Minulla on tapana humaltua kerran tai kahdesti viikossa. Pidän kuitenkin alkoholinkäyttöä ongelmana painonpudotuksen kannalta. Kuukausi ilman kuulostaa vaikealta. Muutkin nuoret lapsettomat aikuiset pyörivät baareissa ja opiskelijabileissä. Miten minusta voisi tulla erilainen?
Tapajuoppo?
7
466
Vastaukset
Sinä olet sinä. Anna "muiden" liotella aivonsa etyylissä ja ole itse viisaampi. On juopottelu ongelmallista painonkin kannalta, mutta se on ongelmista pienimpiä. Suosittelen Raimo O. Kojon erinomaista teosta "Eroon viinasta". Painos on loppunut kaupoista ajat sitten, mutta kirjastosta saa.
- Hörhör..
Lähes kaikki alkoholistit ovat aloittaneet samalla 1 tai 2 x vko-kaavalla.
- alkoholittomiin.
Ensinnäkään niitä ei viitsi juoda yhtä paljon kuin viinaksia ja toiseksi säästyvillä rahoilla voit sitten alkaa vaikka käymään välillä elokuvissa. Elokuvissa ei laihdu, mutta alkoholittomissa juomissa tulee vähemmän kaloreita kuin viinasta. Limodia pari lasillista on kaloreissa paljon vähemmän kuin kymmenenlasia limonadia kossun kanssa.
Asiaan liittyy vielä sekin,. että selvänä flaksaa paremmin ja seksi on oikein hyvää liikuntaa :DDD - tai samanlainen
riippuu mihin viiteryhmään itsesi lasket.
- Yx-vaan typy
Mä kanssa vedin kunnon "lärvit" pari kertaa kuussa, olihan mulla hyvä työpaikka ja kaikki sillee kunnossa (on muuten vieläkin)
Sitten alkoi tapahtua humalapäissäni ihan tolkuttomia asioita, olen nainen.
Yhden ravintolaillan jälkeen tapahtui niin hirveä asia, minkä itse tein itselleni.
Heräsin putkasta ja kihlattuni oli poliisi. Siihen se päättyi se ilonpito, mä lopetin kokonaan ja sain kihlattuni lopulta aviomekseni.
Parempi niin kuin jotakin hullua vielä olisi tapahtunut, ilman alkoholia voipi elää vallan hyvin. - öjn nm..,kl
Opiskelijat tosiaan käyvät paljon paareissa. Ei sinne viinan takia juuri mennä, vaan seuran ja ajanvietteen ja tietenkin tapaamaan tuttuja. Etenkin jos on muuttanut vieraalle paikkakunnalle kouluun, eikä ole oikein seurapiirejä. Ihan tuttujuttu itellekkin. Ja bilettäminen nyt kuuluu nuoruuteen.
Pitääpi laajentaa kaveripiiriä, jos nykyisillä ei oikein ole muita harrastuksia. Tai sitten hankkia joku seurustelukumppaniksi. Tai siis sitähän sitä paareista myös haeskellaan.
Ensiksikään et ole juoppo. Etkä todellakaan mikään tapajuoppo. Jospaarissa on kivaa, mitä pahaa siinä nyt on? Vaan jos on alkanut tuntumaan tylsältä, eikä ole aina niin kivaa, tee jotain kivempaa. Ei sulla mitään alkoholiongelmaa ole, olet kai vain aavistuksen yksinäinen ja kaipaat seuraa, ei muuta. - ohjeet...
1. Älä syö mitään -> alko "kolahtaa" paremmin kaaliin.
2. Juo kirkasta sekoitettuna kalorittomaan mixeriin suhteessa 1:1= vähiten kaloreita ja n. 20% alkoholiseos "kolahtaa" parhaiten kaaliin.
Älä missään nimessä vähennä/lopeta alkon käyttöä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1863141Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos621964Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651573Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt291560- 931270
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221215Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa49983Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva5932Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61927Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan187922