Laktoosi ja suomalainen hössötys!

Tässä pikku todiste siitä, että Suomessa on laktoosi-intoleranssihössötys noussut monille suorastaan päähän. Maailmalla nimittäin on paljon enemmän tätä "tautia" kuin Suomessa, mutta nostetaanko siitä moinen haloo ja terrorisoivatko meijerituotteiden valmistajat terveitä ihmisiä tuottamalla skeidan makuisia hyla-tuotteita?

http://www.usatoday.com/tech/science/2009-08-30-lactose-intolerance_N.htm
5582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos ei vähälaktoosisest maistu niin älä niitä käytä! Muualla maailmassa laktoosi-intolerantikot käyttävät täysin maidottomia, kuten soija-, riisi- tai kauramaitoa. Niitä saa taas meiltä huomattavasti vähemmän kuin vähälaktoosisia.

Äänestä

aivan aiheettomasti, sillä eihän missään ulkomailla tosiaankaan tarvitse olla huolissaan laktoosista, ei missään muualla kuin Suomessa käytetä niin paljon maitojauhetta ja yleensäkin lehmänmaitoa ruoanlaitossa. Oikein tropiikissa maito tarkoittakin ensisijaisesti kookosmaitoa. Eiköhän meidän laktoosiongelma ole lähinnä Marttaliiton virheellisen valistuksen seurausta.

Äänestä

mulki on se xDDDDDddd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Äänestä

Mä olen kyllä tyytyväinen että Suomessa saa niin paljon vähälaktoosisia tuotteita koska kärsin ihan kamalasta vatsakivusta monta vuotta ennen kun laktoosi-intoleranssi todettiin. Mielummin näin!

Äänestä

Suomessa kaikkiin maitotuotteisiin ängetään niin paljon lisäaineita ja ties mitä allergeenejä että ei ole mikään ihme jos yksikään kotimainen maitotuote ei sovi. Että suositaan vaan sitä kotimaista piipol!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


connoisseur kirjoitti:

Tässä pikku todiste siitä, että Suomessa on laktoosi-intoleranssihössötys noussut monille suorastaan päähän. Maailmalla nimittäin on paljon enemmän tätä "tautia" kuin Suomessa, mutta nostetaanko siitä moinen haloo ja terrorisoivatko meijerituotteiden valmistajat terveitä ihmisiä tuottamalla skeidan makuisia hyla-tuotteita?

http://www.usatoday.com/tech/science/2009-08-30-lactose-intolerance_N.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu