Ensi kertaa menossa Tunisiaan ja vasta 20.11.09. Onko kellään tietoa säätilasta tuolloin ja ko. hotellista?
Terv. Tarja
Sol Azur Beach hotelli, Hammamet
2
580
Vastaukset
- Tjeld
Oltiin isolla porukalla (4 aikuista ja 4 8-11 lasta) kyseisessä hotellissa maaliskuussa 2008. Säästä en osaa sanoa matkustus ajankohtanasi mitään. Hotelli oli oikein hyvä hinta-laatusuhteeltaan. Aamiainen oli monipuolinen ja runsas. Kaikkine hedelmineen, tuorepuristettuine mehuineen, odottaessa paistettuine leipineen ja lättyineen.
Ruoka myös ala carte ravintolassa ja seisovassa pöydässä olivat hintansa väärtejä. Aulassa mukava baari ottaa lasillinen ja henkilökunta oikein palvelualtista.
Positiivisena pidin Tunisiassa suhtautumista turisteihin keskustan butiikeissa sai ihan rauhassa katsella ja tutkia. Basaari-alue vanhankaupungin kupeessa oli ainoastaan sitä laatua, mitä en kestä missään. Revitään väkisin kauppaan, kaikki kannetaan syliin ja suututaan jos et osta ja jos ostatkin, muttet maksa juuri sitä 10 kertaista hintaa.
Sol Azurilta oli mukava kävelyreitti pitkin rantakatua, hautausmaan ohi rantaa mistä löytyy kahvilat ja ruoka- ja ostospaikat.
Uima-altaan vesi oli hyytävän kylmää, eikä muutenkaan ihan kamalat helteet olleet, mutta ihan mukava lasten kannalta. Rannalla oli hiljaista maaliskuussa.
Kävimme sopimustaksilla eläintarhassa (nimeä en muista) hinta oli kohtuullinen ja päivä onnistunut. Kaikin puolin mukava ja hyvin hoidetut eläimet.
Kävimme myös delfiinisafarilla, joka oli kohtuuhintainen, muttei mua varten. 6 tuntia merellä muutaman delfiinin hypyn takia ja kylmä, ruoka omituista laivalla. Puitteet oli kyllä hienot, laiva kuin merirosvojen.
Rantakatua mukailevan kadun varella, siis yksi katu ylöspäin, noin puolessa välissä hotellia ja aukiota on ravintola ( en muista nimeä, mutta Suomen lippuja ja toivotuksia suomen kielellä) oli hyvä ja näppärä paikka saada paikallisia takseja ja retkiä. Hinnat paljon edullisemmat kuin hotellista, mutta laadukasta palvelua.
Tunisa muutenkin Pohjois-Afrikan maista on ehdottomasti suosikkini. Egypti ja Marokko mm. ovat liian rasittavia paikkoja, ainakin minulle.
Olemme lähdössä maaliskuussa uudestaan, mutta tällä kertaa Sousseen.
Toivottavasti tässä oli jotain. - MARENA
Hotelli on ihan ok..kuten jo joku aiemmin kirjoitti täällä , mutta valitettavasti marraskuussa sää on jo hieman viileää , aurinkoa toki saa , mutta rannalla ei voi oikein olla , altaalla kyllä ja illat todella viileitä , joten villajakkua ja paksua vaatetta mukaan ,.......
Hammamet on parhaimmillaan keväällä toukokuussa ja elo/syyskuussa , loma on kuitenkin aina lomaa , siis hyvää lomaa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996592KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3666166Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603043Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112514Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082165- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341315- 731237