Kaikki matikkanerot laatikaa mulle budjetti

shoptildrop

Mä oon aina ihan p.a ja lopulta makselen visalla ja odottelen seuraavaa palkkaa... olen aina ollut huono matematiikassa ja kova shoppailemaan ehkä se kostautuu näin. Eli tienaan tästä ei ole otettu veroja pois 1805,3 ilta ja viikonloppu lisät, ne vähän vaihtelee nyt tuli 379 siitä ei ole laskettu vielä veroja pois, ne tulee yleensä 30. päivä näistä summista menee myös jäsenmaksu jhl:n, yleensä jos "huono" lisäkausi jää 160 käteen ja nyt kun oli vähän parempi jäi käteen 200 jos on kesälomalla tai sairaana ei tietenkään saa noita lisiä mutta onneksi en ole ollut kuin yhden sunnuntain pois nyt kesän aikana. Mutta mulla on tällähetkellä tilillä noin 300 euroa ja vislaskua 800 ja en koskaan ihan nollille vetäise tuota rahatiliä joten maksoin nyt 50 e edestä visalla ettei rahat lopu kesken kun seuraavaksi saa taas 16.päivä. En tajua miten tuhlailen kaikki rahat ja äitikin sanoo että kyllä sulla pitäis riittää kun ei oo lapsia eikä miestäkään. Vuokra on vain 249 ja siihen kuuluu vesi ja sähkö sitten on autolaina jota lyhennän 250 e kuussa ja työpaikka on ihan kävelymatkan päässä mutta saatan huvikseni ajella että mulla menee välillä 300 e kk bensaan... sitten ostelen vaatteita ja yhtä sellaista laihdutuslääkettä joka maksaa 56 e kk. ja sitten on netti 20 e ja puhelinlasku n 30 e ja 15 e menee hyväntekeväisyyteen kun jotenkin sotkeuduin sellaiseen unicefin lahjoitusjuttuun että tililtä aina menee tietty raha summa.

6

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Larssonin appiukko

      Et sinä budjettia tarvitse vaan itsekuria. 300 euron kuukausilasku bensaan tarkoittaa yli 200 litran kulutusta. Pari kolme tuhatta kilometriä huviajelua kuukaudessa käy kenen tahansa kukkarolle. Kun pistetään siihen päälle 250 euron osamaksu, käytät kolmasosan nettotuloistasi pelkkään autoon. Eikä sitä ole vielä edes huollettu tai vakuutettu. Työmatka on lyhyt etkä oikeastaan tarvitsisi autoa lainkaan. Keksi halvempaa hupia niin tilillä alkaa saldo kasvaa.

      Pari pienempää helppoa juttua tuosta näkyy. Laihdutuslääkkeiden teho on varsin kyseenalainen. Jätä ostamatta ja pistä puolet säästyneistä rahoista terveellisempään ruokaan. Säästö 300 euroa vuodessa. Hyväntekeväisyyteen ei luulisi olevan varaa, jos on rahavaikeuksissa. Peruuta se veloitusvaltuutus niin säästät 180 euroa vuodessa. Ja lopuksi eroa JHL:stä ja liity Loimaan kassaan. Säästät toiset 180 euroa vuodessa menettämättä työttömyysetuja.

      • talousnero-

        Kerron luottamuksella menestyvän talousihmisen salaisuudet...

        Älä asetu loppukäyttäjäksi ...ole vain välikäsi.
        Osta halvalla..myy kalliilla.
        Älä koskaan käytä rahoja hyödyttömään,jos olet itse maksaja.
        Laskulle pitää löytyä aina joku muu maksaja.
        Älä syö pääomaasi.
        Sitten matemaattinen salaisuus....suunnittele talous niin ,että tulot ovat suuremmat kuin menot!


    • "yhtä sellaista laihdutuslääkettä joka maksaa 56 e kk"

      ikääsi, painoasi, pituutesi.
      _____________________________

      kysymääsi että raha menee helpolla, kerroit vaikka vaatteita ostavasi,
      koeta pitää kaikessa vaikka nyt 6 kk tauko, osta vain sellaista vaatetta mitä ilman et tule toimeen.

      • Tarkka rahasta

        Itsekuria! Mekin tulemme toimeen vaikka tulomme ovat 1050 e/kk netto.


      • Rahasta tarkka
        Tarkka rahasta kirjoitti:

        Itsekuria! Mekin tulemme toimeen vaikka tulomme ovat 1050 e/kk netto.

        Meitä on 2 henkeä.


    • Pankkiiri numero 21

      Kuinka kehtaat elvistellä sillä, että olet tyhmä raha - asioissa. Taitaa olla provo koko aloitus. Kukaan ei voi olla noin tyhmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      340
      10126
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2902
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      282
      2269
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      122
      2066
    5. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      34
      1850
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      97
      1642
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      140
      1581
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1507
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      58
      1343
    10. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1046
    Aihe