Maine

Sanokaas miten elämää jatketaan jos maine on menny, ihmiset nauraa päin naamaa,ystävät kaikonneet, kukaan ei lähde mukaan jos jonnekkin pyytää lähtemään.
" Maine kasvaa, kunnia menee" näinhän se menee, on vaan siitä mukava et siinä ei ole perälautaa on elinkautinen.
Jos ihmisten hampaisiin joutuu niin siitä ei koskaan pääse irti.
3191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itseltäni meni maine monta vuotta sitten. Ihmiset osaa olla julmia, joten tiedän mistä puhun. Maineesi kasvaa, vaikka olisit syytön, kuten itse olin. Ihmiset nauravat ja ovat vahingoniloisia. Tulet tuntemaan vihaa näitä ihmisiä kohtaan melko varmasti. Ehkä alussa on pelkotiloja ennen tätä vihaa. Mutta jos olet henkisesti vahva (itse olin), niin ajan myötä et anna muitten ihmisten tunteitten enää vaikuttaa. Olet kaiken tämän yläpuolella.

Ihmiset yrittää tehdä elämästäsi helvetin...ehkä onnistuvatkin siinä. Mutta pysy vahvana, ja älä anna toisten vaikuttaa liikaa elämääsi. Heikkoja ovat ne, jotka lähtevät tälle linjalle. Sinä taas olet vahva, ja sekös näitä pellejä harmittaa. Älä provosoidu toisten ihmisten tunteista tai eleistä. Se on heidän ongelmansa, ei Sinun.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta, auttaa jaksamaan kun on muitakin samassa tilanteessa.
    Pakko on kovettaa itsensä et ei välitä ihmisten pilkasta.
    Saa nähdä miten kavereiden käy, tulevatko takaisin ja saako uusia.

    Äänestä

  • on menny kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta, auttaa jaksamaan kun on muitakin samassa tilanteessa.
    Pakko on kovettaa itsensä et ei välitä ihmisten pilkasta.
    Saa nähdä miten kavereiden käy, tulevatko takaisin ja saako uusia.

    Kirjottele vaikka tähän ketjuun, jos tarvitset apua. Olen käytettävissäsi, ja pelastan mielelläni Sinut pahimman yli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on menny kirjoitti:

Sanokaas miten elämää jatketaan jos maine on menny, ihmiset nauraa päin naamaa,ystävät kaikonneet, kukaan ei lähde mukaan jos jonnekkin pyytää lähtemään.
" Maine kasvaa, kunnia menee" näinhän se menee, on vaan siitä mukava et siinä ei ole perälautaa on elinkautinen.
Jos ihmisten hampaisiin joutuu niin siitä ei koskaan pääse irti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu