Mun mielestä 2 % on hyvä tarjous, jos kohde on 300 t€, kun on muut on ehdotellu 3,5 % ja 4 %.
välitysprosenteista
4
841
Vastaukset
- adggg
... jää välityspalkkion jälkeen käteen on paljon tärkeämpää kun tuo %.
Pientä % tarjoava ei useinkaan ole kovin tehokas tai halua koettaa paremmalla hinnalla ja siten tietysti ehkä enemmän työtä vaativaa kauppaa. - saat varman,
runsaasti välitystehtäviä ja töitä riittää,
et kyllä mitenkään pysty palkkaaman vierasta työvoimaa sen voin muistuttaa. - keskustelun aloittaja
jos välittäjä myy kohteen ja se lysti maksaa sen mitä ittellä on 2 kk bruttopalkka, niin näkisin sen suhteellisen kohtuullisena. Kun perustalonostaja ei uskalla ostaa ilman välittäjää, mutta 4 % ois kohtuutonta, itse kun työkseen päättää elämästä ja kuolemasta niin ei tietty jää aikaa muulle. Semmoltsssella palkalla niitä hommia tehdään, jonku mielestä liian vähän mutta riittää mulle. Poliisina olemisesa on riski, koskaan ei voi olla satavarma, ettei joku hamppi tuu kostaan. Jos uskaltaa, niin haulikko jyrähtää voi.
- topi xyzz
Sillä 4 %:n välityspalkkiolla julkaistaan hehtaari-ilmoituksia ja jaetaan koteihin mainosaineistoa, joka välittömästi joutuu paperinkeräykseen. Samoin sillä ylläpidetään kalliita toimistotiloja.
2-3 prosentin välittäjä välttää nuo rahankulun loukot, panee ilmoituksen nettiin, jota asunnon ostajat lukevat mieluummin kuin tuputettuja mainoksia, ja esittelee asuntoa yhtä innokkaasti ja tehokkaasti. Kyllä hänenkin etujensa mukaista on asunnon myynti.
Itsellä on halvan välityspalkkion myyjistä erittäin myönteisiä kokemuksia. Kun piakkoin on edessä asunnon myynti, ei tule mieleenkään antaa myyntiä ns. kalliille välittäjälle.
Halvasta välityspalkkiostahan hyötyy myös ostaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 48687
- 38653
- 49634
- 31619
- 42618
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50560
- 37506