Lähdin ajamaan eilen Volvollani kotipihalta. Pääsin kolmosvaihteelle kun huomasin, että vetoa ei ollut. Vaihde siis meni päälle mutta kytkintä nostaessa mitään ei tapahtunut. Autolla on ajettu 117000. Huollettu säännöllisesti ja vikaa on ollut yhtä säännöllisesti aina! On laturit hajonneet, ohjauksen muuntimet hajonneet, tukivarret vaihdettu... Luulisi noinkin vähän ajetun auton hieman enemmän kestävän. Nyt on sitten seuraava autoremontti edessä.... En olisi pohjoismaiden arvostetuimmasta automerkistä uskonut, että näin huonoa on. Ajonautintoja!
Voi Jessus!!!
Volvo S40laatua
6779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ostin käytetyn mersun. Mittarissa nyt 130.000, diesel s 320. Kiva lelu, mutta. Turbo hajosi ja kun menin korjaamosta hakemaan niin lasku oli yli 6000 ekee. Sanoinkin etten uutta tullut ostamaan, Ei mitään selitystä, ei takuuta, maksa pois. Huh HUH. Uskallatko ostaa käytetyn mersun? Koko ajan joku paikka prakaa ja vain merkkihuolto pystyy korjaamaan. Aikaisemmassa mersussa meni automaattilaatikko ja sekin lasku oli hirveä. Luotto mennyt.
Vähän tuntuis että olisi sama kirjoittaja.TAITAAPI OLLA PROVO.
Se on nyt sit todettu, että vaihdelaatikko on hajalla. Mitähän mahtaa vaihdelaatikko remppa maksaa s40:een?!! En tajuu tätä nykyajan autotekniikkaa. Veljellä on kakskyt vuotta vanha sierra ja ei koskaan tämmösiä ongelmia!! Mulla ei o valitettavasti enää rahaa korjata volvoa... romuttamolle joutaa... paskat!
Oliskos tuolla ajotavalla merkitystä?
Voisi veikata, että teinit asialla.
Taitaa olla autos Rellun laatikolla eika Volvon omalla lootalla. Itella S 40 diesel 2001 mallia ja lasissa nyt 208 tkm ja ei ongelmia koska volvon lotjulla
En nyt kyllä kutsuisi itseäni teiniksi (35). Auto on alusta saakka minulla ollut ja ihan normaalia ajoa mitä naiselta voi odottaa. Auton käyttöönotto 12/02 ja ei ole rellun laatikko.
Vaihdelaatikkovikaa etsittäessä ilmeni, että pieni vetopyörä oli irronnut tasauspyörästöstä lukkorengassokan pettämisen vuoksi. Vetoakselilta oli kadonnut siis hammaskosketus tasauspyörästöön. Joten itse vaihdelaatikko ei ollutkaan rikki. Kyseessä olevan vian osalta voidaan todeta, että joko lukkorengas sokka on ollut viallinen jo alun alkaen tai se on väärin asennettu tehtaalla. Otin yhteyttä Volvo Auto Oy:öön Vantaalle josta ei otettu kyseiseen vikaan kantaa. Valiteltiin vaan kuinka auton ostaminen on aina riski. Mutta... turhaa sitä on yhtä Volvoa murehtia. Laitetaan myyntiin ja uutta autoa etsimään.
Ei sadan euron arvoista autoa kannata korjata.