Hartsafe asekaapit!

Tiedustelu!

Tarkoitus hankkia kyseisen valmistajan asekaappi. Kokemuksia/tietoja kaivattaisiin? Laatu? Materiaalipaksuudet?

16

5155

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan jees

      Nuo taitaa tosin olla vähän muuttuneet siitä kun minä sellaisen hankin?

      http://www.hartsafe.fi/secure/main.php?cat=1

      Tuossa ei nimittäin näköjään enää ole yli 150 kiloista vaihtoehtoa mallista 1500. Sertifikaatti minun vanhemmassa kaapissani on, vaikka tuolla nettisivulla ei sellaista mainita, kumma kyllä. En silti usko että laatu olisi heikentynyt.

      Toivottavasti kaapin ovi on keventynyt, sillä tyhjänä vanhempi kaappi voi kaatua päälle kun ovi on auki :-) Siis oven avaaminen riittää siirtämään painopisteen kaapin pohjan ulkopuolelle kun kaappi on tyhjä. Ei se toki sitten enää kaadu kun koko vihanpitoarsenaali on kaapissa.

      Tappilukitus on siitä mukava että kaapin sisällä oven suuntaan kaatuva esine ei voi estää kaapin lukitusta aukeamasta. Tappilukko on myös meluttomampi kuin se vaihtoehto, onkohan se nimeltään hakalukitus vai mikä?

      • ei iso ropleema

        No joo, lohdutuksen sanoina, että ei se vanhempikaan kaappi tyhjänä ihan ovea raottamalla syliin kaadu. Ovi täytyy vetää reilusti auki ja silloin kaappi kallistuu sen oven reunan varaan, eli ei se kovin helposti päälle tule.

        Ja eihän sitä kaappia ole tarkoitettu pelkän ilman säilyttämiseen, vaan painoa kertyy kun kaappiin mahtuu monta pitkää asetta. Painopiste siirtyy silloin turvalliseen paikkaan.

        Toivottavasti sille ovelle on kuitenkin tehty laihdutuskuuri uudemmassa mallissa sillä se tuntuu tarpeettoman massiiviselta.


    • kaappimies

      Itsellä ollut käytössä pikään ja ei mitään vikaa.

      Kannattaa hankkia koodilukollinen niin ei ole ongelmaa avaimien säilytyksen kanssa.

      Yksi vaihtoehto on myös hankkia halvempi avaimellinen asekaappi ja rinnalle halvin mahdollinen koodilukkokaappi johon saa avimen ja muutakin kamaa. Esim Bauhaus on myynyt 60 -70€:lla näitä.

      • vaukshall vaiva

        Koodilukoista olisin kysynyt. Niissä ilmeisesti tarvitaan paristo. Oven avauskoodi on oletuksena jokin tietty yhdistelmä, mutta sen voinee vaihtaa.

        Kysymys: Mitä tapahtuu kun paristo tyhjenee? Paristo täytyy tietysti uusia, mutta millä yhdistelmällä oven saa auki pariston vaihdon jälkeen, alkuperäiselläkö vaiko vaihdetulla? Eli toisin sanoen pitääkö alkuperäinen yhdistelmä aina säilyttää koska sitä voidaan tarvita vaikka yhdistelmää onkin vaihdettu?


      • katusoturi
        vaukshall vaiva kirjoitti:

        Koodilukoista olisin kysynyt. Niissä ilmeisesti tarvitaan paristo. Oven avauskoodi on oletuksena jokin tietty yhdistelmä, mutta sen voinee vaihtaa.

        Kysymys: Mitä tapahtuu kun paristo tyhjenee? Paristo täytyy tietysti uusia, mutta millä yhdistelmällä oven saa auki pariston vaihdon jälkeen, alkuperäiselläkö vaiko vaihdetulla? Eli toisin sanoen pitääkö alkuperäinen yhdistelmä aina säilyttää koska sitä voidaan tarvita vaikka yhdistelmää onkin vaihdettu?

        Itsellä ollut koodilukollinen kaappi käytössä vuodesta -95 alkaen, paristot vaihdettu moneen kertaan. Kerran ohjelmoitu koodi ei häivy mihinkään, koska se tallentuu flash-muistiin joka ei tarvitse virtaa datan säilyttämiseen.


    • Kaapit lattiaan

      Sattui silmään tämä vanha juttu ja tuli mieleen..

      Jos ase / turvakaappia ei pulttaa betonilattiaan, niin eipä siitä kovin kummoista turvaa ole. Tuollaisen 150 kiloisen kaapin sisältöineen saa mattimeikäläinenkin siirrettyä yksin nokkakärryjen ja rampin avulla vaikka pakettiautoon, eikä tule edes hiki.

      Myös tuossa ehdotettu "halvin mahdollinen koodilukkokaappi" on lähinnä vitsi. Sellaisen avaa vaikka peruskoululainen ja sitten onkin paremman kaapin avain käsillä.. Hyvä koodilukko on kyllä asiaa. Minulla on 160 kiloisessa lattiaan pultatussa kassakaapissa sellainen..

      Vitsejä ovat myös halvat peltiset "turvakaapit". Jos varttitunti on aikaa, niin kaikki lähtee.. Joskus katsellut näitä ns. asekaappeja rauta- yms. kaupoissa. Hartsafe on kyllä asekaappina ihan eri luokkaa, jos sitä näihin joka paikassa myytäviin kaappeihin vertaa..

      • kaapinkokoinen

        Alle 150kg kaappi pitää olla pultallu kiinni alustaansa.
        Halvat kaapit eivät tosiaankaan ole kummosia, mutta paljon parempia kuin komeron nurkka. Halpa kaappi antaa hyvän suojan satunnaiselta narkkarilta, joka hakee nopeasti vietävää pikkuroinaa. Jos sisään tulee ammattilainen, niin kaikki kaapit avautuvat ajan kanssa.
        Kannattaa hankkia uusimpien määräysten mukainen hyväksytty kaappi. Kannattaa myös hankkia niin suuri kuin pystyy, sillä pikkukaappi on aina liian täynnä.


    • Anonyymi

      Onko kenelläkään tietoa, missä saisi teetettyjä uuden avaimen Hartsafe 1500 kaappiin? Firmaa ei ilm.enää ole. Jyväskylässä avaimen teko ei onnistu edes alan ammattimiehiltä.

      • Anonyymi

        Kyllä ammattitaitoinen lukkoliike taikka tavallinen koneistaja tai hienomekaanikko pystyy avaimen tekemää. Lukkoliikkeellä löytyy todennäköisesti aihioita, joista viilaamala saa avaimen tehtyä. Myös suorasta raudasta juottamalla ja viilaamalla sellaisen tekee kuka tahansa ammattitaitoinen metallipaja. Varaudu sitte myös maksamaan tuntityönä tehtävästä avaimesta muutama satanen.


      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä. Lukkoliikkeet käyty kaikki läpi ja eivät pysty auttamaan. Aihioita on tilattu ja 2 kpl avaimia tehty. Ammattimiesten toimesta. Toinen oli millinsadasosia liian ohut ja toinen muuten susi. Molemmat valtuutettuja lukkoliikkeitä. Nostivat ”kädet pystyyn” asiassa. Hankalaa on..... ei taida Ruotsinkaan Hartwall enää toimia?


      • Anonyymi

        Avaimen kanssa sama ongelma, kuin Boda turvalukossa. Avainseppä ei saa tehtyä kunnolla toimivaa kopioa. Ilmeisesti lukon valmistajalta tilattava ( tämmöinen ohje oli muistaakseni kaapin mukana ). Kaappi on puolalaisen Zugil yhtiön tekemä, sieltä voisi saada apuja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avaimen kanssa sama ongelma, kuin Boda turvalukossa. Avainseppä ei saa tehtyä kunnolla toimivaa kopioa. Ilmeisesti lukon valmistajalta tilattava ( tämmöinen ohje oli muistaakseni kaapin mukana ). Kaappi on puolalaisen Zugil yhtiön tekemä, sieltä voisi saada apuja.

        Vie ammattilaiselle niin onnistuu.


    • Anonyymi

      Tervehdys,

      Samoilla linjoilla aiemman anonyymin kanssa. Ostin kaapin käytettynä ja vain yksi avain mukana. Onnistuitko koskaan teettämään lisää avaimia? Kaapin tyyppi Hartsafe 1600

    • Anonyymi

      Tämähän menee jännäksi. Jos ei valtuutettu Abloy liike pysty auttamaan, niin kuka? Mutta yritetään vielä. Minulla yksi pykälä avaimesta murtunut. Lukkoseppä suositteli juottamista hopealla. Hinta 50€. Toinen seppä sanoi,ettei tule kauan kestämään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      427
      3010
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      79
      2310
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1848
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      193
      1527
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1502
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1477
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1455
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1358
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1321
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1307
    Aihe