Hei, onko kenelläkään varmaa tietoa, mitä seuraa metsästäjälle, joka käyttää rajoittamatonta puoliautomaattihaulikkoa (makasiinissa ei rajoitin tappia, 1 4)? Mieluusti EI mutu tietoa!!
Rajoittamaton moottorihaulikko?
6
842
Vastaukset
- Antti Rokka
kiekkoja ampuja, täh?
- perahei
Sakot ja/tai metsästysoikeuden menetys (jos esim. valtion mailla metsästelet). Aseen menetystä valtiolle ei varmaankaan tuollaisesta rikkeestä vielä tule (ei tosin ihan varmaksi voi mennä sanomaan)...
- järki mukana
Mielestäni ratkaisevaa on se montako patruunaa makasiinissa todellisuudessa on. Vaikka rajoitintappia ei olekaan niin eihän sitä makasiinia ole pakko täyteen laittaa.
- KaksitahtiKeijo
Naapurilla ainakin on ihan luvallinen polttomoottorikäyttöinen haulikko. Ja joka syksy on pakastin sorsaa ja muuta koskeloa täynnä. Kulutus vain 3 litraa/100 laukausta.
- parempi...
KaksitahtiKeijo kirjoitti:
Naapurilla ainakin on ihan luvallinen polttomoottorikäyttöinen haulikko. Ja joka syksy on pakastin sorsaa ja muuta koskeloa täynnä. Kulutus vain 3 litraa/100 laukausta.
on oma nelitahtikoneella varustettu haulikkorihla.Jumalauta,päivän saat suoltaa puolellatoista litralla puhdasta ysiviitosta.Hirvimetsälläkin kätevämpi kuin kaksitahtinen,ei peity maisemat savuun.
- Aimo Kenopää
parempi... kirjoitti:
on oma nelitahtikoneella varustettu haulikkorihla.Jumalauta,päivän saat suoltaa puolellatoista litralla puhdasta ysiviitosta.Hirvimetsälläkin kätevämpi kuin kaksitahtinen,ei peity maisemat savuun.
Naapurin Lassella onkiin nestekaasutoiminen savikiekkohaulikko. Ja palaa puhtaasti. Suojele sinäkin luontoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13214332Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va305952SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545515Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3024366HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394117"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1053671Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63602Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223558Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632655Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931438