Voiko tavallista suureksi kasvanutta pihlajaa leikata näin syksyllä? pitäisi lyhentää oksia vähän joka puolelta ja yksi iso oksa poistaa kokonaan ehkä.
pihlajan
leikkaaminen
1798
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ihan mutu-tuntumalla olen leikellyt aina, kun on sattunut siltä paikalta panemaan, eikä ykskään ole kuollut. Monihaaraisista katkottu osa rungoista ja latvottu pitkin vuotta. Meillä on riesana sähkölinja, jota yritetään väistellä.
Kokeilumielessä pantiin yhdestä latva poikki, karsittiin kaikki oksat ja kuorittiin koko runko. Seuraavana kesänä ei näkynyt elämää, toisena kesänä värkkäsi kaljun rungon päähän lehtitupsun - että sitkeitä ne on:)
Periaatteessa lehtipuut pitäisi leikata lepotilassa kun nestevirtaus on pienimmillään, mutta eipä tuolla näytä olevan väliä.