Eli koneena macbook pro ja liittymänä saunalahden adsl-liittymä, joka avattiin muutama päivä sitten. Liittymään kuuluva Elisan Kotiboksi saapui tänään ja nyt on sit ongelma sellainen, että en pääse nettiin. Valot palavat modeemissa Powerin, Wlanin ja Lan-portin kohdalla, mutta eivät Internetin ja ADSL kohdalla.
Verkkoasetuksia kun tutkii niin Ethernet on aktiivinen/yhteydessä, mutta kun avaan netin niin yhteys verkkoon kuitenkin puuttuu. Missä piilee ongelma?
macbook+elisan kotiboksi=ongelma
2
825
Vastaukset
- Pege81
Mikäli liittymäsopimuksen tekemisestä on vasta vähän aikaa, niin liittymää ei todennäköisesti ole ehditty avata. Liittymän aukeaminen kestää viikosta-kahteen. Internet ja ADSL valojen kuuluu palaa silloin, kun laite havaitsee olevansa linjalla. Asiaa voit tiedustella tietenkin soittamalla Saunalahden käyttötukeen.
- helpmee
Nyt ei taida ongelma kuitenkaan olla siinä etteikö liittymää olis ehditty avata, liittymäsopimus tehtiin yli kaksi viikkoa sitten. Olen myöskin saanut viestin Saunalahdelta, että liittymä on aukaistu.
Voiko olla, että ongelma on puhelinpistokkeessa? Nimittäin modeemin ollessa kytkettynä puhelinpistokkeeseen kuului yhtäkkiä sellainen jännä klik-ääni..ja nyt modeemi on vissiin ihan sökö, mitkään valot ei pala enää:(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961549
- 741374
- 501287
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041188- 511155
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9955- 36817
- 60761
- 49744
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41715