Hei! Tässä olisi kysely kahdelta lähihoitajaopiskelijalta opinnäytetyöhön. Kyselyyn ei tarvitse laittaa nimeä eikä mitään henkilökohtaisia yhteistietoja. Kysely koskee päihdevanhempia/huumausainevanhempia ja heidän päihteiden/huumausaineiden käyttöään raskas/imetys ja lapsen kasvuaikana. (Kyselyn tänne laitto ei tarkoita sitä että masentuneet tai väsyneet vanhemmat käyttäisivät sen enempää päihteitä kuin muutkaan vanhemmat. Kysely löytyy muiltakin sivuilta) Kiitos kaikille vastaajille!
1. Ikä ja sukupuoli
2. Oletko/onko puolisosi käyttänyt/käyttääkö päihteitä/huumausaineita raskaus, imetys tai lapsen kasvuaikana?
3. Mitä päihteitä/huumausaineita ja mitä haittaa siitä on ollut lapselle/lapsille?
4. Kuinka usein olet/puolisosi on käyttänyt/käyttää huumausaineita/päihteitä yhdellä käyttökerralla?
5. Oletko hakenut/onko joku suositellut apua päihteiden/huumausaineiden käyttöön? Jos on, niin millaista apua? Kuka suositteli? Onko/oliko siitä hyötyä?
6. Ovatko lapsesi tai joku läheisesi kertonut pelänneensä sinua/puolisoasi kun olet ollut huumausaineiden/päihteiden vaikutuksen alaisena/vieroitusoireisena (krapulassa), missä tilanteessa ?
7. Ovatko lapsesi joutuneet lähtemään kotoa turvaan kun olet/puolisosi on ollut huumausaineiden/päihteiden vaikutuksen alaisena/vieroitusoireisena, missä tilanteessa?
8. Onko sinua, puolisoasi ja/tai lapsiasi ikinä halveksittu, kiusattu ja/tai kohdeltu eri tavalla kuin muita päiväkodissa/koulussa/työssä/vapaa-ajalla?
9. Oletko/onko puolisosi ikinä pahoipidellyt henkisesti/fyysisesti lapsiasi tai puolisoasi/onko puolisosi pahoinpidellyt sinua lastesi nähden? Millä tavoin, missä tilanteessa ja oliko sillä seurauksia?
10. Oletko tuntenut myöhemmin katumusta/katkeruutta?
Kysely!
LH-Opiskelijoilta
1
271
Vastaukset
- LH-Opiskelijoilta
Kyselyyn voi vastata joulukuun loppuun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252490Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.551796Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111184Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2991067- 259992
- 146903
- 56884
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua9797Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.111775- 47770