elikkä tuollainen kannettava olisi myynnissä..
hinta 900€
koneen olen ostanut reilu vuosi sitten. kuitti sekä alkuperäinen pakkaus tallella..
huippu kannettava erittäin hyvällä hinnalla!!
koneesta maksoin 1950€
tietoa koneesta:
http://www.mbnet.fi/viikonkokeiltu/tuote/hp_pavilion_hdx9050eo.aspx
hinta 900€
koneen olen ostanut reilu vuosi sitten. kuitti sekä alkuperäinen pakkaus tallella..
huippu kannettava erittäin hyvällä hinnalla!!
koneesta maksoin 1950€
tietoa koneesta:
http://www.mbnet.fi/viikonkokeiltu/tuote/hp_pavilion_hdx9050eo.aspx
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olet optimisti.
Hp:n DV7 mallistosta löytyy 600-700€ renew kannettavia bluerayllä, 2 * enemmän muistia ja kovalevyä, 10% heikommalla prossulla mutta paremmalla näytönohjaimella. Sulla ei ole nyt hinta/laatu suhde ihan kohdallaan...
sellasella pikkuseikalla kuten toisessa kannettavassa on 17'' näyttö ja toisessa 20,1'' ei ole sinun mielestäsi mitään eroa??
ja tälle 400€ huutelijalle.. ime nyt kiviäsi! heti kun näytät mistä saat 400€ vastaavan kannettavan niin laitan hinnaksi 400€..
"ja tälle 400€ huutelijalle.. ime nyt kiviäsi! heti kun näytät mistä saat 400€ vastaavan kannettavan niin laitan hinnaksi 400€.."
No kun kyseessä ei ole kannettava kone vaan raahattava. Toimii lähinnä integroituna monitorina ja keskusyksikkönä. 400€ saattaa olla hieman alakanttiin mutta kun ottaa huomioon sen, että se on Pavilion ja että 1100€:lla saa hyvin vähän käytetyn FullHD 24" iMacin niin 900€ on kyllä niin yläkanttiin kuin olla ja voi. Itse en maksais 400€ enempää kun tiedän Pavilionien laadun koska pitäis löytää joku hölmö maksamaan vähän enemmän että jäis voitolle. 600€ vois olla sit sopiva jos haluaa siitä niin sanotusti hyvän hinnan.
Näkyi pienellä etsimisellä löytyvän sitten käyttämätön 24" iMac 1200€:lla, vuosi takuuta vielä.. 900€ vuoden vanhasta 20" Pavilionista.. joopa joo..
''tietäen hp:n laadun''??? niin joo sehän ilmenee jo hyvin siten että kun soittaa hp:n asiakas palveluun. ja sieltä vastaa noin 20 sekunnissa. hyvin koulutettu. nuori suomalainen tietotekniikan alan henkilö. niin se kertoo jo todella paljon hp:n heikosta laadusta!
esim: acerillahan tämä puoli on jo hoidettu kuntoon. palkkaamalla näitä naispuolisia tekniikan ihmelapsia jotka juuri ja juuri puhuvat suomea..
vai että hp:n laadun tuntien.. on se ihme juttu kun omassa koneessa ei ole ollut kertaakaan pienintäkään vikaa! ei siis yhtään mitään! kone on kuitenkin siinä kunnossa että: ei ole ainuttakaan naarmua näytössä eikä kannessa. eikä missään muuallakaan.
kone on ollut aina verkkovirrassa. ei kertaakaan liikutettu ''asennuksen'' jälkeen työpöydältä.
ja aivan varmasti hakkaa monet pöytäkoneet mennen tullen.. äläkä vertaa imaceja hp:n koneisiin..
se on sama kun vertailis ladoja mersuihin.. vaikka ladassa olisikin 26'' vanteet. se on silti vaan lada.. 800€ voin harkita myymistä. ja se on jo varsin reilu hinta..
ja tuo ''raahattava'' termi.. no ei tämä kone ole ehkä sitten tarkoitettu näille cityslickker miehille ketkä kulkevat käsilaukut kourissa. siinä olet oikeassa että vähän tämä painaa kyllä. mutta kyllä sitä on mukavampi katsella 20'' näyttöä kuin sitä 17'' näyttöä
Mutta sitä ei Pavilionista löydy.
"ei kertaakaan liikutettu ''asennuksen'' jälkeen työpöydältä."
Eli se ei ole kannettava tietokone.
"äläkä vertaa imaceja hp:n koneisiin.."
HP:llä on hyvät läppärit, niissä lukee "Elitebook" tai "Voodoo", tai vaikka "Probook". iMac on oikein hyvä vastine integroidulle keskusyksikölle ja näytölle. Sellainenhan tuo on eikä mikään kannettava.
"ja tuo ''raahattava'' termi.. no ei tämä kone ole ehkä sitten tarkoitettu näille cityslickker miehille ketkä kulkevat käsilaukut kourissa. siinä olet oikeassa että vähän tämä painaa kyllä. mutta kyllä sitä on mukavampi katsella 20'' näyttöä kuin sitä 17'' näyttöä"
24" FullHD:tä no vielä kivempi katsoa ja konekin on kaikin puolin parempi. Kannettaviin koneisiin tuota on turha verrata ja kyseessä on vielä vuoden vanha, se on Pavilion, näytönohjainkin on joku ATI niin tälläiset pudottaa arvoa kunnolla.
Olen etsinyt juri ttollaista läppäriä jo pitkään mutta en ole löytänyt. Olisin vamis mkasamaan siitä jopa yli 1000 euroa jos vain saisi....vaikka 1500e
..kylläkin ehkä 400€..
ostella jos ei meinaa pitää hajoamiseen saakka. Arvo romahtaa niin tolkuttomasti.
Monessa 17-tuumaisessa on parempi näytön resoluutio kuin tässä, joten pinta-alaltaan suuren näytön eduksi jää... se että toosa painaa kuin synti.;)