Olen eroamassa miehestäni ja meillä ei ole avioehtoa joten ositus on aiheellinen. Suhde on ollut todella riitaisa ja ero vielä riitaisampi, ja yhteisymmärrykseen on hankala päästä. Huomioidaanko ja miten ositusta tehdessä se, että molemmilla oli omat autot ja minä möin omani kun olimme jo jättäneet eropaperit? Möin autoni, jotta saan velkojani maksettua, sillä mies jätti minulle suurin piirtein kaikki velat maksettavaksi? Tarvitseeko minun maksaa hänelle siitä puolet, mitä autosta sain? kyse on alle 10.000eurosta. Eikö kaikki velat mene puoliksi jotka on otettu ennen eropapereiden jättämistä?
Mites kun mies on nyt alkanut evätä rahaa milloin mistäkin hänen ostamastaan asiasta, mm.ulkomaan matkat jne? täytyykö minun nyt takautuvasti niistä puolet maksaa?
Minun kaikki tilit menivät laskuihin ja ruokaan, mies säästi omansa milloin mihinkin (ulkomaan matka,auto) huomioidaanko tätä miten?
Nyt mies on alkanut uhkailemaan kaikenlaisilla syytteen nostamisilla yms.jos ei rahaa ala tulemaan..Mitä pitäisi tehdä? olen niin yksin tämän kanssa =(
Kysyisin Osituksesta?
4
889
Vastaukset
- maake60
Velka jää sille kenen nimissä laina on jos se on molempien nimissä niin molemmat maksavat ja niin edelleen.
Miehesi ei voi takautuvasti vaatia sinulta rahaa vaikka onkin joskus maksanut jotain vaikka matkoja ja muita juttuja. Jos olet maksanut laskuja enemmän ja ruokakuluja niin rupea myös mieheltäsi perimään rahaa näistä yhteisistä kuluista niin kyllä se siitä hiljenee. Hanki oikeusapua vaikka kotipaikkakunnanltasi tai jos teillä on kotivakuutus niin siinä oikeusturvavakuutus niin saat neuvoja lakiasioissa. Yhteinen omaisuus menee puoliksi eikä sinun tarvitse maksaa auton myynnistä mitään miehellesi jos auto on ollut sinun nimissäsi. Ei miehesi mitään syytettä pysty nostamaan koska näytön saaminen on hankalaa ja sinähä olet maksanut enemmäm yhteisiä laskuja.- asdfkjhj
Otahan selvää tuosta oikeusturvavakuutuksesta ennen kuin sen varaan lasket. Ovat melko hyvin pesseet kätensä avioeroon ja elatukseen liittyvistä sotkuista. Kysy asiaa suoraan omasta vakuutusyhtiöstäsi.
- nix nax
>>Huomioidaanko ja miten ositusta tehdessä se, että molemmilla oli omat autot ja minä möin omani kun olimme jo jättäneet eropaperit?>mies jätti minulle suurin piirtein kaikki velat maksettavaksi>Eikö kaikki velat mene puoliksi jotka on otettu ennen eropapereiden jättämistä?
- nix nax
>>B pitää varansa 100.000, vastaa velastaan 80.000, saa tasinkona A:lta 60.000
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2295738Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453832Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom323198Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole523091Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1592904Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava372753Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten892713Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin732419Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt742060Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1811998