Hei, kertokaa jos olen väärällä palstalla. En oikein tiennyt mihin kirjoittaa.
Asun hyvin pienellä paikkakunnalla, terveyskeskuksessamme on vain yksi lääkärinvirka, joka on onneksemme tosin aina ollut täytetty. Aikaisempi lääkärimme oli todella ihana ja hoiti hommansa hyvin. Nyt on pari vuotta ollut tyyppi, josta saa kuulla toinen toistaan kummallisempia juttuja. Hän on poissaoleva, ei osaa käyttää tietokonetta ja sälyttää hommia muille, lähettää ihmisilä yksityiselle.
Lääkäri esim. lähetti ystävättäreni yksityiselle kierukan asetukseen, koska ei kuulemma itse osaa sellaista laittaa. Kierukan asettaminen kuuluu kuitenkin yleislääkärin rutiinitoimenpiteisiin.
Puolisolleni hän kertoi 8kk kestävien selittämättömien kipujen jälkeen laittavansa hänelle lähetteen fysiatrille. Lähes kahden kuukauden odotuksen jälkeen soitimme lääkärille ja kysyimme, että kuinkakohan kauan vielä kestää, ennen kuin kutsun saa. Lähetettä ei ollut edes toimitettu perille. Ei anteeksipyyntöä, ei mitään. "Oho, ei se ole tainnut vielä lähteä." Fysiatrille ei olisi ollut kesällä jonoa, puolisoni on kärsinyt 2kk turhaan kipua ja unettomuutta. Tutkimukset ovat 2kk myöhässä, mikä on pitkä aika, jos jostain vakavammasta on kyse. Toivottavasti ei.
Tämä lääkäri ei siis ole tehnyt mitään varsinaista virhettä, mutta töidenteko tuntuu tökkivän ja yleinen asenne potilaisiin on alentuva. Voiko terveyskeskuslääkäri ylipäätään esim. kieltäytyä kierukan asentamisesta tai seurauksitta unohtaa lähetteen pöydälleen viikkokausiksi? Miten voi olla mahdollista, ettei hän osaa tehdä ajokorttitodistusta tietokoneella, vaan raapustaa sellaisen käsin?
Onko meillä kuntalaisilla mitään mahdollisuutta vaikuttaa siihen, että tämä asia tutkittaisiin, ja saataisiin tähän nykyiseen lääkäriin vähän puhtia tai tilalle uusi, parempi lääkäri?
Huonosti hommansa
hoitava lääkäri
1
329
Vastaukset
- ~~~~
on palkanmaksaja. Tee kantelu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1679437Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3497157Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1056062Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen234203- 1694064
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht813809Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu893702Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.353318- 1913004
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik132707