Draamakasvatusta Suomen kouluissa?

Hei!

Olen pohtinut, millainen mahtaa olla erilaisten teatterin ja draaman välineiden käyttö Suomessa kouluissa, lähinnä alakouluissa. Onko täällä ketään, jolla olisi kokemusta tai mielipidettä?
2443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Draamakasvatusta annetaan vain hieman jos ollenkaan. Onhan näitä pienimuotoisia valinnaiskursseja joissakin kouluissa, muttei läheskään kaikissa. Se on harmi, itse ainakin olisin toivonut alakouluajoille -yläkouluun myös- draamakursseja, koska näyttelijäksi on tullut aina haluttua :/

Äänestä
  • Kyllä täällä pääkaupunkiseuduilla annetaan joissain alakouluissa draamaopetusta. Mä olen opiskelijana ollut tekemässä. Enemmän tietty sais olla...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Drope kirjoitti:

Hei!

Olen pohtinut, millainen mahtaa olla erilaisten teatterin ja draaman välineiden käyttö Suomessa kouluissa, lähinnä alakouluissa. Onko täällä ketään, jolla olisi kokemusta tai mielipidettä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu