Keskusteluketjussa "ostan kanttarelleja" on Innokas sienestäjä kirjoittanut näin:
"Jos haluat, että sienipaikkaasi kasvaa sieniä jatkossakin, niin kerää sieni taittamalla tai leikkaamalla se irti, niin ettet tärvele itiöemän tyvellä olevia nuoria sienen alkuja."
Nostan asian uudeksi keskusteluksi, koska 'ostan kanttarelleja' -ketju näyttää paisuneen yli äyräidensä.
Minulle on opetettu, että sieni kierretään irti maasta ja vasta sitten leikataan multainen osa pois. Näin olen menetellyt yli puoli vuosisataa ja kanttarellit kasvavat edelleen samoissa paikoissa.
Perusteluksi kiertämis-irroittamis-leikkaamismenetelmälle olen kuullut, että niin tehtäessä leikatun ja lahoavan itiöemän tyven kautta ei rihmastoon pääse taudinaiheuttajia.
Tietääkö kukaan, mikä on totuus asiassa?
Innokas sienestäjä kirjoitti myös näin: "Olen joskus lukenut, että sientä voisi levittää heittelemällä sienen perkausjätteitä uusiin paikkoihin. Kokeiluni eivät ainakaan vielä ole tuottaneet tulosta. Jos joku tietää asiasta, niin voisi kertoa toimiiko ja miten."
Olen kuullut saman väitteen monelta taholta ja kokeillut sitä ainakin kymmenenä vuotena. Minun istutukseni eivät ole lähteneet kasvuun, joten arvelen Innokkaan sienestäjän lailla. että kyseessä on ruraalilegenda. Mutta toisaalta, tunnen ihmisiä, jotka sanovat onnistuneensa siirtoistutuksessa.
Vaikka en oikein uskokaan juttuun, teen silti ison vahverokasan löytäessäni niin, että poimin ne kierrä-irroita-leikkaa-menetelmällä ja kannan sitten kannat rihmastonrippeineen uuteen paikkaan ja hieron ne jalalla maahan.
Miten sieni poimitaan?
2
3835
Vastaukset
- Reede
Esimerkki matsutake, kerätään myyntiin kitkuttelemalla maasta irti, aivan kokonaisena.
Nyt niitä on ilmestynyt samoille paikoille kuin pari vuotta sitten(eivät ilmesty joka vuosi). Kävelin kuin kassalleni paikkaan jossa muistin kasvaneen vierekkäin viisi matsua, siellähän ne uudet sienet odottivat. Liekö puskeneet itsensä maasta aivan samoista reijistä kuin edelliset.
Maa on täynnä sienirihmastoa ja reikiä tulee maahan monesta eri syystä. Taudin aiheuttajia pääsee rihmastoihin mistä vaan, ja minkähän taudin?
Tänään huomasin että porot oli tehneet reikiä jaloillaan. Kaivelevat hajun perusteella nousemassa olevat herkkutatit ja matsutaket.
Viime maanantain metsäradiossa oli metsäntutkimuslaitokselta naishenkilö puhumassa sienten rihmastoista ja sienijuurista. En pystynyt kunnolla kuuntelemaan, juttu tuntui mielenkiintoiselta,löytyiskö Areenalta.
Puolen vuosisadan kokemuksesi käynee totuudesta. - outsou
elä kerää sientä jonka vieressä tai pöäällä on paperi! ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1157476
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t384328törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373822Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4012004Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi721539- 321477
- 351468
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1821162Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121128Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121053