Moi.Kertokaapa tietävät miten kyseinen rotu/koira tulee toimeen kissojen kanssa?Meillä perheessä 3 kissaa joista vanhin 2 v eli kaikki "aika"pentuja.Asumme kaupungissa ja tiedän että jackrussellinterrieri vaatii paljon liikuntaa,kissat ovat taas ihan sisäkissoja.Lähinnä kyselisin sitä miten tulevat toimeen keskenään eli kokemuksia kaivataan tietäviltä.
jackrussellinterrieri ja kissat?
kysyjä;)
32118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ihan hyvin mutta selkeät säännöt pitää olla kissoille ja koiralle eli komennetaan aina kun menee överiksi jos koira liikaa häslää tai kissat. kissatkin varmasti opettaa pentua miten mennään kissa koiralaumassa aivan kuten sinäkin. :)
Riippuu kissoista, kuten tässä minun tapauksessani, jonka tuonne kirjoitin: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8418520
Meille 2 narttu kissaa (2kk) ja uros russeli (8kk) tulivat viikon välein niin, että kissat olivat jo hiukan taloon tottuneet, alkuun oli sähinää ja haukkumista ja siksi pari viikkoa oli verkkoaita huoneen ovessa erottamassa mahdolliset yhteenotot.
Sen jälkeen on kissat ja koira eläneet sulassa sovussa, tosin tuntuu siltä, että kissat haluavat koiran kaveriksi enemmän, nukkuvat koiran paikalla koiran ollessa muualla ja hakeutuvat viereen jos vain mahdollista.
Koiralla on muut asiat mielessä ja tuntuu, että se vain sietää kissoja koska ne asuu saman katon alla ja ovat isännän ja emännän "kavereita".