mustarouskut

talteen vai ei

......siinä mullapulma, otanko suolasieniin mukaan vai jätänkö metsään. Mitä mieltä te muut sienestäjät olette.
Ihania limanuljaskoja löytyi, olivat aivan puhtaita.
Oli mukava uusi tuttavuus! Poimin toistekin.

4

306

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • limanulj.

      Limanuljaska vuosi tämä vuosi, paljon ja toukattomia. Minäkin keräsin ja paistoin niitä pannullisen, halusin kunnolla maistaa miltä maistuu. Hyvää oli leivän päällä.

    • edelleen

      Määrää olen hieman vähentänyt, mutta väriä antamaan poimin edelleen salaattiin. Ikänsä mustarouskua syöneet isovanhempani elivät normaali-ikäisiksi. Kai se kuitenkin riippuu sadusta kokonaismyrkkykuormasta ja vähän muista henkilökohtaisista ominaisuuksista.

      Lima ei kelpaa kuin kuivina, huonoina vuosina. Liian löllö.

    • nami nam

      Yhdessä vaiheessa epäiltiin että aiheuttaa syöpää. Nyt taas ei. Olen sitä mieltä että jos en kuole kun niitä syön, ao. sieni ei ole myrkyllinen. Se kun ei ollut myrkyllinen ennen "tutkimuksia", eikä (yllättäen) niiden jälkeenkään.

      Sienisalaatissa mustarousku on parhaimmillaan.

    • talteen

      Jos keräät mustarouskuja, niin ryöppää pitempään kuin muita rouskuja.
      Juu vanhemmat ihmiset kerää edelleenkin niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      428
      1753
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      808
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      777
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      724
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      711
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      645
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      417
      644
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      547
    10. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      37
      541
    Aihe