Minulla on n. 9kk pentu. Ongelmia on haukkuminen muille koirille ulkona, joskus käsien ja jalkojen pureminen. Lisäksi hän ei ulkona tottele lainkaan jos esim. haluaa koiran tulevan luokse tai pysähtyvän. Muuten koira on todella tottelevainen. Esim. jos kiellän, lopettaa heti
Onko tämän ikäistä vielä mahdollista kouluttaa jälkimmäiseen kotikonstein. Eli en ole mikään loistokouluttaja, ja koulutukseen ei yksinkertaisesti ole varaa laman vuoksi :D
Olen kyllä opettanut, varsinkin sisällä esim. maahanmenoa.. mutta tarpeeksi hyvin tämä ei ole oppinut.
Eli hyviä neuvoja kaivataan.. voisiko esim. metsä olla hyvä opetuspaikka, sillä asun kaupungissa...?
Onko tämän ikäistä vielä mahdollista kouluttaa jälkimmäiseen kotikonstein. Eli en ole mikään loistokouluttaja, ja koulutukseen ei yksinkertaisesti ole varaa laman vuoksi :D
Olen kyllä opettanut, varsinkin sisällä esim. maahanmenoa.. mutta tarpeeksi hyvin tämä ei ole oppinut.
Eli hyviä neuvoja kaivataan.. voisiko esim. metsä olla hyvä opetuspaikka, sillä asun kaupungissa...?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei!
Hampaiden vaihtoajan luulisi menneen jo ohi, tuonikäisellä chihulla näykkimiseen on puututtava kunnolla. Mulla ollut kokemusta chihu-uroksesta, toivott.sti voin jelpata sua:
Kun näykkii, kiellä ja ota niskasta kiinni ja katsekontaktia. Jos tällä ei ole mitään vaikutusta ja chihu on hyvin machoileva, ota uros näykkiessään heti otteeseen syliisi, jossa sinulla on ikäänkuin käsivartesi ristiinmenevä ote koirasta, jossa toinen käsi pitää paikoillaan koko koiran kroppaa ja toinen käsi pitää aloillaan koiran päätä. Tärkeintä otteessa on se, ettei koira pääse näykkimään saati liikkumaan eli osoitat äidillisen/isällisen varmasti ja samalla fyysisesti että sinulla on ote koiraan eikä näykkiminen onnistu ja että siitä seuraa jäähyä otteeseen, jos näykkii.
Ote ei satu koiraan, mutta sillä on hyvä vaikutus etenkin dominoimaan pyrkivään koiraan. Chihu-uroksilla kun sitäkin puolta riittää ja jos huonoon käytökseen ei tarpeeksi puututa ja varmasti, voi seurauksena olla ihmisiä jalkoihin näykkivät chihut.
Ja tärkeä vinkki haukkumiseen muille koirille: asut siis kaupungissa, ei ongelmaa. Vie koiraa koirapuistoon, monessa paikassa on erikseen pienille ja isoille tarkoitetut puolet. Aluksi koirasi varmasti haukkuu vähän sielläkin, mutta kun viet sitä säännöllisesti, useamman kerran viikossa, koirapuistoon, alkaa se saada pelkoräksyntää pois ja löytää rauhallisemman mieheytensä. :)
Ja lenkillä koiraa viedessäsi älä vain nosta (otin tämän vain huomioon, ei tarkoitus kuulostaa syytteeltä:) koiraa syliin, kun iso koira tulee vastaan, koira reagoi sinun reagointiisi jne. Jos huomaatte mukavan oloisia isoja koiria ja jututat omistajaa ensin koirasta, ennen kuin menette tervehtimään, saa koirasi tuntumaa ja positiivista kokemusta erilaisista koirista. Chihu kannattaa ehdottomasti sosiaalistaa, ettei tule räksyjä. Saa tietty olla tarkkana sosiaalistamisessa chihun koon takia. Aina jutella muiden koiranomistajien kanssa (kysymyksiä heille "onko koiranne tottunut pikkukoiriin, mitä pitää uroskoirista jne") ennenkuin tekee tuttavuutta, eikä tehdä tuttavuutta kaikkien kanssa.
Mutta jos epäilet että koirasi saattaa olla liian "jotain" tervehtimisten yhteydessä, jätä tervehdykset väliin ja vie koiraa ensin koirapuistoon. Koirapuistossa ja vapaana ollessaan koirat käyttäytyvät ei-niin-puolustaen kuin hihnan päässä.
Sosiaalistamisen kautta räksytys vähenee ja itsevarma, poliisikoira Rexiä lähentelevä rauhallinen olemus valtaa alaa chihu-ukossa. ;-D
Tämä tullut todistettua.
Tsemppiä.
Tärkeä lisäjuttu vielä: Viedessäsi koiraa koirapuistoon, katsele millaisia koiria puistossa on ja miten liikkuvat ja ovat, sitten pysähdy portille ja ota selkoa puistossa olevista koirista. "Hei, onkos siellä uroksia? Ovatkos koirat tottuneet pikkukoiriin, onko joku siellä raisu leikeissään, uskalletaanko tulla? Tämä tässä on 9 kk ja voi vähän haukkua, ei olla käyty koirapuistoissa, nyt on sosiaalistaminen päällä."
Sitten kun alat käydä koirapuistossa, opit tuntemaan mitä milloinkin on puistossa, mutta aina varmista mitä puistossa on ja juttele ennen sisään menoa, jos et tiedä tutuiksi.
Ekstravinkiksi vielä, että chihu-urokset ja jackrussellurokset eivät näkemäni mukaan tule juttuun, jackrussellit dominoivia ja ärhäköitä muille uroksille, etenkin pienemmille, ihmisiä kohtaan ovatkin sitten oikein kivoja tapauksia.
Metsään ei mielestäni kannata mennä kouluttamaan ennen kuin koira osaa halutun asian sisällä; metsässä kun on niin paljon mielenkiintoisia hajuja ja jänniä juttuja, ettei nuori koira kuitenkaan pystyisi keskittymään. Kyllä meilläkin vain tepastellaan yksiötä ympäriinsä, kun harjoitellaan pikku jätkän kanssa seuraamista. :)
Maahan menon opettamiseen minulla on todella toimiva vinkki: kun olet maassa polvillasi, ojenna toinen jalka suoraksi ja houkuttele koira namupalan avulla jalan alitse, jolloin sen on pakko mennä maahan. Isomman koiran kanssa jalkaa voi luonnollisesti pitää enemmän koukussa. :)