skootterin käynnistys

ilman avainta

Hei!

Kuinka käynnistetään Peugeot-mallinen skootteri ilman avainta? Virtalukossa on viisi-johdinta eli mitkä näistä pitäisi yhdistää, vai pitääkö vain kokeilla? Toivottavasti ei mikään kärähdä. Enkä ole nyt varastettua skootteria käynnistämässä vaan testaan tuon virtalukon toimivuutta, eli onko skootterini toimimattomuuden syy siellä :-)

10

10014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • os..

      pitää kiertää ruuvimeisselillä.

    • jos siinä on ajonestojärjestelmä niin et saa sitä mitenkään käyntiin,kokeile pois ei niitä eri yhdistelmiä montaa oo

      • ilman avainta

        Jos tarkoitat ajonestojärjestelmällä ohjauksen lukitusta, niin saanhan minä sen pois avaimella. Kokeilin jo itse noita eri yhdistelmiä, mutta en saanut sitä edes yrittämään starttaamaan ja sulakekin paloi :-)

        Ongelmana skodessa on heikko kipinä. Ostin jo uuden puolan, sytytysboxin ja sytytystulpan, mutta ei anna kunnon kipinää. Lueskelin netistä, että vika voisi olla kuluneessa virtalukossa, mutta ei se taida siellä olla. Tulee vain vähän kalliiksi uusia kaikki osat. Voisikohan vika löytyä magneetosta? Vähän sormi jo menee suuhun.


    • ajonestolla elektronista ajonestojärjestelmää mitä ainakin joissain speedfight 1/2 malleissa on, ei ainakaa omassa sf2 -02 oo sitä, mut ei siin sul taida olla sitä,

      koititko yhdistää mitään johtoa maihin?? en tiiä näistä sähköistä mut voi olla et joku piuha pitää laittaa maihin,, mut jos kert antaa huonon kipinän ni voi olla magneetossa vikaa,tai starttimoottorinssa oleva maakaapeli on likainen tai löysällä itellä oli näi ja kone röpötti sen takia

      täs on kytkentäkaavio

      http://www.aijaa.com/v.php?i=4006902.jpg

      • ilman avainta

        Juu ei siinä mitään elektronista ajonestoa ole. Se on malliltaan speedake vuodelta 95.

        Pittää sorkkia noita johtoja jos sen sillä sais toimimaan. Uuden magneeton löytäminen voi olla vähän kiven alla, kun tuo on vähän harvinaisempi skootteri.


      • os..

        mutta se on varmaa, ettei kukaan lukija ymmärrä tuosta yhtään mitään. Pitäisi olla jokaiselle numerolle selitys, että sitä voisi alkaa lukemaan. Puutteellisella piirustuksella ei tee yhtään mitään.
        Taidat olla trolli, vai mikä?


    • idkfa

      etumaski irti, pohjamötikäst irrottaa mustavalkosen johdon ni lähtee polkasemal käyntiin.

      • Idez

        Pohjamötikkä?


      • Anonyymi
        Idez kirjoitti:

        Pohjamötikkä?

        Niin itsellä samankaltainen ongelma. Mikä. Pohjamötikkä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin itsellä samankaltainen ongelma. Mikä. Pohjamötikkä?

        Eikö yhtään raksuta päässä? Tietenkin siitä vrtalukon pohjasta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1209
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe