Vaaditaanko teidän mielestänne it-alalla pakosti nörttiyttä. Nyt kun alan olla opinnoissa loppupuoliskolla (suuntautumisena ohjelmointi) ja vähän siihen liittyvää työtäkin jo teen, niin oon huomannu, että asiaa ja opeteltavaa on rajattomasti ja nörtit tuntuu pärjäävän parhaiten!
Tuntuu, että vaadittaisiin, että suhkot paljon vapaa-aikaa ym. käyttää vaikka koodin vääntämiseen ja opetteluun.
Kai it-alalla on mahis pärjätä kuitenkin perus "klo 8-16 töissä toimistolla" periaatteella? Ite ainakin halun nyt ja tulevaisuudessakin käyttää vapaa-ajan ihan ystäville, harrastuksille, perheelle ym tärkeille asioille.
Tietty just it-ala kehittyy koko ajan paljon ja nopeesti, asiaa on paljon ja asioita ei opi kuin tekemällä, esim. koodaamalla, mut silti mun mielestä työ on vain työtä eikä se sais liikaa valuu perheen ja vapaa-ajan puolelle.
Tuntuu, että vaadittaisiin, että suhkot paljon vapaa-aikaa ym. käyttää vaikka koodin vääntämiseen ja opetteluun.
Kai it-alalla on mahis pärjätä kuitenkin perus "klo 8-16 töissä toimistolla" periaatteella? Ite ainakin halun nyt ja tulevaisuudessakin käyttää vapaa-ajan ihan ystäville, harrastuksille, perheelle ym tärkeille asioille.
Tietty just it-ala kehittyy koko ajan paljon ja nopeesti, asiaa on paljon ja asioita ei opi kuin tekemällä, esim. koodaamalla, mut silti mun mielestä työ on vain työtä eikä se sais liikaa valuu perheen ja vapaa-ajan puolelle.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihmettelen kyllä, että jos tosiaan olet opinnoissasi loppusuoralla ja tuollaisia kyselet.
Kunhan nyt ensin pääset edes duuniin. Nykyään ei oo tilaa, kun tosi hyvälle koodin vääntäjälle.
valitettavasti et tule pärjäämään ohjelmoijana 8-16 asenteella. sitten kun olet tehnyt 16 tuntisen päivän jotta saat softan valmiiksi aikataulun mukaisesti, voit kutsua itseäsi tosi ohjelmoijaksi. se ei kuitenkaan tarkoita että meininki olisi tuota koko ajan.
Sitähän sinä tarkoitat.
Työpaikkojen hitaasti mutta varmasti vähetessä oikein millään alalla ei ole tarvetta ihmisille, joille pitää kaikki kantaa eteen valmiiksi pureskeltuina.
Normaaleita työaikoja / ei ylitöitä periaatteella toimivia firmoja kyllä löytyy alalta.
Niiden etsimenen ja havaitseminen tuhansien firmojen joukosta hankalaa. Ehkä eniten löytyy firmoista jotka eivät ole tekemisessä kännyköiden kanssa. Hieman vanhemmissa firmoissa yleensä toimintatavat järkevöityneet (~ ikää ainakin 10 v, työntekijöitä useita kymmeniä tai satoja). Vastavalmistuneen mahdolisuuksia heikentää oleellisesti myös heikko työkokemus.
IT allalla opeteltavaa riittää kyllä jatkuvasti, koskaan ei voi oikeastaan olevansa valmis ja tietävänsä kaikkea.
Taitavimmat tyypit usein oppineet harrastaneisuuden kautta taitonsa. Heille osalle työ on vain ajanvietettä ja vapaa-aikana koodaavat sitten omia systeemeitään. Se suotakoon heille.
Itse pyrin ottamaan asiat siten, että työssä tehdään ja opitaan asiat, ei kotona vapaa-aikana näillä päätä enää vaivata.
Ps.
Mitä on nörtteys pohjimmiltaan ja miten sen määrittelisi kattavasti, en tiedä...
Tottakai työssä pitää jotain tehdäkkin jos aikoo alalla olla. Omankin kehittämisenkin vuoksi on hieman vapaa-aikaa uhrattava. Haluathan olla hieman parempi kuin muut. Sill periaatteella pitää itsensä leivissä.
Mutta työnhaku on eri asia. Jos ei ole suhteita, niin paperit on löydyttävä. Datanomin laput ei välttämättä riitä, mutta korkeammin koulutettu pääsee kyllä työhön. Työhaastattelussa harvoin kysellään taitoja. Tärkeämpi on titteli. Se kuulostaa heidän mielestään paremmalta.
Itse pidän itseäni nörttinä. Päivittäin kuluu aikaa vähintään 10 tuntia koneen ääressä ja viikonloppuja päälle. Ala kiinnostaa ja ollut alalla viimeiset 7 vuotta. Ei paljoa neuvoa tarvitse kysellä, mutta virallinen koulutus puuttuu. Haastatteluihin pääsen aina, mutta kun lappu tulee postissa niin niissä kerrotaan että paikan on saanut "se ja se"-tradenomi. Aina paikan saa tradenomi.
Eli ei taidot määrää vaan titteli. Ja että olet taitava kehuun itseäsi haastatteluissa. Nörttiys ei ole pakollista, mutta ylitöitä on tilanteen vuoksi tehtävä hieman.
Totakai pitää joku koulutus olla takana ja melkein ainut mikä merkitsee ensimmäistä työpaikka haettaessa.
Mutta kyllä tittelit alkavat unohtua ja haastattelut painottuvat siihen mitä osaat jo toista työpaikkaa haettessa. Näin ainakin pienemmissä ja keskisuurissa yrityksissä.
Isojen firmojen haastattelut pakkaavat olemaan sitä psyco lässytystä, aiheen sivusta kaikkea muttei itse asiasta kysymyksiä :)
Kyllä pärjää ilman "nörttiyttäkin". Ei välttämättä ihan 8-16 periaatteella, koska joustoa työajoissa tarvitaan jonkin verran. Vapaa-aikaa ei kuitenkaan tarvitse eikä kannata alkaa koodaukseen uhrata jos ei itse halua. Itse en ole käynnistänyt kotikonettani puoleen vuoteen, koska vietän vapaa-aikani mielummin urheillen, moottoripyöräillen tai kavereitten seurassa kuin koodia vääntämässä. Pääkin kestää paremmin kun elämässä on muutakin kuin tietokoneet.
Ohjelmointipuolellakin on oleellinen taito ymmärtää reaalimaailmaa ja osata työskennellä ryhmässä. Ja alalla yleisesti ottaen kommunikointitaidot ja sosiaaliset ovat hyödyksi (ominaisuudet, joita ei nörttiyteen yleensä liitetä).
Suurin osa alalla olevista tekee töitä 8-16 periaatteella ja elää ihan normaalia elämää.
Meitä on moneksi.
Suurin osa alalla olevista tekee töitä 8-16 periaatteella ja elää ihan normaalia elämää.
Tarkoittaako toi yllä oleva, että siis palkka maksetaan ajasta 8-16 ja todellisuudessa kun It-alalla suurin osa projekteista menee aikatauluiltaan "läskiksi" niin sitten venytään ton lisäksi erikseen palkatta ottamaan aikataulussa kiinni.
Itse olen työskennellyt elektroniikka-alalla tuotekehitysprojekteissa ja koskaan niiden aikataulut eivät toimineet, joten tehtiin lähes poikeuksetta enemmän duunia mitä oli projektissa muka määrä tehdä.
Eheiiii muten pärjää!
Ottakaas nyt pojaat ja tytöt uusi terve asenne työntekoon.
Siis työtähän pitää tehdä ja PALJON.
Kotona sitten aamuyöstä katellaan telkusta videoita kun ollaan tultu työstä siis vääntämästä koodia.
Nykyään tehdään työtä ja ennen muinoin laiskoteltiin kun duunipaikan jokaisessa kerroksessakin oli omat kerrosvahtimestaritkin.
älä kuvittele sellaista ruusutarhaa, että pääsisit 8h:n jälkeen kotiin nauttimaan perhe-elämästä.Kannattaa orientoitua siihen, että olet keskimäärin 12h/päivä hakkaamassa koodia firmassa, jolla on niin tiukat aikataulut sovittuna asiakkaiden miellyttämiseksi ja pitämiseksi, että ihan hirvittää!Ja kannattaa muuten ottaa varaeväät mukaan salkkuusi ettei verensokeri pääse laskemaan liian alas.
Ja kun firmalla alkaa mennä huonosti, niin arvaa kuka lähtee ensimmäisten joukossa?
tällaiset kaverit pääsee jopa aiemmin töistä perheensä pariin tai golffaamaan: eli kouluajoilta muistan erään kaverin, joka saatuaan c -tehtävän nokan alle sanoi vaan, no höh onks tää tosiaan näin helppo tehtävä ja teki sen tupakkitaukoineen alle 2h:ssa. Opettajana toiminut keskisuuren it-yrityksen tj sanoi itsellä menneen aikaa moisen tekemiseen yhteensä vajaa 20 h.Että näinkin voi olla asioiden laita.
Ei ole väliä oletko nörtti vai ei, mutta jos työskentelet IT-alalla niin sinut luokitellaan joka tapauksessa nörtiksi.