Luin jostain, että loppukolmanneksen neitsyet ovat keskivertoneitsyitä hurjempaa sorttia. Se lohdutti minua, sillä olen aina ollut villi lapsi ja pitänyt neitsyt-merkkiä tylsähkönä.
Neitsyttä luonnehditaan usein viileäksi älyköksi, vaatimattomaksi, elegantiksi siisteysintoilijaksi, joka kuulostaa melkoisen tasaiselta taaplaamiselta. (Sekä omassa tapauksessani kaukaa haetulta.)
Onko joku muu neitsyt havainnut ristiriitaa itsessään ja neitsyen stereotyypissä? Ja lieneekö syntymäajalla mitään merkitystä villeyteen? (Teini-iän kapinallisuus on toki erikseen, sitä en tässä hae.)
Neitsyttä luonnehditaan usein viileäksi älyköksi, vaatimattomaksi, elegantiksi siisteysintoilijaksi, joka kuulostaa melkoisen tasaiselta taaplaamiselta. (Sekä omassa tapauksessani kaukaa haetulta.)
Onko joku muu neitsyt havainnut ristiriitaa itsessään ja neitsyen stereotyypissä? Ja lieneekö syntymäajalla mitään merkitystä villeyteen? (Teini-iän kapinallisuus on toki erikseen, sitä en tässä hae.)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla on ainaki ollu hirveen usein ristiriitoja siitä, että neitsyitten pitäis olla tarkkoja ja siistejä...Paskat!...minä ainaki oon villi ja puhelias ja todella äänekäs...en ole täsmällinen neitsyt, ei horoskooppeihin ole uskomista!...mutta täytyy myöntää, että itse kyllä lueskelen horoskooppeja(tosin, ihan huvikseni)...olen -87 syntynyt villi neitsyt lapsi:P
Ei kai noihin horoskooppeihin pitäisi oikeasti uskoa, mutta kun oma luonnekuvaukseni on oikein yllättävän paikkansa pitävä: ammatinvalinta, mielivärit jne. Mitä tuohon siivousintoilija juttuun tulee, sanotaan neitsyeitä toisissa asioissa tarkoiksi, ja toisissa asiat ovat rempallaan.
Tapaan usein sanoa, että kaikkea pitää kokeilla, paitsi mummmoaan ja naapurin koiraa (vai miten se nyt onkaan) Sähköiskuja on tullut jo muutama, ja luita on ollut poikki. Yhtä ja toista kun on tutkittu ja kokeiltu.
Vauhtia löytyy, kyllä..
Rauhallinen..Juu, ehkä joskus =O)
Vaatimaton..?! Ja p#skat!!! Vaatimaton ehkä joskus ja jouluna..
Kaikkea ja nyt heti =)
Siisteysintoilija ehkä...Pakkomielle suorastaan toisinaan siisteyteen.
Päiväkohtainen kysymys on juu!!
mielialasta niin paljon kiinni, ettei paljon muuta =)
Toki varmaan iälläkin kysymystä/vaikutusta asiaan.
Seura tekee ainakin kaltaisekseen =)
Pelkkä aurinkomerkki (=horoskooppimerkki) kerro toki koko totuutta. Eiväthän kaikki syyskuussa syntyneet ole samanlaisia. Aurinkomerkin kuvaukset siis ovat yleistäviä, eivätkä aina välttämättä sovi lainkaan oman persoonallisuuden peiliksi.
Itse olen neitsyt, mutta monin tavoin varsin vastakohtainen ilmentymä, kuin horoskooppikirjojen viileän asialliset ja säntilliset neitsyet. Toki minustakin neitsyen tunnusmerkkejä löytyy, mutta useimmiten ne ovat piilossa muiden, voimakkaammin luonnettani värittävien merkkien takana.
Kun syntymäpäivän lisäksi tiedetään myös kellonaika ja paikkakunta, on mahdollista laskea koko tähtitaivaan astelma syntymähetkellä. Näin saadaan tietää esim. nousevamerkki ja kuumerkki, jotka ovat aurinkomerkin lisäksi suunnattomasti ihmisen olemukseen ja luonteeseen vaikuttavia tekijöitä.
Itselläni kuu on oinaassa ja nousevamerkkini skorpioni. Tämän tietäessäni en ihmettele lainkaan, ettei minua useinkaan arvaisi neitsyeksi. Kuu oinaassa tekee minusta tunne-elämältäni räiskyvän ja impulsiivisen (jopa epävakaan), nouseva skorpioni taas tuo syvyyttä, pistävyyttä ja eräänlaista synkkyyttäkin luonteeseeni.