Sigman telejatkeet

Onko kellään tietoa, miten Sigman telejatkeet (1.4 ja 2) sopivat yhteen Canonin EF 75-300mm 1:4-5.6 III -zoomin kanssa? Sigman sivuilta kys. linssiä ei löydy "yhteensopivuuslistalta". Onko kellään parempaa tietoa/kokemusta?
10532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllä kai nuo Sigman jatkeet sopivat objektiivikiinnitykseen. Saavutettava kuvanlaatu on sitten eri asia. Tuo Canonin zoomi ei piirrä erityisen hyvin pitkillä polttoväleillä.

Spekuloida voi, onko kuvanlaatu parempi, jos käyttää zoomissa 150 mm polttoväliä ja 2x jatketta verrattuna siihen, että käyttäisi suoraan telen 300 mm asentoa. Tällä tahdon sanoa sitä, että tuossa zoomissa et telejatkeella välttämättä saa kovin terävää jälkeä pidemmillä polttoväleillä. Tyhjästä on paha nyhjästä.

Telejatke epäilemättä vähentää kuljetettavan kaluston määrää. Toisaalta telejatke tuottaa, jos tuottaa hyvän tuloksen vain laadukkaiden objektiivien yhteydessä käytettynä.

Äänestä

kertokee käykö sigman 1,4x jake canonin 70-200 2,8 l is usm putken kanssa yhteen ettei lasit narskahda vastakkain??

Äänestä

"kertokee käykö sigman 1,4x jake canonin 70-200 2,8 l is usm putken kanssa yhteen ettei lasit narskahda vastakkain??"

no katso siitä objektiista, että kuinka lähelle se lasielementti tulee sitä bajonettia.
Jos siihen jää muutama sentti väliä, ei ole pelkoa, mutta jos se tulee siihen ihan bajonetin huulelle, niin ei kannata yhdistää.

Kamerakaupasta saat paremmin tietoa.
Tai ainakin jos annat kauppiaan kokeilla omilla vehkeillään, niin ei ole omaa riskiä.

Äänestä

Ei kannata. Valovoima niin pieni, ettei tarkenna ja kuvanlaatukaan ei ole hääppöinen.
Kokeiltu.
Jotta telejatketta kannattaisi harkita pitäisi objektiivin valovoiman olla 2,8 kaksinkertaiselle telejatkeelle ja vähintään f4. 1,4 kertaiselle. Yhteisvalovoima siis 5,6 tai parempi.
Huonompivalovoimainen voi toimia manuaalisesti, jos objektiivi ja telejatke sattuu olemaan riittävän hyviä ja optisesti yhteensopivia.

Äänestä

olin siis aikeissa tilata tuon sigman jatkeen,en vielä omista sitä ja tuo mun 70-200 on siis F2,8...

Äänestä

  • 6trtryy kirjoitti:

    70-200 objektiiveissa toimii, mutta ei 70-300.
    Tuolla on toimintalista:
    http://www.cyberphoto.se/?http://www.cyberphoto.se/info.php?article=123262
    Tuli vain vahingossa ruotsiksi.

    Olen käyttänyt Sigman 1,4x jatketta Sigman 100 - 300 mm F4 putken kanssa hyvällä menestyksellä. Testienkin mukaan tuo yhdistelmä antaa hyvän tuloksen joskin se hieman kärsii verrattuna pelkkään putkeen.

    Äänestä

  • Nikon D90 kirjoitti:

    Olen käyttänyt Sigman 1,4x jatketta Sigman 100 - 300 mm F4 putken kanssa hyvällä menestyksellä. Testienkin mukaan tuo yhdistelmä antaa hyvän tuloksen joskin se hieman kärsii verrattuna pelkkään putkeen.

    Toimii 100 - 300 mm F4 putkessa, mutta ei 4-5,6/70-300 millisessä.
    Tulos kärsii melkein aina telejatkeen kanssa, mutta olen joskus nähnyt testejä, joissa telejatke on parantanut kuvanlaatua ruudun keskellä. Reunapiirto huononee kuitenkin aina.

    Äänestä

"Tulos kärsii melkein aina telejatkeen kanssa, mutta olen joskus nähnyt testejä, joissa telejatke on parantanut kuvanlaatua ruudun keskellä."

se telejatke on käytännössä suurennuslasi, joka levittää kuvaa kertoimensa verran.

josta seuraa, että jos objektiivi piirtää ominensa vaikka 80 linjaparia millimetrille ja sitten kuvaa suurennetaan jatkeella, ei terävyys ole sitten enään kuin 40 lpm jos käyttää 2X-jatketta.
Vaikka jatke olisi optisesti täydellinen.
Tokikin jatke ei ole täydellinen, joten terävyys laskee vielä pikkusen.

Toisinaan tosin, jos objektiivi tekee jonkin laista virhettä, ja sattuu, että jatke tekee vastakkaista virhettä, seuraa että virheet kompensoivat toisiaan, jolloin tulos saattaa olla jossain suhteessa parempi.

Vaikkapa tyyny-tynnyri -vääristymiä ajatellen.
Tai kromaattinen aberraatio.

Äänestä
  • Joopa, itselläni sigman 300 2.8 ja siihen 1.4 x telejatke, mukava paketti, hieman kyllä kuvan laatu kärsii mutta nou hätä sillä itse pidän tärkeämpänä kuvan aihetta kun sitä onko esim kromaattista aberraatiota vai onko hieman tyyny-tynnyri-vääristymiä, joillekin se on tärkeää mutta ei minulle ja uskallan epäillä että hyvin harva harrastelijakuvaaja tuijottaa kuvan teknistä laatua kovinkaan pitkälle.

    Jokaisen on vaan löydettävä se oma kultainen keskitie..niin on varmaankin löytäneet esim paparazzikuvaajatkin joille mysö on tärkeintä mitä kuvassa on eikä kuvan terävyys josta usein näkee tingittävän..ja paljonkin ja silti kuva on "arvokas".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Loitontaja kirjoitti:

Onko kellään tietoa, miten Sigman telejatkeet (1.4 ja 2) sopivat yhteen Canonin EF 75-300mm 1:4-5.6 III -zoomin kanssa? Sigman sivuilta kys. linssiä ei löydy "yhteensopivuuslistalta". Onko kellään parempaa tietoa/kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu