Tyhmiä kysymyksiä kestovaipoista

tsi aloittava kestoilija

Olen paljon ajatellut, että teen sitten itse vaipat, kun se tulee ajankohtaiseksi.
Mutta lyhenteiden paljous valtasi pää ja nyt oon ihan sekasin :/

Tahtoisin siis taskullisia tsi-vaippoja jolloin ei tarvitse käyttää villahousuja tai erillistä sulkuvaippaa, enää varsinaisen vaipan päällä, ymmäriköhän kukaan?

Niin mitä kangasta ulkopinnalle? Sen tiedän, että siihen sopii se pul-kangas, mutta sopiiko mikään muu?

Entäs sitten sisäkangas? Mitä se tulisi olla? Kelpaako siihen periaattessa mikä kangas vain? ajattelin kangasta, joka olisi lakanakankaan tapaista, soveltuuko se? En nyt tiedä onko se puuvillaa vai mitä, oon vähän hukassa näiden kangaslaatujen kanssa..

Imuista tiedän sen verran, että käy bambu, frotee (vanhat pyyhkeet tms) sekä villa.

Help?

3

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -vinkki
    • tsi aloittava kestoilija

      Kestovaippainfosta juuri juttuja lueskelin ja meni pää sen verran sekaisin, että toivoin jonkun "konkarin" vähän selkeämmin sanovan.

    • vaippoja...

      minä olen tehnyt kestovaippasivuilla olevilla kaavoilla pojalle vaippoja, mutta olen laittanut kaavan ns kahtiaan ja pidentänyt sitä keskeltä niin tulee vähän pidempi vaippa, ettei vako sitten vilku :) ja hyvät saumavarat lisännyt.

      itse käyttänyt juuri näitä nettikaupoista saatavia pul-kankaita, sitten on olemassa laminoituja trikookankaita raita ja ehkä pallokuosilla, joista minulla ei ole kokoemusta. löytynee nettikaupoista. itselläni ei ole muu ulkokangas eds käynyt mielessä, kun tuo pul juuri pitää sen kosteuden sisällä ja on joustavaa kangasta ja hengittää myös sopivasti. jos itse tehtyä taskuvaippaa pitää 4-5h päällä niin kyllä se kosteus läpi tulee. kokemusta on :) ja riippuu kuinka vaavi pissaa.
      sisäkangasvaihtoehtoja on paljon. itse käytän mikrofleeceä, bambukankaita. fleece imee kosteuden sisällä olevaan esim harsoon ja kangas ei tunnu, ei näytä olevan kostea. bambut kastuvat, mutta imevät hyvin. sitten on myös olemassa coolmax-kangas. se käy jos vauva on herkkähipiänen ja muutenkin.
      taskuvaippojen sisällä voi käyttää vaikka harsoa imuina, taiteltuna pötköksi. sitten kun napero pissaa enemmän niin laittaa lisäimua mukaan taskuun. itse olen ommellut niitä bambusta ja hampusta. mutta niitä voi myös tehdä halvalla vanhoista pyyhkeistä, flannelleista, villapaidoistakin. tai laittaa jotain vanhoja pyyhkietä sisään ja ostaa nettikaupoista bambukankaita ja sitten päällystää niillä.6-8 kerrosta kangasta on hyvä imuksi.

      hyvä vaihtoehto on myös taitella harsoja ja ostaa semmoiset kuoret päälle. äitiyspakkauksen flanellisisävaipan ja harsot voi sulkea snapilla. sitten lisäimua lisäksi harson väliin tai pyllyä vasten. Hyviä suositeltavia kuoria ovat Super whisper wrap, olikohan merkki nyt imse wimse. paksua, pitävää pullia. myyvät aina pomminvarmana vaippana. Itse en ole muita kuoria koskaan käyttänyt kun niin noista tykkään. eikä niin hinnakaitakaan.

      jos paikkakunnallasi tai lähellä on lastentarvike-kestovaippakauppa niin kannattaa käydä tutustumiskäynnlle. siellä myydään usein näitä kankaita myös.

      ja ehdoton vaipan puhdistuksessa on sappisaippua. lähtee kakkatahrat harsoista, kuorista ja ruokatahrat,mustikat vaatteista pois :)

      kestot pestä nestemäisellä pesuaineella, ei huuhteluainetta koskaan. etikkaa huuhteluaineen tilalle pieni loraus. vaipat säilytän etikkavedessä enne pesua, mutta taskuvaipat kuivillaan, kun pul ei saa liottaa.

      kyllähän vaippoihin voi käyttää vaikka mitä kankaita, mutta en mene vannomaan minkalainen kosteuden pitävyys sitten on...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      33
      2626
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2551
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1986
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1865
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1708
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1516
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1368
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1128
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1103
    Aihe