Hei!
minulle epäillään aikuisiän adhd.tä, osaisiko joku kertoa tämmöisen ihmisen ruokavaliosta mitään?
minulle epäillään aikuisiän adhd.tä, osaisiko joku kertoa tämmöisen ihmisen ruokavaliosta mitään?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
minulla on ihan normaali ruokavalio ja tarvittaessa lääkitys.
kuulin vain että ruokavaliolla voi helpottaa oloa ja että jotkut kiihdyttävät??? ruuat pitäisi jättää pois..
Olisi mielenkiintoista tietää vastauksia seuraaviin kysymyksiin. Kuinka suuri osa masentuneista aikuisista on masentunut lähinnä hoitamattoman inattentive ADD:n vuoksi, joka ei ilmene perinteisen AD/HD kriteeristön perusteella ja voi olla tyypillisemmin nuoruudessa hypomania ja daydreaming tyyppistä introversiota, ajatusten juoksua oman pään sisällä.
Tämähän on geneettinen "ominaisuus". USA:n NIH:n sivuilla on mainittu tämä erillisenä tautimuotona, joka liittyy siihen, että dopamiini hajoaa neuronien synapseissa normaalia nopeammin. Tästä selittyy muun muassa se, että metyylifenediaattipohjaiset lääkkeet eivät toimi niin hyvin kuin amfetamiinipohjaiset, jotka oikeasti lisäävät dopamiinin määrää synapseissa, kun taas metyylifenediaatti vaan estää takaisinnoston, mutta kun ei ole mitään takaisinnostettavaa kun dopamiini on jo tuhoutunut synapsissa, niin siksi tämä metyylifenediaatti ei tehoa.
Veikkaisin, että kalaöljyssä, esim. juuri E-EPA voisi olla jotain aineosia, jotka hidastavat dopamiinin hajoamista ja täten lisäävät dopamiinin määrää ja parantavat masennusta ja ADD oireita aikuisella. Tämä myös korreloisi sen kanssa, että mitä suurempi EPA annos, sitä suurempi positiivinen efekti.
Jätä pois tai yritä vähentää seuraavien ruoka-aineiden kulutusta:
- sokeri ja sitä sisältävät tuotteet (makeiset, limsat, keksit ym.)
- valkoinen puhdistettu vehnäjauho (keksit, pullat, makaroni, pasta...)
- tärkkelyskasveja (peruna, kypsä porkkana, maissi)
- einekset
Suosi:
- kasviksia
- pähkinöitä, linssejä ja papuja
- täysjyväviljaa
- tuoreita marjoja
- kasviöljyjä (kylmäpuristettu oliivi-, rypsi- ja camelinaöljy) sekä kalaöljyä
Em. ruokavalion ideana on suosia ruoka-aineita, jotka pitävät verensokerin mahdollisimman tasaisena. Muista vielä lisätä päiväohjelmaan riittävästi unta ja reipasta liikuntaa.
Aivot tarvitsevat oikeanlaisia rasvoja ja tasaisen verensokerin toimiakseen kunnolla. Barry Searsin kehittämä zone-ruokavalio on aika lähellä totuutta, joten suosittelen sitä erityisesti adhd ihmisille.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Zone-dieetti