.
6 päivän putki!
21
1153
Vastaukset
- Hörhör..
ja myöhäisillaksi varaat 3-4 pulloa kaljaa lipitettäväksi, niin pystyt nukkumaan.
Ylihuomenna olet vain peruskrapulassa, eli muut saavat puheesta selvän ja naamastakin tarkkaan katsoen tunnistaa. - Kelloseppämestari
ei periaatteessa ole kovin paha, mutta jonkinlainen alasajo kannattaa silti suorittaa, pahemmilta vieroitusoireilta välttyäkseen. Tänään varmaan vielä juot, mutta kannattaisi lopettaa jo aikaisin illalla ja syödä hyvät suolaiset iltapalat.
Huomenaamulla voi tehdä vähän tiukkaa, jos siis olet nämä päivät alottanut ryypytyksen jo aamusta. Yritä koitenkin kärvistellä sinne iltaan asti, ja loiventele sitten muutamalla oluella/lonkerolla. On parempi niin, koska mopo voi aamuloiventamisessa karata hyvin äkkiä lapasesta. Tai pahimpaan tärinään ehkä pari olutta aamusta ja sitten stoppi iltaan asti.
Näin loivennus onnistuu. On nääs kellosepän homma!
Ylihuomenna olet - jos nyt et ihan paraatikunnossa - niin suht' normikunnossa. - apu.
Saitkin jo hyvin neuvoja. Minulla on moisien tilanteiden varalle aina "kriisipakkaus" pamsuja, ne vie mainiosti krapulan oireet. 3-5 pamsua naamaan yhdellä oluella, niin pahakin krapula on pois pyyhitty.
- juoppo ja tiedän sen
Kyllä saa olla onnellinen ja kiitollinen ettei enää tarvitse suorittaa noita alasajoja. Ei viinalla eikä pillereillä. Aivan kylmät väreet kulkee selkäpiitä kun muistelen omia karmeita kokemuksiani.
- spriteä
Mäyräkoira päivässä ei tunnu missään. Eihän semmoinen määrä mene edes päähän. Joten ei siitä krapulaakaan pitäisi tulla. Olisit vetänyt tiukkaa viinaa aamusta iltaan edes sen kuusi päivää. Silloin voisi jo olla jonkinlainen olo.
- Mörköinen
Ei pitäisi olla hätää, kun et enää juo. Enempi se on se pakkomielle, tottumus, joka saa kuvittelemaan, ettei ilman voi olla. Jos nyt oikeasti heikottaa, mene saunaan, ota sitten kaksi tölkkiä naamaan ja mars nukkumaan niitä painajaisia. Eka päivä on hitaita töitä.
Ja raittiutta peliin.- Käytännöllinen
Kerropa paljon maksoi eurossa tuo 6 päivän putki?
- Mäyräkoira on ruokajuoma
Ehkä noin pienillä juomamäärillä saunakin menee, mutta olisin kyllä sitä mieltä että ei hemmetissä saunaan! Miksi pahentaa jo valmiiksi olemassaolevaa nestehukkaa!
Veden juominen on tärkeää.
Jos alkuperäiselle kirjoittajalle mäyräkoiralla pääsee jo käyntiin, niin sellainen 3-4 pulloa keskiolutta aivan hitaasti kotona päivän mittaan nautittuna voisi olla se sopiva alasajo. - Kyrsäke
Käytännöllinen kirjoitti:
Kerropa paljon maksoi eurossa tuo 6 päivän putki?
Vastaan aiheen aloittajan puolesta: Paljon maksoi, alkoholi kun on niin kallista.
Silti sitä meni mitä meni. Ei alkoholin hinnalla pelleily suomea raitista. - juttu ole.
Mäyräkoira on ruokajuoma kirjoitti:
Ehkä noin pienillä juomamäärillä saunakin menee, mutta olisin kyllä sitä mieltä että ei hemmetissä saunaan! Miksi pahentaa jo valmiiksi olemassaolevaa nestehukkaa!
Veden juominen on tärkeää.
Jos alkuperäiselle kirjoittajalle mäyräkoiralla pääsee jo käyntiin, niin sellainen 3-4 pulloa keskiolutta aivan hitaasti kotona päivän mittaan nautittuna voisi olla se sopiva alasajo.Ei kaljan kittaaminen tee kaksista nestehukkaa (vaikka kaljan kanssa ei muistakaan juoda vettä), vaan etupäässä tiettyjen b-ryhmän vitamiinien puutostilan aivoissa. Paradoksaalista kyllä, oluessa on b-vitamiinia, mutta se ei imeydy.
Olutpöhnä siis lisää tunkkaista tuskaisuutta jatkuttuaan viikon. Saunan vaikutus on psykofysiologinen: hikoilee vähän kuonaa pois, ajaa partansa, ottaa ne kaljat ja menee nukkumaan.
- o.lut
No jos vain mäyriksen päivässä vetää, ei pitäisi kyllä tulla edes krapulaa.
- Mäyriksenmuija
Mun mies vetänyt viimeiset 3 vuotta mäyriksen päivässä.
On niin alkkis jo ettei tunnu missään. - Anonyymi
Mäyriksenmuija kirjoitti:
Mun mies vetänyt viimeiset 3 vuotta mäyriksen päivässä.
On niin alkkis jo ettei tunnu missään.Toikin riippuu ihan vauhdista. Jos pitkin päivää juo, tai hiljakseen illalla ei tuu juuri känniin. Jos vedät ihan kaksinkäsin nopeesti, niin kyllä on humalassa selvästi.
- TohtoriKaikkonen
Bepanthen Emulsiovoidetta sisäisesti nautittuna kaks viikkoo, kolme kertaa päivässä.
- Asdfh4523
Onko aloittajan Karpula nyt 9 vuoden aikana loppunut?
- äitisi33
olet säälittävä luuseri
- Anonyymi
Luuseri voittaa aina, sillä hänellä kova luonto, kuin Mannella ikään
- Asdfh4368
Ai kiitti!
- Anonyymi
Onko aloittaja vieläkin juovuksissa?
- Anonyymi
En ole tällä hetkellä juovuksissa tai rapulassa. Mutta sanotaan nyt niin, että monta känniä ja krapulaa on ollut tuon jälkeen.
T. Aloittaja
- Anonyymi
mopo lähtee aina kösistä ja vedetään wiron viinaa taas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1446028
- 1583122
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4333080- 262374
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv542246Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo762023Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m161949- 791593
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141214Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍121168