Ensi kertaa menossa Tunisiaan ja vasta 20.11.09. Onko kellään tietoa säätilasta tuolloin ja ko. hotellista?
Terv. Tarja
Sol Azur Beach hotelli, Hammamet
2
571
Vastaukset
- Tjeld
Oltiin isolla porukalla (4 aikuista ja 4 8-11 lasta) kyseisessä hotellissa maaliskuussa 2008. Säästä en osaa sanoa matkustus ajankohtanasi mitään. Hotelli oli oikein hyvä hinta-laatusuhteeltaan. Aamiainen oli monipuolinen ja runsas. Kaikkine hedelmineen, tuorepuristettuine mehuineen, odottaessa paistettuine leipineen ja lättyineen.
Ruoka myös ala carte ravintolassa ja seisovassa pöydässä olivat hintansa väärtejä. Aulassa mukava baari ottaa lasillinen ja henkilökunta oikein palvelualtista.
Positiivisena pidin Tunisiassa suhtautumista turisteihin keskustan butiikeissa sai ihan rauhassa katsella ja tutkia. Basaari-alue vanhankaupungin kupeessa oli ainoastaan sitä laatua, mitä en kestä missään. Revitään väkisin kauppaan, kaikki kannetaan syliin ja suututaan jos et osta ja jos ostatkin, muttet maksa juuri sitä 10 kertaista hintaa.
Sol Azurilta oli mukava kävelyreitti pitkin rantakatua, hautausmaan ohi rantaa mistä löytyy kahvilat ja ruoka- ja ostospaikat.
Uima-altaan vesi oli hyytävän kylmää, eikä muutenkaan ihan kamalat helteet olleet, mutta ihan mukava lasten kannalta. Rannalla oli hiljaista maaliskuussa.
Kävimme sopimustaksilla eläintarhassa (nimeä en muista) hinta oli kohtuullinen ja päivä onnistunut. Kaikin puolin mukava ja hyvin hoidetut eläimet.
Kävimme myös delfiinisafarilla, joka oli kohtuuhintainen, muttei mua varten. 6 tuntia merellä muutaman delfiinin hypyn takia ja kylmä, ruoka omituista laivalla. Puitteet oli kyllä hienot, laiva kuin merirosvojen.
Rantakatua mukailevan kadun varella, siis yksi katu ylöspäin, noin puolessa välissä hotellia ja aukiota on ravintola ( en muista nimeä, mutta Suomen lippuja ja toivotuksia suomen kielellä) oli hyvä ja näppärä paikka saada paikallisia takseja ja retkiä. Hinnat paljon edullisemmat kuin hotellista, mutta laadukasta palvelua.
Tunisa muutenkin Pohjois-Afrikan maista on ehdottomasti suosikkini. Egypti ja Marokko mm. ovat liian rasittavia paikkoja, ainakin minulle.
Olemme lähdössä maaliskuussa uudestaan, mutta tällä kertaa Sousseen.
Toivottavasti tässä oli jotain. - MARENA
Hotelli on ihan ok..kuten jo joku aiemmin kirjoitti täällä , mutta valitettavasti marraskuussa sää on jo hieman viileää , aurinkoa toki saa , mutta rannalla ei voi oikein olla , altaalla kyllä ja illat todella viileitä , joten villajakkua ja paksua vaatetta mukaan ,.......
Hammamet on parhaimmillaan keväällä toukokuussa ja elo/syyskuussa , loma on kuitenkin aina lomaa , siis hyvää lomaa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352196
- 841293
- 561278
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...351215- 631161
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39874Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122759- 31721
Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21562