Seuratkaapa Tietokone.fi:n toimittaja Kotilaisen touhua. Kun hänellä ei ole enää paljon mitään positiivista kerrottavaa Microsoftin tuotteiden tasosta (syyllistymättä valehteluun tai ainakin puolitotuuksien esilletuomiseen) on hän päättänyt iloita siitä että IE-6 ON SUOSITUMPI SELAIN KUIN FIREFOX .
Siis todellakin. Onko tuo jätkä olevinaan tosiasiaan informaatioteknologiaan keskittyneen julkaisun asiantunteva toimittaja vai vain eräänlainen Microsoftin kirjoittava mainosmies.
Samuli - DON'T PLAY IT AGAIN. Teet itsesi jo aivan naurettavaksi.
Siis todellakin. Onko tuo jätkä olevinaan tosiasiaan informaatioteknologiaan keskittyneen julkaisun asiantunteva toimittaja vai vain eräänlainen Microsoftin kirjoittava mainosmies.
Samuli - DON'T PLAY IT AGAIN. Teet itsesi jo aivan naurettavaksi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Häntä ahdistanee myös kertoa, että Suomessa Firefoxin käyttäjäosuus on suunnilleen saman verran kuin kaikilla IE-selaimilla yhteensä, eikä IE edes ole mikään kilpailija Firefoxille, vaan Opera ja Chrome.
Firefox 3:lla on käyttäjiä saman verran kuin IE versioilla yhteensä.
Luin saman jutun ja repesin niin etten enää jaksanut kommentoida koko asiaa, mistä noita klovneja oikein tulee?
>>mistä noita klovneja oikein tulee?>>
[kaupallinen tiedote]
no saunalahdelta tietenkin
[/kaupallinen tiedote]
mutta kaiken huippu oli se kun amk:n pääsykokeen tekstit oli kotilon kirjoittamia. vähän oli vaikea pokkaa säilyttää..
Harvinaisen kädettömiä/tietämättömiä näyttävät Windowskäyttäjät olevan kun eivät osaa päivittää selainta uudempaan ja turvallisempaan. Ja ihmetyttää miksei Microsoft ole laittanut noita päivittymään automaattisesti kun kuitenkin suurinpiirtein kaikki muut "käyttöjärjestelmän osat" päivittyvät automaattisesti.
..että ei hajoa yhteensopivuus. Tosin itse kyllä olisin leiponut IE:n service packkeihin, että olisi tullut sitä kautta. Niissä voi vähän hajottaa jotain ja edellistä service packia ylläpidetään rinnalla että päivityksen ehtii tehdä siististi.
Mutta linuxhipit mustamaalaavat häntä kuten minuakin koska sanomme ääneen totuuksia joita linuxporukka ei haluaisi kuulla.
IE6 on toden totta suositumpi kuin Firefox. Siihen on selvä syy; se on niin ylivoimaisen hyvä!
"Tekninen katsaus
Internet Explorer -selaimella pääset hyödyntämään kaikkia Internetin tarjoamia mahdollisuuksia.
Tietosuoja
Internet Explorer 6:ssa henkilökohtaisten tietojen säilyminen yksityisinä on entistä varmempaa.
Joustavuus
Internet Explorer 6 -versiossa selaimen toimintavarmuus on aikaisempia versioita parempi. Selainominaisuuksien, kuten mediapalkin ja automaattisen kuvakoon säädön ansiosta, Internet vastaa paremmin vaativimpiakin toiveitasi.
Luotettavuus
Internet Explorer 6:ssa selaimen toimintavarmuus on kehittynyt, ja Internet-sivustojen selaaminen aiempaa joustavampaa. Virheidenkeräyspalvelu auttaa tunnistamaan mahdolliset ongelmat, jotka on korjattava Windows-tekniikan tulevissa päivitysversioissa."
http://www.microsoft.com/finland/windows/ie/ie6/default.mspx
http://www.digitoday.fi/bisnes/2009/03/08/firefox-3-on-nyt-suositumpi-kuin-internet-explorer-6/20096290/66
Kuuleppas Windows-hippiäinen, KUKAAN ei enää usko sun propagandaasi, toivon ainakin niin.
"Mutta linuxhipit mustamaalaavat häntä kuten minuakin koska sanomme ääneen totuuksia joita linuxporukka ei haluaisi kuulla."
Sitä saa mitä tilaa, itse mustamaalaat JATKUVASTI LINUXISTEJA JA LINUXIN KEHITTÄJIÄ! Ja mitä tulee totuuksiin niin SINÄ ET TIEDÄ TOTUUKSISTA MITÄÄN! Paskaa, jota sinä yleensä suollat, kuten tuossakin viestissäsi, EMME halua kuulla.
"IE6 on toden totta suositumpi kuin Firefox. Siihen on selvä syy; se on niin ylivoimaisen hyvä!"
EI OLE HYVÄ!
>"Tekninen katsaus
Internet Explorer -selaimella pääset hyödyntämään kaikkia Internetin tarjoamia mahdollisuuksia.
Tietosuoja
Internet Explorer 6:ssa henkilökohtaisten tietojen säilyminen yksityisinä on entistä varmempaa.
Joustavuus
Internet Explorer 6 -versiossa selaimen toimintavarmuus on aikaisempia versioita parempi. Selainominaisuuksien, kuten mediapalkin ja automaattisen kuvakoon säädön ansiosta, Internet vastaa paremmin vaativimpiakin toiveitasi.
Luotettavuus
Internet Explorer 6:ssa selaimen toimintavarmuus on kehittynyt, ja Internet-sivustojen selaaminen aiempaa joustavampaa. Virheidenkeräyspalvelu auttaa tunnistamaan mahdolliset ongelmat, jotka on korjattava Windows-tekniikan tulevissa päivitysversioissa."
http://www.microsoft.com/finland/windows/ie/ie6/default.mspx<
Voi vittujen kevät etten paremmin sanois, KUKA HULLU NYT USKOO TOTA FUD-SIVUSTOA?? EI KUKAAN! Jos siis on vähänkään järkeä päässä! Microsoftin sivut ei ole mikään totuuden lähde, se on VALHEITA TÄYNNÄ!
"Windows 7 ohi kituvan Linuxin "
Tällaista perseennuolemista ei ole tavattu sitten pahimpien 1970-luvun Neuvostoliiton nuolemisen vuosien. Mutta tässäkin on nähtävä asia sitä taustaa vasten että perseennuolemisesta maksetaan ilmeisesti jonkinasteisen kohtuullinen korvaus
Näitä fundamentalisteja riittää. Jos on suuri guru, niin hänelle on tietysti tärkeää, että ohjelmistot sopivat juuri hänen tarkoituksiinsa. Tavallisemmille tallaajille ei pikku yksityiskohdilla ole juuri merkitystä. Jos internetin käyttö rajoittuu satunaiseen surfailuun, ei selaimista kannattaisi juuri vaahdota.
Olen itse käyttänyt IE8 jonkin aikaa. Se latautui pyytämättä ja yllättäen. Se näyttää toimivan. Siispä voin käyttää sitä.
Mielestäni uskonnollinen suhtautuminen eri firmoihin ei ole viisasta. Jos Microsoft joskus tekee hyvän ohjelmiston (olen tavannut sellaisiakin), niin miksi sitä ei voisi käyttää. Jos taas Apple on jossain selvästi parempi, niin sitten vaan kiireesti Maccia ostamaan (jos on rahaa).
...hänet on huomattu Microsoftin markkinamieheksi, joten se siitä. Uusin huitaisu "Linuxin kitumisesta" on nähtävä juuri tätä taustaa vasten.
Hän ja hänenkaltaisensa ovat syy siihen miksi en koskaan osta enkä koskaan tilaa näitä lehtiä. Ne ovat pääasiassa tuotemarkkinointiin tarkoitettuja ei informatiivisia saatikka objektiivisia. Sitä varten on olemassa netin objektiiviset blogistit.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=38781
"Firefox 4.0:n aikataulu julki – matkii Chromea"
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=38967
"Tietoturvaohjelmien tilanne muuttuu pian radikaalisti, kun Windowsiin saa ilmaisen virustorjuntaohjelman suoraan Microsoftilta. Valmis Security Essentials -paketti julkaistaan lähiviikkoina. "
SAMA KAIKU ON ASKELTEN, KYLLÄ VAISTOMME TUNTEE SEN, KUN ON VAARASSA MICROSOTKUMME TAAS, KOTIASKAREET JÄÄVÄT TAAS..