aloittela metsästäjä

markoR74

olisin aloittelemassa metsästystä ja olen etsimässä asetta millä ampua lintuja,kettuja,jäniksiä ja kyyhkysiä.millainen olisi aloittelijalle hyvä ase.olisiko se haulikko?rihloilla vai ilman.tässä vaiheessa en ole valmis laittamaan tuhansia kiinni aseeseen.sain suosituksia valmet 412:een mut kun ajattelee et 20-30v vanha ase maksaa n.600e ja uusi baikal maksaa 400e.kumpi nyt sitten olisi parempi vaihto-ehto vai onko jotain muita varteen otettavia tohon hintaluokkaan.
sitten kun taito ym kehittyy niin sitten mukaan tulee hirvet mutta se vaatiikin sitten toisen aseen.
voiskos kokeneet metsästäjät antaa vinkkejä.kiitos jo etukäteen.

4

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markoR74

      baikal mp-27 em-m-1c 12/76 kuulostaisi miltä?

      • kannattaa hommata

        nimenomaan haulikko. Hälläväliä, minkälainen, kunhan toimii. Suositeltavin lienee jokin 12/70 kaliiperin pyssy, merkki ei tärkeä, vaan toimivuus!!!


    • joneeeeeeeeeeeeeee

      Itellä juurikin tuo valmet 412s, 26" piipuilla pirun hyvä vehje, ja onhan se suomalainen ;) Siihen saa myös kiväärin piiput vaihdettua, että suosittelen :)

      • * hyvä traktori*

        Valmet 412 on tietysti hyvä ja kaunis, vaihtopiippumahdollisuuden vuoksi vaan turhan kallis.

        Kierteleppäs aseliikkeitä hieman. Käytetty 2-piippuinen haulikko irtoaa kyllä 600 eurolla ja sillä saa jo ihan siistin pelin. Kun otat vielä jonkun kokeneemman elviksen mukaasi, et sorru ostamaan mitään pilipalivehjettä.

        12 cal ja teräshaulikelpoinen niin olet jo aika lähellä oikeaa. Loput on sitten siinä, että ulkopäinkin ase on tolkullisen näköinen ja hyvin pidetty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      184
      10250
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      21
      9672
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      164
      8244
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      279
      7716
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      169
      6631
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6060
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      66
      5891
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4947
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      27
      4021
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      114
      2566
    Aihe