laajakaista mysteeri elisa viihde

mikkolanjussikalle5

Omistan espoon alueella kun asun ( elisa alueella) Hankkisin edellisen 8/1 megaan elisan tilalle uuden viihden 2 kk sitten ja nyt nopeus on tippunut 15megasta 12,60megaan jopa 12,10 on ollut soneran sivulta se mittari näytti. ( http://www.sonera.fi/Laajakaista/Laajakaista kotiin/Nopeustesti ) tässä mittasin.

Yksinkertaisesti omistan xp sp3 ja norman security suite virustorjunta eipä mitään viruksia ole koskaan ollut ja käytössä normanin palomuuri. samalla olen kokeillut siltaavaksi asentaa kotiboksin ja katsos katsos nopeus on ollut jo 14,50megaa. ( 24/1 megasta. siis jos modeemi on nat tilassa automation haku negatiotion asetuksesta modeemin asetuksesta niin siis kättelyprotokolla on automaattinen net tilassa on hitaampi yhteys kun taas siltaavassa on nopeampi. nyt tänään jo siltaavassakin yhteys putosi mistä moinen häiriö. kai jossain jokin töppäys on elisa alueella. Asun elisa yhteysalueella 600metrin päässä puhelinkeskuksesta siis josta elisa yhteydet asentaa/liittää. sorry sekaannus yrittäkää ymmärtää mitä tarkoitan ja onhan se harmi kun ei yhteys ole asiallisesti nopea. Kai jos kerrostalo on rak 1972 ja kuparikaapeleita ei varmasti ole vaihdettuu kaikki voi hidastaa nopeuttaa.

0

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

        Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
        Maailman menoa
        20
        2988
      2. Tykkäsin rakas

        Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
        Suhteet
        39
        2577
      3. Mies mä oon ihan helppo

        Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
        Ikävä
        38
        1443
      4. Hyvää iltaa!

        Mikä on päivän viisaus?
        Ikävä
        84
        1340
      5. Olet onnellinen sinkku

        Näin se on nähtävä.
        Ikävä
        63
        1231
      6. Mies olen aika erakko nykyään

        Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
        Tunteet
        40
        979
      7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

        Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
        Maailman menoa
        124
        883
      8. Haittaako jos

        kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
        Ikävä
        32
        806
      9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

        Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
        Yle
        27
        645
      10. Skenaario

        Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
        Sinkut
        59
        611
      Aihe