lapsi nukkuu eri

minkä ikäisenä antaisitte lapsenne nukkua eri kerroksessa kuin vanhemmat nukkuvat?

vanhemmat alakerrassa ja lapsi "ylä"kerrassa eli siinä kerroksessa mistä tullaan ulkoa sisään.
5583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Perusterveen lapsen voisin ajatella laittavani eri kerrokseen siinä vaiheessa kun aloittaa koulun, jos lapsi on itse siihen halukas. Eli jos lapsi pelkää nukkua yksin tai sisaruksensa kanssa yläkerrassa/alakerrassa, en häntä siihen pakottaisi.

Mutta jos lapsella on jotain sellaisia terveysongelmia, joiden vuoksi vanhemmat joutuvat käymään vaikka satunnaisestikin lapsen luona yöllä (esim. lääkettä antamassa), pitäisin kyllä hänet kuulomatkan etäisyydellä niin kauan kunnes osaa huolehtia itsestään myös yöllä.

Äänestä

Meillä lapset siirtyivät vasta murrosikäisenä eri kerrokseen nukkumaan eli halusivat huoneensa yläkertaan vasta tuolloin. Nyt nuorimmainen on 13-vuotias ja hänen huoneensa on vielä samassa kerroksessa kuin meidän vanhempien makuuhuone. Noin vuosi sitten kysyin, joko siirrettäisiin hänen huoneensa yläkertaan mutta vastauksena oli, että ei vielä kun "siellä on niin yksinäistä". Eli meillä on vielä makuuhuoneet vierekkäiset huoneet keskikerroksessa.

Äänestä
  • onko teillä siellä alakerrassa sitten monta makuuhuonetta? nukkuivat lapset samassa huoneessa keskenään mihin ikään asti??

    Äänestä

  • edelliselle kirjoitti:

    onko teillä siellä alakerrassa sitten monta makuuhuonetta? nukkuivat lapset samassa huoneessa keskenään mihin ikään asti??

    Meillä on alakerrassa kaksi makuuhuonetta. Kun vanhemmat, poikia molemmat, kortteerasivat alakerrassa, nuorin ei ollut vielä syntynyt ja nukkui ensimmäiset kaksi vuotta meidän makkarissa. Nyt siis on saanut isoveljiensä entisen huoneen itselleen.

    Vanhemmat lapset nukkuivat keskenään n. 12-vuotiaaksi asti, muutoin kyllä yläkerrassa heillä oli omat huoneensa. J'rjestely oli meille sopiva ja nyt ovat molemmat jo aikuisia ja hyvin omatoimisia ja tervejärkisiä..

    Äänestä

kun siirtyi pinnasängystä normaaliin sänkyyn, eli noin kaksivuotiaana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerroksessa kirjoitti:

minkä ikäisenä antaisitte lapsenne nukkua eri kerroksessa kuin vanhemmat nukkuvat?

vanhemmat alakerrassa ja lapsi "ylä"kerrassa eli siinä kerroksessa mistä tullaan ulkoa sisään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu