Menovinkkejä miinus pubit!

Interested

Dubliniin matkalla kahdeksi päiväksi, jee! Kyselen vaan vinkkejä, että minne mennä, mitä tehdä? Pub-kulttuuri tai yöelämä eivät kiinnosta, muu kulttuuri enemmän ja vain itse kaupunki, ihmiset ja niin. Mutten myöskään halua kiertää turistirysä-nähtävyyksiä. Mutta aikaa on vain tosiaan sen kaksi päivää, joten matka muualle (esim. Howthiin) ei ikävä kyllä onnistu.

Vinkkejä?

5

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ergiö

      Vaikea ehdotella, kun ei tiedä, mitä KULTTUURIA haluat. KVG, ihan vaan
      Dublin-haulla..
      Nähtävyyskierros bussilla auttaa, ettei tarvitse tallata koko päivää.
      Hop on -hop off - bussit kulkevat oliko se tunnin välein tiettyä reittiä,
      jolta voit jäädä pois kun haluat ja nousta kyytiin myöhemmin, kun haluat.
      Sopivalta etäisyydeltä voi sitten löytyä niitä kulttuurisia ei-turistirysiä..
      Dublinin kartta ja opaskirja tietysti auttavat.
      Kerro mitä löysitte!

    • päivässä

      ehdit tehdä kieroksen hop on hop off bussilla,
      sitten kartta käteen ja käyhän tsekkaamassa puistot ne on kivoja,
      loppuaika meneekin sitten ihan kaupungin kävelykaduilla kävellessä käy välillä kahvilla ja katsele ihmisiä ja nauti rennosta ilmapiiristä.

    • Vaihtoehtoja

      Uskallan silti ehdottaa paria paikkaa, joita en itse mieltänyt turistirysiksi.
      * Entisen vankilan opastettu kierros, ks. paikan nimi turistioppaasta
      * Entinen sairaala, nykyinen taidemuseo. Hieno puisto, kahvilassa hyvää välipalaa. Ks. paikan nimi turistioppaasta, sijaitsee lähellä ko. vankilaa
      * yliopistoalueen puisto on hieno
      * filmi-instituutti, sen kahvilassa myös hyvää välipalaa; keittoja, salaatteja yms.

      Howthiin meno kestää vain 25 minuuttia (juna tai bussi). Siellä ei ole turistirysiä, vain kaunista ja leppoisaa, hyvää ruokaa, myös elävää musiikkia pubissa jne.
      Jos menet sinne, näet kaunista Irlantia. Dublin ei nimittäin sitä puolta maasta edusta.

    • klubbil

      Jos käy Dublinissa, mutta ei Guinnessin tehtaalla, niin ei ole Dublinissa käynytkään. Se on turistikohde, mutta A-luokan paikka. Upeat näkymät tehtaan hiipulta koko kaupunkiin.

      Paikallista menoa näkee samoilemalla kävelykaduilla ja joenrannassa. Ja Pub elämä on huikeata. En ole missään maailmassa nähnyt niin elämäniloista meininkiä kuin Dublinin pubeissa, joissa ihmiset laulavat musiikin mukana. Kännisiä ei näy. Ihmiset ovat hilpeällä tuulella.

    • Pietu82

      Ensiksi haluaisin sanoa,että matka Howthiin kestää noin puoli tuntia DARTilla,että ei todellakaan kauaa ja samalla näet hienoja maisemia.Itse kyllä tykästyin paikkaan kovin ja suosittelen siellä käymään ja kipuamaan Howthin korkeimpaan kohtaan, jolla sijaitsee myös ihana pubi.
      Mutta jos kulttuuria haluat nähdä ja kokea keskustassa niin kyllä suosittelen ilta-aikaan käppäilemään Temple Barin alueella,vaikka et olisikaan kiinnostunut pubeista muuten.Guinnessin tehdas ja Jamesonin vanha tislaamo ovat turistien suosiossa ja minun yksi ehdoton suosikki on Dublinia,jossa voit tutustua Viikinkiaikaiseen Dubliniin.Voit ostaa myös yhteislipun sinne ja sen yhteydessä sijaitsevaan Christ Church Cathedraliin.
      Jos museot kiinnostavat niin niitä löytyy myös.Sinun kannattaa ottaa esim.jostakin ostoskeskuksesta tai infopisteistä kaupungin kartta,jossa on todella selvästi merkitty kaikki paikat,jotka ovat näkemisen arvoisia.(Omasta mielestäni koko kaupunki on sitä :) ) Kävele myös ihmeessä läpi St.Stephen Greenin puiston tai jos hieman kauemmaksi haluat lähtee niin kokeileppa Phoenix Parkkia ja eläintarhaa.

      Tuossapa jotain...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4407
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4229
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4130
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3978
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3404
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe