yksinäisyys
valuu poskia pitkin
rintaontelon musta aukko
imee sisäänsä
kirkkaimman valon
ja elämän kauneimmat säteet
suu puhuu sanoja
joita kukaan ei kuule
kädet tekevät tekoja
joita kukaan ei tunne
joskus unohtaa
olevansa olemassa
kaikki tunteet
kuorensa sisällä vankeudessa
sitten taas...
uusi hengenveto
siitä tietää
että elämä on
valuu poskia pitkin
rintaontelon musta aukko
imee sisäänsä
kirkkaimman valon
ja elämän kauneimmat säteet
suu puhuu sanoja
joita kukaan ei kuule
kädet tekevät tekoja
joita kukaan ei tunne
joskus unohtaa
olevansa olemassa
kaikki tunteet
kuorensa sisällä vankeudessa
sitten taas...
uusi hengenveto
siitä tietää
että elämä on
Vastaukset 9
Vanhimmat
yksinäisyydessä syntyy aavistuksia ymmärryksestä...
että on ihanaa omistaa ystävä,
pieni katti~kattinen, joka
istuu uskollisesti pöydällä
kahvikupin vieressä,
sen minä näillä arvilla
jo ymmärrän.
Seuraava hengenveto
ehkä jo ravistelee
uudelle matkalle...
****************
Niin no.. niin vakavia on hienot ajatukses',
et' ihan synkäksikö täs' heittäydyin ?
Mut' sellaistahan se on, tää elämä,
kuin kaunista syksyä!
On iso asia omistaa oma terveysvaikutteinen terapeutti, joka jo pelkällä olemassaolollaan tuo iloa päiviin.
Ei suinkaan vaivuta synkkyyteen, sillä jokainen uusi päivä on uusi matka, josta voi yrittää tehdä eilistä paremman. Hyvää matkaa ja kiitos mukavasta palautteesta.
Ihan ystävällisesti nyt kuitenkin pohdiskelen, että taitaa runonlukutapani olla jotenkin vinksahtanut, koska palautteeksi taidan useimmiten laittaa sen tunteen mikä minulle luetusta syntyy. Kun eihän minun oo tarkoitus mikään terapeutti olla. Anteeksi siis, yritän opetella erilaiseksi!
Ja omalla uudella matkallani taisin tarkoittaa matkaa ystävieni/ rakkaideni/ ihmisteni luo (jonne kaipaan), mutta sen matkan ajankohdan vain luoja tietää, onneksi kuitenkin niin.
Semmoista tuli mieleen runostasi.. Hyvää yötä!
~Minä tarkoitin sillä terveysvaikutteisella terapeutilla sitä kissaa....
Kun on oikein todistettu, että lemmikkieläin tuo ihmisen elämään niin paljon kaikkea hyvää, että sillä on ihan oikeasti terveysvaikutusta:)))
En ymmärtänyt sanojasi matkasta noin, mutta nyt kun asian kerroit, on ajatus minulle aivan selvä. Se on kaunis ja hieno ajatus.
Hyvää yötä!
mutta noin sitä voi ymmärtää asioita miten sattuu!:)
Öitä!
kuvaamaan hyvin tunteitasi, niin surullisia kuin ne ovatkin. Mutta runokin on tapa purkaa niitä, monille ainoa. Ja kyllä sekin auttaa.
Kyllähän se auttaa, että edes jotenkin voi tuoda tunteitaan esiin silloin, kun on siihen tarve. Kynä ja paperi ovat silloin ystäviä, oikeiden sanojen löytäminen ei aina vaan ole niin helppoa.
Kiitos palautteesta.
puhuu koskettavasti runossasi,
äärettömän aidon oloinen - sitä se varmaan
onkin.
Kerrassaan hienoa, vaikkakin surullisenkaunista
luettavaa. Sinä osaat pukea ajatuksesi runoihin,
älä ihmeellä vaan lopeta !
Ja vielä yksi asia, löydän itseni tästä erittäin hyvin.
Yksinäisyys antaa elämälle suruvoittoisen sävyn. Mutta silti elämä on....myös ilon ja onnen hetkiä joskus. Annoit palautteellasi yhden sellaisen, kiitos.