Lääke pahentaa oloa.

Olen syönyt nyt Cipralexia yli kaksi viikkoa ja se ainoastaan pahentaa oloa. Päivisin menee normaalisti mutta nimenomaan iltaisin (kuten nyt) ahdistaa ja inhottaa ja välillä tihrustan itkua. Kuuluuko lääkkeen toimia näin vai? Lääkäri sanoi, että vaikutus alkaa viikon tai parin sisällä ja se aika on nyt jo lääkettä syöty. Minulla ei tätä ilta-ahdistusta ole näin pahan ollut pitkiin aikoihin ennen kuin aloitin tuon lääkkeen, nyt on kaikki itsetunto mennyt ihan täysin. Vihaan itseäni enkä löydä itsestäni mitään hyvää ja kaiken kukkuraksi kun eilen katsoin telkkaria aloin sitäkin itkemään, kun siellä oli niin viehättävän näköinen nainen ja itse en pysty hyväksymään itseäni. Minusta tuntuu, että lääke on pahentanut oloa ja kysynpä siis: alkaako se vielä vaikuttamaan vai nakkaanko koko satsin saman tien roskiin!!
3232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...paljon pidempään, eli kuukausi voi kulua ennen kuin tulee positiivisia vaikutuksia näkyviin. Aluksi saatta pahentaa oireita.

Äänestä
  • voi pahentaa tosiaan alussa.älä lannistu, auttaa kyl varmasti.

    Äänestä

Kokeilin alkuvuodesta Cipralexia n. 5 vkon ajan. Se aiheutti minulla voimakasta, lähes sietämätöntä ahdistusta, joka ei vähentynyt noina käyttöviikkoina. Jouduin syömään ahdistukseen täydet annokset rauhoittavia päivittäin. Lopetin lääkkeen käytön, koska se ei mitä ilmeisimmin sopinut minulle - hyödyn sijasta ainoastaan haittavaikutuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


v*tuttaa!! kirjoitti:

Olen syönyt nyt Cipralexia yli kaksi viikkoa ja se ainoastaan pahentaa oloa. Päivisin menee normaalisti mutta nimenomaan iltaisin (kuten nyt) ahdistaa ja inhottaa ja välillä tihrustan itkua. Kuuluuko lääkkeen toimia näin vai? Lääkäri sanoi, että vaikutus alkaa viikon tai parin sisällä ja se aika on nyt jo lääkettä syöty. Minulla ei tätä ilta-ahdistusta ole näin pahan ollut pitkiin aikoihin ennen kuin aloitin tuon lääkkeen, nyt on kaikki itsetunto mennyt ihan täysin. Vihaan itseäni enkä löydä itsestäni mitään hyvää ja kaiken kukkuraksi kun eilen katsoin telkkaria aloin sitäkin itkemään, kun siellä oli niin viehättävän näköinen nainen ja itse en pysty hyväksymään itseäni. Minusta tuntuu, että lääke on pahentanut oloa ja kysynpä siis: alkaako se vielä vaikuttamaan vai nakkaanko koko satsin saman tien roskiin!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu