Yli vuoden ajan olen kärsinyt erilaisista vatsavaivoista. On ollut ripulia, kovaa kipua suolistossa, aftoja suussa jne. Viime aikoina olen kärsinyt väsymyksestä ja lihaskivuista. Lääkärissä olen käynyt monta kertaa. Veriarvoni ovat normaalit. Verikokeissa ei keliakiaa löytynyt. Tähystystä ei tehty. Voiko keliakia olla vaikka se ei näy kokeissa?
Olisiko keliakiaa?
Kipuilija
5883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei luotettava,mutta veriarvoissa lähinnä hb yleensä alenee ei tosin kaikilla itselläni putos alle 70 rautaarvot,pyydä lekurilta lähete tähystykseen ei se muuten selviä..koepalasta kaikki selviää.Eikä se tähystys satu,aikuiselle helppo,vähän yököttäämutta muuten ei ihmeellistä
Verikoe on suht luotettava, mutta ei 100%. Itselläni ei näy verikokeessa myöskään, mutta hbl tippui sinne 90 paikkeille. Kannattaa yrittää päästää tähystykseen, jos ei muuten niin saa ainakin poissuljettua monta vaihtoehtoa mistä vaivasi voisivat johtua!
Voisiko olla tätä. http://www.violetlight.fi/Ravinto ja terveys/hiivasyndrooma.htm
On hyvä lukea myös Jouko Pursiaisen kirjoittama kirja: Hiivasyndrooma ja luonnonmukaisen hoidon opas.
Oireet ovat tosi moninaiset, mutta parantuakin voi.
Jätä viljat pois kokonaan n.2:ksi viikoksi ja katso helpottavatko oireet.Voi liittyä myös hiivaongelmiin joilla on myös yhteys viljoihin, nehän muuttuvat sokeriksi joka ruokki puolestaan haitallisia bakteereja! Tuli mieleen,käytätkö keinomakeutusaineita? Ksylitoli aiheuttaa myös joillain suolistokipuja! Toivottavasti pääset vaivoistasi. Vaikka keliakiaa ei todettaisikaan,voi viljat olla silti vaivojen takana! Asia kannattaa silti tutkia. Lopuksi,n.5 vuotta sitten jätin viljat,toki silloin tällöin syön leipäpalan tai piirakan,pääsin lukuisista vaivoista.Oli ilmavaivoja,ripulia,turvotusta,päänahan kutinaa,varvasvälit auki,väsytti jne... Hyvää syksyä!
Ei missään tapauksessa saa jättää ominpäin viljoja pois! Olettaen siis, että haluaa oikean diagnoosin mahdollisesta tähystyksestä.
Ja jos sen keliakia-diagnoosin sitten saa, niin dietti on ehdoton. Ei lipsahduksia tms. Ei edes "leipäpalaa tai piirakkaa silloin tällöin". Pienikin määrä gluteenia tulehduttaa suolinukan välittömästi. Vaikkei niitä oireita sitten tulisikaan, niin suolinukan tulehdustila vaikuttaa kyllä moneen asiaan kehossa.