Huonosti hommansa

hoitava lääkäri

Hei, kertokaa jos olen väärällä palstalla. En oikein tiennyt mihin kirjoittaa.

Asun hyvin pienellä paikkakunnalla, terveyskeskuksessamme on vain yksi lääkärinvirka, joka on onneksemme tosin aina ollut täytetty. Aikaisempi lääkärimme oli todella ihana ja hoiti hommansa hyvin. Nyt on pari vuotta ollut tyyppi, josta saa kuulla toinen toistaan kummallisempia juttuja. Hän on poissaoleva, ei osaa käyttää tietokonetta ja sälyttää hommia muille, lähettää ihmisilä yksityiselle.

Lääkäri esim. lähetti ystävättäreni yksityiselle kierukan asetukseen, koska ei kuulemma itse osaa sellaista laittaa. Kierukan asettaminen kuuluu kuitenkin yleislääkärin rutiinitoimenpiteisiin.

Puolisolleni hän kertoi 8kk kestävien selittämättömien kipujen jälkeen laittavansa hänelle lähetteen fysiatrille. Lähes kahden kuukauden odotuksen jälkeen soitimme lääkärille ja kysyimme, että kuinkakohan kauan vielä kestää, ennen kuin kutsun saa. Lähetettä ei ollut edes toimitettu perille. Ei anteeksipyyntöä, ei mitään. "Oho, ei se ole tainnut vielä lähteä." Fysiatrille ei olisi ollut kesällä jonoa, puolisoni on kärsinyt 2kk turhaan kipua ja unettomuutta. Tutkimukset ovat 2kk myöhässä, mikä on pitkä aika, jos jostain vakavammasta on kyse. Toivottavasti ei.

Tämä lääkäri ei siis ole tehnyt mitään varsinaista virhettä, mutta töidenteko tuntuu tökkivän ja yleinen asenne potilaisiin on alentuva. Voiko terveyskeskuslääkäri ylipäätään esim. kieltäytyä kierukan asentamisesta tai seurauksitta unohtaa lähetteen pöydälleen viikkokausiksi? Miten voi olla mahdollista, ettei hän osaa tehdä ajokorttitodistusta tietokoneella, vaan raapustaa sellaisen käsin?

Onko meillä kuntalaisilla mitään mahdollisuutta vaikuttaa siihen, että tämä asia tutkittaisiin, ja saataisiin tähän nykyiseen lääkäriin vähän puhtia tai tilalle uusi, parempi lääkäri?

1

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ~~~~

      on palkanmaksaja. Tee kantelu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2234
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      126
      2142
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      2010
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1801
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1657
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      38
      1478
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1285
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1163
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1160
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1123
    Aihe