RENGASRATSIAT

ensviikolla

Rengasratsiat ensviikolla tarkistakaa renkaitten urasyvyydet, muuten poliisisedät ne tarkistaa kun kohdalle osuu ja pysäyttää. Valtio tarvitsee taas rahaa, kun kassa näyttää vajetta. Ps. neljästä millistä turvallisuus kiinni

3

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jfjfjj

      vaan ratsata renkaita ja juoda valtio laskuun kahvia ja syödä

    • vaan rengasliikkeiden

      Eivät nuo syksyisten kampanjaviikkojen "rengasratsiat" ole valtion/poliisin vaan rengasliikkeiden bisnes kattojärjestönsä Autonrengasliitto ry:n kautta.

      Käytännössäkin tarkistukset tekevät Autonrengasliitto ry:n edustajat. Kertovat sitten urasyvyyden ja mikäli se on vaikkapa kolme milliä, kehottavat käymään "ihan oman turvallisuutesi vuosi rengaskaupassa".

      Poliisi on paikalla vain pysäyttämässä ja tarvittaessa toteamassa, että "Joo, sakkosyvyys, mutta antaa nyt tällä kertaa kuitenkin olla, jos käyt heti ostamassa uudet renkaat".

      En ole kuullut, että noissa kampanjoissa olisi annettu sakkoja kenellekään. Siinä mielessä nuo myynninedistämiskampanjat ovat mukavampia kuin oikeat ratsiat, joita poliisit pitävät yksin. Moraaliselta kannalta poliisin osallistumista rengasliikkeiden kampanjaan voi tietysti miettiä.

      • järkijuttua

        tästä asiasta.
        Kaikenmaailman toimittajien lisäksi poliisi osallistuu rengasliikkeiden mainoskampanjaan.
        Laajan tiedottamisen seurauksena renkaita vaihtamaan kiirehtivät entistä aikaisemmin ne tunnolliset, jotka muutenkin ajavat kunnollisilla renkailla. Niinpä jää rengasliikkeelle katsastuskelpoiset käytety renkaat, jotka se myy sikahinnalla kaikkein köyhimmille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6236
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4723
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      57
      4482
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      71
      4308
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      70
      2709
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1681
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1614
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1548
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      35
      1358
    Aihe