Otsikossahan se tulikin. Olen miettinyt monta vuotta sopivaa rotuvalintaa (koirista on kyllä kokemusta) ja holsku vaikuttaa minulle sopivalta koiralta. Olen ennenkaikkea kiinnostunut tottelevaisuudesta ja mahdollisesti näyttelyreissuista, joten soveltuuko hollaninpaimenkoira tokokoiraksi? Mieli tekee kilpailemaan tottelevaisuusvalioksi asti jos vain koira on fiksu :)
Holskun soveltuminen tokokoiraksi
soveltuuko?
2896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Enpä usko, että holsku bordercollielle pärjää, mutta tottelevainen on silti. Bordercollie on Tokoilussa suorastaan ylivoimainen rotu. Ilman bordercollieiden asettamaa vastusta holskun kanssa voisi hyvinkin yltää jopa valioksi. Mutta harmiksi holsku ei ole borderi, joka pilaa muiden rotujan mahdollisuudet.
No ei se nyt paljon muuhun kelpaakaan. Jos tahdot muotovalion, joka pärjää toko-kokeissa, holsku on varsin hyvä valinta.