Maaritin laulu on muuttunut oudoksi narinaksi ja naukumiseksi. Jokainen riimi alkaa kummallisella kurnaulla. Kehotan henkilöä itseään kuuntelemaan omia tallenteitaan alkaen 1970-luvun alusta. Ehkä sieltä selviää, mikä nykyään mättää. Meidän mielestämme mättää. Jokin suomalainen hifi-alan lehtikin moitti samaan tapaan sitä uudehkoa levyä.
Maarit hukkuu maneereihinsa
4
426
Vastaukset
- MIAUUUUU_ksis
ja täytti just 25 tääl Lahdess. Se laulaa IHANAAASTI. ÄLÄ HAUKU!
- Tulitikku 2010
mutta täytyy faninkin myöntää, että juuri nämä maneerit tulee joskus korvista ulos, varsinkin jos kuuntelee koko levyn alusta loppuun kerralla.
Vielä enemmän häiritsee, kun hänen ääntämisestään, eli laulujen sanoista on aina ollut hyvin vaikea saada selvää. Ja livenä vieläkin vaikeampaa. Viime vuonna keikalla varmaan 50 % sanoituksista meni ohi.
Lisäksi Maaritilla on tietty biiseissään erikoisia sanoja ja sanontoja ("Uinuu saan"), joten jos ei tiedä biisin nimeä tai sanoja, paljon voi mennä ohi korvien.
Tähän hän toivottavasti kiinnittää huomiota kun seuraavaa albumia ollaan purkittamassa. - polvihousupoika.
ei minun mielestäni kirjoittaja "haukkunut" ketään, pikemminkin kritisoi ja antoi palautetta. Mitä tarkoittaa "täytti just 25"?
- HyvänMusanYstävä
Maarit oli eilen vieraana Puhelinlangat laulaa-ohjelmassa Ylessä, ja kertoi, että moni on luullut, että biisin nimi on En vaadi paljon, vain kaiken, kun se on oikeasti Ei vaadi paljon, vain kaiken. Itseasiassa olen itsekin aina luullut, että se on "En vaadi paljon".
Maarit kertoi, että on purkittamassa uutta albumia. Edellinen ilmestyi 2008 joten hyvää on kannattanut odottaa :)
Mikä on suosikkinne Maaritin tuotannosta? Paljonhan niitä on, mutta esim. Neito ja ylioppilas on aika huima veto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443571"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722136Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641928Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am931889- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791554
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51292