Homeenmakuinen raanavesi

mitä ihmettä?

Kodin raanasta tuleva vesi maistuu hiukan homeelle. Mistä ihmeestä voi olla kyse? Onko mahdollista, että pintavedestä käsitelty talousvesi kaikkien vaiheiden jälkeen maistuu homeelle? Ongelmaan liittynee myös tiskikone. Olen ihmetellyt, kun koneesta luukun aukaistua lehahtaa epämääräinen lievä homeenhaju. Onko nyt tämäkin osoitus, että vesijohtovedessä on vikaa, vai onko ongelman alku ja juuri tiskikoneessa? Muistelen lukeneeni, että joissakin kunnissa vesijohtovedessä on ihan merkittävissä määrin sädesientä. Mistäköhän tästä saisi lisätietoa? Asiaan vaikuttaa varmaan myös se, että olen raskaana, jonka takia haju- ja makuaisti ovat entisestään herkistyneet.

2

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kärsii:

      Vesihometutkimus käynnistyy!


      Juomaveden homeiden ja sädesienten terveysvaikutuksia kartoittava tutkimus käynnistyy keväällä 2009 Kymenlaakson kulttuurirahaston myöntämän apurahan turvin. Torstaina 4.12.2008 Elimäellä vietetyssä Suomen Kulttuurirahaston Kymenlaakson rahaston vuosijuhlassa luovutettiin apuraha juomaveden homeiden ja sädesienten mahdolliisia terveyshaittoja käsittelevään tutkimukseen. Juomavedessä on todettu homeita ja sädesieniä monissa kunnissa sekä Suomessa että mm. Norjassa. Terveyshaittojen yhteydestä veden välityksellä tapahtuvaan altistukseen ei ole aikaisempaa tietoa. Juomaveden mikrobiologiset epäpuhtaudet voivat aiheuttaa ripuliepidemioiden lisäksi myös muita haittoja, kuten kuumeilua ja muita yleisoireita. Joukkomittaista sairastavuutta on esiintynyt mm. Nokialla jo 1970-luvulla (ns. kylpykuume-epidemia).

      Lähde: http://www.homejaterveys.net/

    • .....

      jos siinä on hometta. Näin on asian laita 20 suomalaisella paikkakunnalla. Kansanterveyslaitoksen tutkimuksen mukaan (viite Korhonen L ym 2006)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      45
      7372
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4068
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3605
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3130
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2806
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      51
      2314
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      53
      2307
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2258
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe