Matti Vanhanen sai aikaan päätehakkuiden verohuojennuslain. Sen seurauksena Stora Ensokin on aloittanut saaristoluonnon raiskaamisen maailman ainutlaatuisimmassa maisemassa!
Ei riitä, että Brasiliassa hävitettään tehometsähoidon tieltä perinteinen paikallinen luonto, nyt sama tahti jatkuu jo Suomessakin! Veneilit reittiä mitä tahansa, joka puolella näkyy jo järeiden metsäkoneiden rantaan asti ulottuvat, lopulliset raiskausjäljet herkässä saaristomaisemassa! Luonnon palautuminen ennalleen vie satoja vuosia - josko edes tapahtuu koskaan!
Eikö millään enää ole mitään väliä, kun rahaa koskemattomilta kallioluodoilta raavitan!
Mitä tekevät vihreät? Istuvat hiljaa kuin kusi sukassa Vanhasen polvella!
Ei riitä, että Brasiliassa hävitettään tehometsähoidon tieltä perinteinen paikallinen luonto, nyt sama tahti jatkuu jo Suomessakin! Veneilit reittiä mitä tahansa, joka puolella näkyy jo järeiden metsäkoneiden rantaan asti ulottuvat, lopulliset raiskausjäljet herkässä saaristomaisemassa! Luonnon palautuminen ennalleen vie satoja vuosia - josko edes tapahtuu koskaan!
Eikö millään enää ole mitään väliä, kun rahaa koskemattomilta kallioluodoilta raavitan!
Mitä tekevät vihreät? Istuvat hiljaa kuin kusi sukassa Vanhasen polvella!
Vastaukset 10
Vanhimmat
se Stora Enso varsinaisesti omia mettiään hakkaa - taitavat olla muitten mettiä.
Kirvoittiko mielesi nyt se, kun eräässäkin lehdessä oli kuva siitä miten Nauvosta viedään vesitse kuitupuuta suurina nippuina .... Sattu niin sopivasti!
Puutavaran hankkijat eivät kustannussyistä ole suostuneet keräämään puuta saaristosta nykyiseen tahtiin ainakaan puoleen vuosisataan! Nyt kannattaa uittaa puu jalostettavaksi Kotkaan asti!
Huoli luonnon raiskausesta on todellinen. Et siten ole huomannut? Onko saaristoluonnon säilymiseen tähtäävissä laeissa metsäelefantin kokoinen aukko?
Lomalainen ei saa rakentaa sataa metriä lähemmäs rantaa edes 10 neliön mökkyrää. Mitä tekevät kunnanisät kun metsäherra samaan aikaan tulee ja kaataa puut, raiskaa maaperän ja kasvillisuuden rantaa myöten? Länsiturunmaan virkailija istuu Paraisissa, mantereella neljän seinän sisälllä ja pyörittelee hiiriään josko joskus päätäänkin... eikä ole hakkuista mitään edes kuullut!!
Ennen kunnan virkailijan konttuuri oli saaressa! Sieltä näki sentään akkunasta ulos?
Tuon kirjoittajan motiivit taisivat kohdistua Vanhaseen, Stora Ensoon, Brasiliaan, Vihreisiin. Kirjoittaja on veneilijä, joka vaatii, että hänen maisemansa ehdoton muuttumattomuus on tärkeämpi kuin esim. paikallisten hankintahakkuut ja Stora Enson tuotantotoiminta Suomessa.
Brasilia-viittaus kertoo, että kirjoittaja taitaakin olla erään maksukykyisten toimettomille kakaroille extreme-kokemuksia tarjoavan narsistisen järjestön tiedotteiden toistaja.
teollisuuden, paperiteollisuuden tai luonnonsuojelun erityisasiantuntija.
Kuitenkin nyt puhuit ja syytit Stora-Ensoa, joo se tekee sitä ja se tekee tätä. No, kukas sille ne puut myy? Siksi toisekseen, kyseessä saattaa olla omistaja, joka on vuosikausia kasvattanut ja hoitanut metsäänsä, huonosti tai hyvin, ja tähtäimenä se, että puu pistetään myyntiin ja siitä jalostetaan todennäköisesti paperiteollisuuden tuotteita! Tilalle kenties istutetaan uutta metsää..........
Kyllä Suomessa metsää riittää, ja taitaa olla niin että jatkossa riittää vielä enemmänkin, kun kotimaan paperiteollisuus pienenee! Mitäs sitte tehtäis, ruvetaan tuottamaan vissiin hirsimökkejä saksalaisille ja venäläisille turisteille. Rakennetaan hirsistä kerrostalo!
Suuri osa ulomman saariston maanomistajista on tätä nykyä ruotsin kansalaisia, jotka viettävät viikon pari kesälomastaan vanhassa kotimaassaan Suomessa. Näillä kallioisilla saarilla ei ikinä ole yhtäkään puuta istuettu, tuskin tullaan koskaan istuttamaankaan - niin vaivalloista istuttaminen kallioille on. Metsätalous pienillä kalliosaarilla on pikkuisen eri asia kuin viljavilla rintamailla?
Oli arvattavissa, että tällaiseen keskustelun avaukseen heti tuodaan "isännän ääni" kuuluviin. Samalla pidetään huoli siitä, että toista mieltä olevat mitätöidään, jos ei muin niin syvältä kaivetuin perustein.
Kysehän ei lopulta ole kuin tasapuolisesta lain noudattamisesta: ei mikään laki anna oikeutta hakata kesäasutukseen tarkoitettuja alueita rantoja myöten paljaaksi! Ei edes metsänhoitolaki!
saarilta - kyllä minä luulen että nyt on jostain muusta kyse.
Ja niin kuin sanottu, ajattelepa, kuinka paljon metsää säästyy kun teollisuus siirtyy ulkomaille eukalyptuspuiden ääreen. Vai meinaatko, että nyt sitten ruvetaankin viemään suomalaista puuta vaikkapa Venäjälle, kun sieltä on ennen tuotu tänne, ikään kuin vastalahjaksi rahan lisäksi!
Metsää voidaan hakata myös hillitysti. Esimerkiksi kallioisilla saarilla on tyhmää kaataa koko puusto rantakaislikkoja myöten. Jo muutaman metrin lepikkoisen rantavyöhykkeen säästäminen ja edes muutaman puun jättäminen pystyyn hakkualueelle auttaa, sen voi nytkin nähdä monilla saarilla. Kallioille uuden metsän kasvaminen kestää ikuisuuksia?
Onkin ilmeistä, että kohtuullisin harvennushakkuin toteutettavan metsänuudistuksen kertatuotot ovat sen verran pienempiä, että hakkuu ei enää yhtiön hankkijoita siinä määrin kiinnosta.
Suomen sanomalehdistä nyt jo liki kolmannes käyttää kokonaan venäläistä paperia lehtipainoissaan. Se on samanlaatuista kuin suomalainen mutta paljon halvempaa.
Lukemalla viestejä rauhallisesti, selviää kyllä, että aloittaja on huolissaan metsäluonnon raiskauksesta avohakkuineen - ei "hyvän metsänhoitotavan" mukaisista hakkuista!
Järjenkäyttökin on sallittu...
Analyyttisesti lukemalla olisi heti havainnut, että alustajan kohde oli puoluepolitiikka "hyvän metsänhoitotavan" vivulla.
Hyvän metsänhoitotavan asiaa ja tavoitteita ei isommin edistetä alustajan käyttämällä, itsenollaavalla tukkusyyttelyllä. Ei oikeastaan mitään muutakaan asiaa, johon syyttäjän mukaan ovat syyllisiä kaikki inhimilliset ilmiöt merenpinnan kaltevuus, paitsi syyttäjä itse.
Aika monen aidosti luonnonsuojelun asialla olevien liikkeiden ja varsinkin luonnonsuojelulla ratsastavien liikkeiden ongelma on reunakytkyt, jotka sekoittavat asiallisiin luonnonsuojelutavoitteisiin omia yhteiskunnallisia intohimojaan, useimmiten multivahingollisesti.
Hyvällä asialla oli. Ei kellään - edes maanomistajalla - ole oikeutta raiskata yhteistä ympäristöämme. Jos hakkaat, hakkaa kunnolla!
Maanviljelijä eikä rakentajakaan saa turmella ympäristöään, kui sit metsänomistaja?