Keittiössäni oli ennen puuhella, mutta se poistettiin. Jäljelle jäi käyttökelpoinen hormi.
Nyt tutkailen mahdollisuutta hankkia uuden puuhellan ja leivinuunin. Valmiista mallistoista ei tainnut löytyä mitään sopivaa, joten joudun nyt sitten teettämään ihan muurarilla mittatilaustyönä.
Päällimmäisenä mielessä ettö minkä verran tällainen ratkaisu tulee maksamaan. Liesi ja leivinuuni ilman (tai pienellä) varaavalla ominaisuudella.
Leivinuuni ja puuhella
3
2564
Vastaukset
- matkis2
Itse muurautin vanhan puuhellan uusiksi. Muuraustyö maksoi kaakonkulmalla 1000 euroa, kun olin itse hanslankarina. Jos tyhjältä lähdet, niin tiilet ja valumassa on varmaan 500...600 euroa (minulla oli suurin osa varastossa). Oletan, että kallein satsi ovat rautaosat, mutta sehän selviää rautakaupasta, tai sopivasta kierrätyspaikasta. Hellojen rautaosia näyttää olevan aika hyvin saatavilla.
Mutta summa summarum, ei taida 2000 riittää tyhjältä lähtiessä. - emäntä itte
Teetin hellan leivinuunilla ammattimuurarilla vuosi sitten.Vanhan puretun uunin tilalle tehtiin 80*115cm hella, johon leivinuuni tuli tulipesän viereen. Muurari teki yksin alusta loppuun ja kaikki tarvikkeet hän toi itse. Hinta oli 3300e, kaakelointi lisäksi. Hella ja leivinuuni ovat toimineet moitteettomasti ja nautin ajatuksesta, että sähkökatkon tullessa en joudu pulaan kuten muutama vuosi sitten. Leivinuuni ei toki ole läheskään samaa luokkaa kuin entinen vanha iso 6 leivän uuni, jossa paistoin puoli päivää. Tuossa on tehokasta paistoaikaa n.2tuntia. Mutta harva nykyään enää koko päivää käyttää leipomiseen.Kannattaa pyytää muurarilta tarjous hinnasta. Uskon että saat edullisemminkin. Mutta ammattitaitoa täytyy olla, ettei tule "susi".
- vanha liesi
Ostamassani vanhassa talossa on puuhella ja jonkinlainen kiertoilmalla lämmitettävä uuni. Olen yrittänyt lämmittää, mutta kovasti savuaa koko juttu. Hormissa ei ole vikaa. Olen miettinyt, että olisi tarpeen purkaa tämä vanhus ja sitten muurata uusi ja käyttää vanhan osia mahdollisimman paljon.
Voisikohan itse muurata sen uuden, jos purkaa vanhan niin että samalla merkitsee tiilet ja tekee piirustukset.
Onko joku tehnyt jotain vastaavaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475470Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521021982Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351433