Tässä pikku todiste siitä, että Suomessa on laktoosi-intoleranssihössötys noussut monille suorastaan päähän. Maailmalla nimittäin on paljon enemmän tätä "tautia" kuin Suomessa, mutta nostetaanko siitä moinen haloo ja terrorisoivatko meijerituotteiden valmistajat terveitä ihmisiä tuottamalla skeidan makuisia hyla-tuotteita?
http://www.usatoday.com/tech/science/2009-08-30-lactose-intolerance_N.htm
Laktoosi ja suomalainen hössötys!
5
559
Vastaukset
- voi hyvänen aika
Jos ei vähälaktoosisest maistu niin älä niitä käytä! Muualla maailmassa laktoosi-intolerantikot käyttävät täysin maidottomia, kuten soija-, riisi- tai kauramaitoa. Niitä saa taas meiltä huomattavasti vähemmän kuin vähälaktoosisia.
- tauno, hikeennyt
aivan aiheettomasti, sillä eihän missään ulkomailla tosiaankaan tarvitse olla huolissaan laktoosista, ei missään muualla kuin Suomessa käytetä niin paljon maitojauhetta ja yleensäkin lehmänmaitoa ruoanlaitossa. Oikein tropiikissa maito tarkoittakin ensisijaisesti kookosmaitoa. Eiköhän meidän laktoosiongelma ole lähinnä Marttaliiton virheellisen valistuksen seurausta.
- Henna Takalo-Mattila
mulki on se xDDDDDddd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
- cams
Mä olen kyllä tyytyväinen että Suomessa saa niin paljon vähälaktoosisia tuotteita koska kärsin ihan kamalasta vatsakivusta monta vuotta ennen kun laktoosi-intoleranssi todettiin. Mielummin näin!
- vatsa aina kipeä
Suomessa kaikkiin maitotuotteisiin ängetään niin paljon lisäaineita ja ties mitä allergeenejä että ei ole mikään ihme jos yksikään kotimainen maitotuote ei sovi. Että suositaan vaan sitä kotimaista piipol!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038