alle 1-vuotiasta autossa kasvot menosuuntaan turvaistuimessa. Meidän neiti 11kk ja 11,5kg.Ajattelin vaihtaa suuntaa kun mahtuu vähän hankalasti istuimeen, tai jalat eivät oikein mahdu.(Pitäis tehdä reikä auton penkin selkämykseen).
Oletteko pitänyt
onko jo sallittua
194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
kääntää vielä. Oikeasti se lapsi ei kärsi siitä, jos sillä on vähän jalat koukussa. Se pieni epämukavuus saattaa pelastaa hengen. Millainen istuin teillä oikein on, jos nyt jo on niin ahdasta? Vaihtakaa mallia.
Itse istuin mm. tänä kesänä etupenkillä siten, että jalat olivat penkillä koko matkan (jalkatilassa matkatavaraa) lähes 3000 km viikon aikana. Tiedän siis varsin hyvin, ettei jalat koukussa istuminen ole mitenkään kohtuuton vaatimus, jos vaihtoehtona on huomattavasti suurempi kuoleman tai tapaturman riski.