Olen viime torstaista ollut jonkun pöpön kourissa, lämpöä ollut vähän, ei siis kuumetta ( en yleinsäkkään ole kuumeinen ) hengenahdistusta oli pahasti vielä viikonloppuna ja meinasi paniikki iskeä..nyt kuitenkin kai toipumaan päin, mutta kurkku/keuhkot vielä täynnä sitkeää limaa, nenästä saa myös huolella niistää keltaista limaa ..joo hyih ja yskin yökaudet kun lima körisee eikä saa nukutuksi. Ruvennut vain häritsemään kun niistää niin sattuu niin pirusti päähän, korvien ylle. Painetta? korvat ollut ihan lukossa kokoajan. Kaiken tämän lisäksi pian on tuo laskettu aikakin käsillä ja mulla veto veks..saatan kesken päivää mennä ihan veteläksi vaikka olen leväänyt hyvin..
En jaksa usko tyän olevan mitään kummaa mutta onko teillä muilla ollut kaikkia näitä ihme kipuja?
Kun niistäminen sattuu päähän
10
10330
Vastaukset
- flunssa
sinuna,menisin lääkärille,odotat vauvaa,tiedä vaikka olis sitä sikainfluenssaa.
En halua peloitella,toivottavasti paranet pian.- terveeksi pian
No ite mietin sitä mutta olen jotenki aatellu että on tavallista lentsua kun koko perhe ollut kipeänä ja mennyt ohi. Täytyy soittaa varmaan ensin, eivät mielellään ota terveyskeskukseen kai ennen soittoa.
Ja ainoa mikä nyt on jäljellä on tuo pääkipu ja lima, väsymys voi johtua ihan muustakin.
- ei pelkoa
Ihan normaali syksyinen pöpö jota on liikkeellä. Toisinaan itselläkin on tuommosta paineeen tunnetta, varsinkin niistäessä, että räkä taitaapi lentää myös korvista.
Sinuna en menissi minnekkään lääkäriin. - ehkäpä...
Jos lima on tosi sitkeää ja vihertävää, voipi kyseessä olla poskiontelotulehduksesta. Muutoin tuo paineen tunne on vain sitä, että olet tukkoinen. Sinuna kävisin lääkärissä varan vuoksi. Voin kuvitella, että viimeisillään raskaana ollessa menee elo aika vaikeaksi, jos on kovin kipeä.
Höyryhengitys on aika kätevä keino saada röörejä auki, jolloin tuo kivun ja paineen tunnekin helpottaa ja katoaa. - nenänainen
Mene ihmeessä hakemaan antibioottikuuri. Voisin vannoa että sinulla on poskiontelon tulehdus koska muu ei sinne nenään sitä vihreää tai keltaista limaa aiheuta. Ja paineen tunne tulee juuri tuosta poskiontelon tulehduksesta. Olen itse sairastanut elämäni aikana varmasti 100 poskiontelon tulehdusta enkä ole kuin 22-vuotias. Se on jostainsyystä kroonista ja noin kerran kuussa tuntuu juurikin siltä kuin kuvailit viestissäsi. Paranemisia ja onnea vauvan johdosta :)
- flunssainen dssdsad
>Mulla on ollut samanlainen tauti, joka jatkuu yhä lievänä. Epäilen tavalliseksi flunssaksi ja mulla tulee niistä myös nykyään aina poskiontelon tulehdus. Se ei tosin aina ole välttämättä bakteerin aikaansaannos, sen kai selvittää lääkäri parhaiten vastaanotolla.Joskus olen saanut allergiasuihkeen, kun limakalvot vaan jämhtää helposti nuhan jälkeen turvoksiin, vaikkei olisi varsinaista tulehdusta. Mutta jos tuo taas on bakteeri, niin antibiootti kannattaa syödä, kuulemma poskiontelon tulehdus ei näy edes aina verikokeen tulehdusarvoissakaan.
Tarkoitan tällä vastauksella siis, että tuo voi olla ihan normaalia flunssaa ja sen jälkitautia, INfluenssaan ei kai tietääkseni kuulu ilmeisesti nuha kovinkaan merkittävänä oireena, siinä on pikemminkin nivel/lihaskipuja, yskää, kurkkukipua ja muita sellaisia kipuja. - Anonyymi
Sitten jokainen flunssa mikä mulla on ollut on onkin ollut poskiontelotulehdus
- pieni punainen sukka
en ole lukenut muiden tekstejä... mutta ensimmäisenä vinkkinä aloittajalle.. mene ihan oikeasti lekuriin..
ei sillä että olisi sikainfluenssaa.. tuskimpa vain... mut kaikkeen kannattaa varautua..
mutta tuo päähän sattuminen niistäessä voi johtua ihan myös siitä et oot ollu kipeenä jo tovin aikaa joten tuskin se kipu mitään kovin kummallista on.. vain sitä että niistät voimakkaasti ja vähän väliä.. eli toisin sanoen rasituksesta johtuvaa kipua...
mutta ihan uutta tulokastakin ajatellen mene tohtorin pakeille juttelemaan asioista... varsinkin tuosta flunssasta, mut edelleen olen varma ettei se ole tätä paljon puhuttua sikainfluenssaa... - minävain88
Hyvii apukeinoja on esim hunaja lasi KYLMÄÄ vettä (TOIMII yskimiseen, on ihan apteekkarin neuvo)
Poskiontelot ja otsalohko kannattais tarkistuttaa :O- sikalentsua?
on hunaja-propolis hengitysteille ja lisäksi auringonhattu-uutetta useasti päivässä lisäksi kaikki vitamiinit,reilusti C:tä ja D:tä.
Minulla alkoi sunnuntaina jumalaton olo ja kuume.Yhtään särkytablettia en ole ottanut.Nyt on jo olo aika hyvä,ei kuumetta,vain yskittää.
Kannattaa kokeilla
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658