Tässä pikku todiste siitä, että Suomessa on laktoosi-intoleranssihössötys noussut monille suorastaan päähän. Maailmalla nimittäin on paljon enemmän tätä "tautia" kuin Suomessa, mutta nostetaanko siitä moinen haloo ja terrorisoivatko meijerituotteiden valmistajat terveitä ihmisiä tuottamalla skeidan makuisia hyla-tuotteita?
http://www.usatoday.com/tech/science/2009-08-30-lactose-intolerance_N.htm
Laktoosi ja suomalainen hössötys!
5
548
Vastaukset
- voi hyvänen aika
Jos ei vähälaktoosisest maistu niin älä niitä käytä! Muualla maailmassa laktoosi-intolerantikot käyttävät täysin maidottomia, kuten soija-, riisi- tai kauramaitoa. Niitä saa taas meiltä huomattavasti vähemmän kuin vähälaktoosisia.
- tauno, hikeennyt
aivan aiheettomasti, sillä eihän missään ulkomailla tosiaankaan tarvitse olla huolissaan laktoosista, ei missään muualla kuin Suomessa käytetä niin paljon maitojauhetta ja yleensäkin lehmänmaitoa ruoanlaitossa. Oikein tropiikissa maito tarkoittakin ensisijaisesti kookosmaitoa. Eiköhän meidän laktoosiongelma ole lähinnä Marttaliiton virheellisen valistuksen seurausta.
- Henna Takalo-Mattila
mulki on se xDDDDDddd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
- cams
Mä olen kyllä tyytyväinen että Suomessa saa niin paljon vähälaktoosisia tuotteita koska kärsin ihan kamalasta vatsakivusta monta vuotta ennen kun laktoosi-intoleranssi todettiin. Mielummin näin!
- vatsa aina kipeä
Suomessa kaikkiin maitotuotteisiin ängetään niin paljon lisäaineita ja ties mitä allergeenejä että ei ole mikään ihme jos yksikään kotimainen maitotuote ei sovi. Että suositaan vaan sitä kotimaista piipol!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390