Voiko tavallista suureksi kasvanutta pihlajaa leikata näin syksyllä? pitäisi lyhentää oksia vähän joka puolelta ja yksi iso oksa poistaa kokonaan ehkä.
Vastaukset 1
- Metsuroitsija
Ihan mutu-tuntumalla olen leikellyt aina, kun on sattunut siltä paikalta panemaan, eikä ykskään ole kuollut. Monihaaraisista katkottu osa rungoista ja latvottu pitkin vuotta. Meillä on riesana sähkölinja, jota yritetään väistellä.
Kokeilumielessä pantiin yhdestä latva poikki, karsittiin kaikki oksat ja kuorittiin koko runko. Seuraavana kesänä ei näkynyt elämää, toisena kesänä värkkäsi kaljun rungon päähän lehtitupsun - että sitkeitä ne on:)
Periaatteessa lehtipuut pitäisi leikata lepotilassa kun nestevirtaus on pienimmillään, mutta eipä tuolla näytä olevan väliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101980
- 61907
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68683- 63651
- 41645
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33558Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512- 50506
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478